Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

ναι.... ειμαι επιβλεπων .....

βεβαια για γονικη δεν  το βλεπω και εγω  αλλα  ελεγα μηπως και λογω της συστασεως αποφευγαμε τον ελεγχο στο υφισταμενο ισογειο...αν και τι λεω τωρα αφου εχει αλλαξει το διαγραμμα δομησης ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

άρα αναθεώρηση ή γκρέμισμα .... διαλέγει και παίρνει 

ή τίποτα από τα δύο, αφού πρώτα σε εξοφλήσει και του κάνεις διακοπή εργασιών με παραίτηση επιβλέποντος στην πολεοδομία το γρηγορότερο !!!

Link to comment
Share on other sites

Η συσταση ΟΙ ειναι συμβολαιογραφικη πραξη...γινεται με βαση την αδεια και τις κατοψεις/ποσοστα/καθαρα τμ. /μικτα τμ. που δινεις εσυ.

το πώς θα χτισθει η οικοδομη απο "εσενα"  και τον πελατη, δεν αφορα τον συμβ/φο

αφορα εσενα  αποκλειστικα.

Φερεις ευθυνη για όσες "παρατυπίες" εγιναν κατα το σταδιο της ανοικοδομησης.

Απλο.

υγ

ο ελεγκτης δομησης εχει να κανει μια συγκεκριμενη δουλειά...

και ειναι η απολυτη δικαιολογια για να αρνειται  ο -καθε- μηχανικος την  κατασκευη αυθαιρεσιων.

[δλδ. " μονος"  του εκανε οσα εκανε ο πελατης  και  "εν αγνοία" σου ????]

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

να κάνεις γρήγορα ΕΣΥ γνωστοποίηση της αυθαιρεσίας  στην πολεοδομία για να γλιτώσεις και τις ευθύνες/πρόστιμα

Link to comment
Share on other sites

ναι Dimitris εν αγνοια μου γιατι εγω  περιοδικα περναω απο εκει και το κλεισμενο δεν φαινεται απ εξω (βρισκεται στο πισω μερος )Και τωρα που μας προεκυψε η αναγκη για αναθεωρηση ως προς την ισχυ  εκανα αναλυτικο ελεγχο .

 ευχαριστω πολυ  θα προχωρησω οπως μου συστηνετε  

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Διώροφη οικοδομή με υπόγειο στην οποία έγινε αλλαγή χρήσης στον όροφο από κατοικίες σε γραφεία. Το ισόγειο κατάστημα και το υπόγειο αποθήκη.

Επιφάνεια γραφείων ορόφου περίπου 115μ2.  Στο διάγραμμα και στις κατόψεις, εξωτερικά του κτιρίου δείχνουμε αναβατόριο αμεα για τα γραφεία. Στο ισόγειο υπάρχει εύκολη πρόσβαση. Μπορεί να γίνει τελικός έλεγχος αν δεν τοποθετηθει το αναβατόριο; Δεν βλέπω κάπου έλεγχο για αυτό στα πορίσματα. Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά. Pavlos 33)

Καλησπέρα, 

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου, με ανοιχτή άδεια δόμησης προ του 4030/11, μετά από ενδιάμεσο έλεγχο δόμησης, διαπιστώθηκαν αποκλίσεις στις αποστάσεις των κτιρίων από τα όρια του γηπέδου. Κατόπιν τοπογραφικής αποτύπωσης, διαπιστώθηκε ότι οι αποκλίσεις αυτές οφείλονταν σε λανθασμένη χάραξη και κατασκευή της περίφραξης του γηπέδου. Οι αποκλίσεις είναι άνω των 20 εκ. σε βάρος γειτονικού αγροτεμαχίου . Η κατασκευή της περίφραξης έγινε καθ υπόδειξη του ιδιοκτήτη, με δικό του συνεργείο, χωρίς την παρουσία μου αλλά με την παρουσία και τη σύμφωνη γνώμη του γείτονα.

Γνωρίζετε τι διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί προκειμένου να είμαι εξασφαλισμένη ως επιβλέπων και ταυτόχρονα να κλείσει η άδεια χωρίς παραβάσεις.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο όριο για το πότε θα εξεταστεί η αίτησή μου από την ΥΔΟΜ για να προχωρήσει η αίτηση.

Συγκεκριμένα έχω κάνει αίτηση ζητώντας αρχικό έλεγχο και εδώ και αρκετές ημέρες η αίτησή μου βρίσκεται στην εξής κατάσταση: 

Κατάσταση Αίτησης Νέα (Έλεγχος Εγκυρότητας από ΥΔΟΜ)

Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να εξετάσω για ποιο λόγο δεν προχωράει ο αρμόδιος υπάλληλος, αλλά θέλω να γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο μέγιστο χρονικό όριο στο οποίο είναι υποχρεωμένος να εξετάσει την αίτηση.

Σας ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο !!!

Δες ΦΕΚ 57Β/16-1-2014, όπου αναφέρει στο άρθρο 2, παρ. 2 "εντός 24 ωρών" !!!

Δεν μου έχει τύχει τέτοια καθυστέρηση.... Γιατί δεν επικοινωνείς με την ΥΔΟΜ ??? 

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στο ΦΕΚ 167Β/03-11-2017, άρθρο 45, παρ. 2 ότι η ΥΔΟΜ ελέγχει τα στοιχεία του αιτήματος και ενημερώνει ηλεκτρονικά τη ΔΕΔΠΠ της οικείας περιφέρειας.

Δυστυχώς όμως δεν αναφέρεται κάποιο χρονικό όριο που πρέπει να ελέγξει και να προχωρήσει την αίτηση η ΥΔΟΜ. Αν τυχόν προβλέπεται και προκύπτει από κάπου αλλού , παρακαλώ ας ενημερώσει κάποιος.

Σε συνεχείς οχλήσεις μου, επικαλέστήκανε φόρτο εργασίας και όριο για τις ενέργειές τους την ημερομηνία ολοκλήρωσης του σταδίου που έχω ορίσει στην αιτήσή μου.

Σήμερα είναι η ημερομηνία ολοκλήρωσης του σταδίου που έχω δηλώσει και πριν λίγα λεπτά προώθησε την αίτησή μου η ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.