Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και δεν αναφέρεται με σαφήνεια τι γίνεται στην περίπτωση δυστροπίας του ιδιοκτήτη να καταθέσει αμοιβή, ένα ενδεχόμενο είναι μετά το σήμα διακοπής εργασιών (αν υπήρχαν ανεκτέλεστες) να υπάγουν το έργο στις διατάξεις περί αυθαιρέτων. Ας απαντήσει κάποιος που είναι ελεγκτής δόμησης αν έχει τύχει ανάλογη περίπτωση να μας πει. 

Link to comment
Share on other sites

Αν μέχρι την Τρίτη (Δευτέρα είναι κλειστά, σωστά;] δεν καταθέσει την αμοιβή στον ΕΔ, θα σας ενημερώσω...

Εγώ πάντως του είπα πως θα θεωρηθεί αυθαίρετη η κατασκευή για να τον τρομάξω αλλά ... Είδωμεν....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που θα πάω αύριο πρώτη φορά για έλεγχο και ήδη συνομίλησα με σας τις προηγούμενες μέρες ξεκαθάριςα στην επιβλεπουσα οτι θα γίνει πρώτα η κατάθεση στον λογαριασμό μου του ποσού και έπειτα θα προχωρήσω στον έλεγχο. Αυτό που δεν γνωρίζω ειναι : θα πρέπει να εκδωσω δελτίο παροχής υπηρεσιών ή αρκει που θα φαίνεται στην κατάθεση το όνομα του ιδιοκτήτη ;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ακομα δεν διαβασες την κειμενη νομοθεσια.

Αυτη οριζει οτι η καταθεση της αμοιβης γινεται εντος 24ωρων μετα τον ελεγχο.

Αρα λανθασμενα προτεινες να κατατεθει η αμοιβη και μετα να πας.

 

ΦΥΣΙΚΑ και πρεπει να κοψεις ΑΠΥ και ΦΥΣΙΚΑ να αποδωσεις τον αναλογο ΦΠΑ.

 

ΥΓ. Διαβασε την ΥΑ για τους ελεγχους δομησης. Ειναι 4-5 σελιδες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς οπως τα λεει ο συνάδελφος terry ειναι τα πράγματα.Βεβαια εγω για ευκολία τις περισσότερες φορές εχω συννενοηθεί με τον ιδιοκτήτη και μόλις ο ελεγκτής τελειώσει την αυτοψία πληρώνεται(αφού κόψει και την σχετική ΑΠΥ φυσικά) οπότε βγάζει και το πόρισμα αυθημερών.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβη ΠΡΕΠΕΙ να μπει στο λογαριασμο του μηχανικου της ΕΤΕ.

Οποιος παιρνει λεφτα στο χερι, κανει μεγα λαθος.

 

 

 

4. Η κατάθεση του ποσού της αποζημίωσης πραγματο−
ποιείται από τον κύριο του έργου και με ευθύνη του σε
λογαριασμό όψεως του Ελεγκτή Δόμησης,
εντός είκοσι
τεσσάρων (24) ωρών από τη διενέργεια του ελέγχου. Σε
περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της σχετικής
αποζημίωσης, ο Ελεγκτής Δόμησης δεν αποστέλλει το
Πόρισμά του, ενημερώνοντας σχετικά την ΕΥΕΔ και την
ΥΔΟΜ, η οποία εκδίδει πράξη διακοπής εργασιών.

 

 

 

Προσεξτε διοτι καποιοι εχουν παρει πολυ "ελαφρα" το θεμα των Ελ. Δομησης.

Αν εμπλακειτε για τον οποιοδηποτε λογο, δυσκολα θα ξεμπερδεψετε, ειδικα αν δεν ακουληθειτε κατα γραμμα το Νομο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εχει τυχει να παρω τα λεφτα στο χερι και να κανω εγω την καταθεση στην ΕΤΕ

στο ονομα του ιδιοκτητη βεβαιως

καθως το εργο ηταν σε χωριο, μακρια απο τραπεζα και ο ιδιοκτητης δεν ευκαιρουσε σε ευλογο χρονικο διαστημα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα μια γνώμη αν έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο σε κάποιον.

Σε τελικό (ένα) έλεχγο σε άδεια για παράταση ισχύος σε αποπεράτωση ορόφου σε διώροφο κτήριο, στο οποίο έχει γίνει σύσταση οριζόντιας, ελέγχθηκε όλο το κτήριο και βρέθηκε διαφορά ενός μέτρου σε μήκος εκτός αποκλίσεων σε έναν από τους εξώστες.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι:

 

α) θα πρέπει να ελεγχθεί όλο το κτήριο ή μόνο η οριζόντια ιδιοκτησία που ανήκει και στον κύριο του έργου ο οποίος καλεί τον ελεγκτή? Τι ευθύνη έχει πχ. ο ιδιοκτήτης του Ά οροόφου για το αν έχει τηρήσει το περίγραμμα ο ιδιοκτήτης του ισογείου?

 

β) στην περίπτωση μου δεν υπήρχε υπέρβαση εκτός αποκλίσεων σε Σ.Δ., Σ.Ο. ή ύψος. Θα πρέπει ωστόσο το πόρισμα να βγει αρνητικό λόγω μεγάλης διαφοράς στον εξώστη ή μπορεί να βγει θετικό και να γίνει απλή αναφορά σε συνδιασμό με το σκαρίφημα που πλέον απαιτείται? Σημειώνω οτι η αλλαγή στο μήκος του εξώστη αλλάζει την πρόσοψη.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

τα έξοδα τα συνυπολολγίζουμε στην αμοιβή και βάζουμε και σε αυτά τον ΦΠΑ? δηλαδή για 20€ έξοδα είναι  τιμολόγιο 220€+23% ή 200€+23%+ (στο χέρι 20€) ?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.