Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

.αν ο ελεγχος είναι ορισμενος για αυριο, σημαίνει πως η κλήρωση έγινε πριν 10 ημέρες...κατι δεν πάει καλα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ισχυει αυτο Φαεθον.

 

 

APSP

 

Ενημερωσε την ΥΔΟΜ και την ΕΥΕΔ για την νεα ημερομηνια ελεγχου.

Απλα πρεπει να γινει το αργοτερο 5 ημερες απο την ολοκληρωση του σταδιου ελεγχου.

 

Διαβασε και το εντυπο που σου εστειλαν απο την ΕΥΕΔ καθως και την κειμενη νομοθεσια.

 

Επισης επικοινωνησε με την ΕΥΕΔ διοτι ισως εχεις ξανακληρωθει και δεν ελαβες mail.

 

Επρεπε την ΕΥΕΔ να ενημερωσεις για την αλλαγη του mail.

Δεν υπαρχει ηλ. συστημα.

Link to comment
Share on other sites

terry ευχαριστώ, επικοινώνησα με ΕΥΕΔ μου είπαν ακριβώς ό,τι γράφεις και ότι μπορώ να πάω για έλεγχο το αργότερο σε 5 ημέρες από σήμερα που ήταν η προτεινόμενη ημερομηνία του ελέγχου. Δεν μου είπαν να επικοινωνήσω με τη ΥΔΟΜ αλλά εγώ προσπάθησα τηλεφωνικά και στάθηκε αδύνατο. Μήπως να στείλω e-mail στην ΥΔΟΜ για να είμαι καλυμμένη;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα

1. σε περιπτωση που σε προσθηκη β οροφου σε κτιριο με τελευταια αδεια το 1978, προσθετω μη απαιτουμενο ανελκυστηρα, που για λογους οικονομικους δεν θελουν να τον κατασκευασουν εξ αρχης, τι γινεται με τον ελεγκτη δομησης; Ειναι στατικα ανεξαρτητος μεταλλικος, στον υπαρχοντα ακαλυπτο χωρο.

2. επειδη ο ανελκυστηρας αυτος ειναι τα μονα μ2 κατ επεκτασιν, τα υπολοιπα ειναι καθ υψος, απαιτειται ελεγκτης, δυο φορες ή μια;

3. επισης για το ιδιο κτιριο προστιθεται λεβητοστασιο στο δωμα, που μετραει στον Σ.Δ (ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ-ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ Μ2 ΛΟΓΩ ΣΤΑΤΙΚΗΣ ΠΡΟΒΛΕΨΗΣ), αν δεν εγκαταστησουν τον λεβητα και την δεξαμενη, τι γινεται με τον ελεγκτη;

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη εκφράζοντας εκτιμώ ότι η κατασκευή του ανελκυστήρα (υποθέτω μεταλλικό φρεάτιο με υαλοστάσιο) αποτελεί κατ επέκταση προσθήκη οπότε απαιτούνται δυο έλεγχοι. Αρχικός και τελικός (κατηγορία ελέγχου Β).

Η προσθήκη καθ ύψος απαιτεί έναν έλεγχο (κατηγορία ελέγχου Α). 

Πιστεύω ότι ο τελικός έλεγχος κατηγορίας Α θα μπορούσε να συγχωνευτεί με τον τελικό της Β και να ελεγχθεί τόσο η προσθήκη καθ ύψος όσο και η αποπεράτωση του ανελκυστήρα.Δηλαδή αντί για τυπικά 3 ελέγχους να γίνουν 2 έλεγχοι.

Τώρα αν  δεν κατασκευαστεί ο ανελκυστήρας δε βλέπω να υπάρχει πρόβλημα. Ένας ελεγκτής θα κάνει τον έλεγχο κατηγορίας Α για την καθ ύψος προσθήκη και μετά κάποιος άλλος θα έρθει να κάνει έναν αρχικό και έναν τελικό μόνο για τον ανελκυστήρα. 

Σχετικά με την μη εγκατάσταση λέβητα και δεξαμενής πετρελαίου. Ο έλεγχος της κατηγορίας Α (προσθήκη καθ ύψος) αναφέρει ότι διενεργείται μετά την ολοκλήρωση των εργασιών. Άρα ο ελεγκτής μπορεί να θεωρήσει ότι δεν ολοκληρώθηκαν οι εργασίες.

Με τη μελέτη ΚΕΝΑΚ τι θα κάνεις; Δεν θα απαιτηθεί ΠΕΑ προκειμένου να εκδοθεί το ΠΕΚ ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, τι γίνεται αν ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να πληρώσει τον ΕΔ παρότι εγώ τον έχω καλέσει και θα έρθει για έλεγχο. Το έργο είναι περίφραξη η οποία έχει εκτελεστεί νόμιμα και δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα (αυθαιρέτου πχ) πλην του ότι δεν θέλει να πληρώσει....

Link to comment
Share on other sites

Δε στελνει το Πορισμα και γινεται διακοπη εργασιων.

(τι διακοπη αφου εχεις τελειωσει, ειναι αλλο θεμα).

 

Δες την ΥΑ στο κομματι για τις αμοιβες των ΕΔ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

θα του γίνει διακοπή εργασιών δυνάμει της παρ. 4 του άρθρου 3 της απόφασης περί ελέγχου κατασκευών.

4. Η κατάθεση του ποσού της αποζημίωσης πραγματο−
ποιείται από τον κύριο του έργου και με ευθύνη του σε 
λογαριασμό όψεως του Ελεγκτή Δόμησης, εντός είκοσι 
τεσσάρων (24) ωρών από τη διενέργεια του ελέγχου. Σε 
περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της σχετικής 
αποζημίωσης, ο Ελεγκτής Δόμησης δεν αποστέλλει το 
Πόρισμά του, ενημερώνοντας σχετικά την ΕΥΕΔ και την 
ΥΔΟΜ, η οποία εκδίδει πράξη διακοπής εργασιών. 
 
Υ.Γ απάντησε ήδη ο terry
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.