Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

το αρχιτεκτονικό ταυτίζεται με το στατικό σχέδιο;

Π.χ μήπως έχει πεδιλοδοκό πάχους 25 εκ. και στη συνέχεια τοιχείο υπογείου 20 εκ? (το περίγραμμα της θεμελίωσης να "εξέχει" 5 εκ.του αρχιτεκτονικού περιτυπώματος).

Πρακτικά και κατασκευαστικά δεν συνηθίζεται να αφεθεί τέτοιο "δόντι",  αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει συμβεί στη μελέτη. Δες το λίγο μήπως υπάρχει διαφορά στις διαστάσεις θεμελίωσης και των μετέπειτα σχεδίων.

Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει πράγματι αυτή η διαφορά στην κατασκευή, τότε εφαρμόζεται το αντίστοιχο άρθρο της σχετικής απόφασης και απαιτείται ενημέρωση φακέλου για συνέχεια εργασιών

 

β) Εάν διαπιστωθούν παραβάσεις, το Πόρισμα συντάσ−
σεται από τον Ελεγκτή Δόμησης εντός διαστήματος δύο 
(2) εργασίμων ημερών και αποστέλλεται ηλεκτρονικά 
στην ΕΥΕΔ και στην οικεία ΥΔΟΜ, η οποία επιβάλλει τις 
προβλεπόμενες κυρώσεις σύμφωνα με τις περί αυθαι−
ρέτων διατάξεις και με την επιφύλαξη των κατωτέρω 
παραγράφων:
i) Εάν διαπιστωθούν οι αναφερόμενες στην παράγρα−
φο 9 του άρθρου 6 του ν. 4030/2011 αλλαγές, τροποποι−
ήσεις και αποκλίσεις, δεν επιβάλoνται κυρώσεις, εφό−
σον ενημερωθεί εντός τριάντα (30) ημερών ο σχετικός 
φάκελος της άδειας δόμησης. Εάν παρέλθει άπρακτη 
η ανωτέρω προθεσμία, η οικεία ΥΔΟΜ επιβάλει μόνο 
τη διακοπή εργασιών. 
 
Προσοχή δεν αρκεί μόνο οι αποκλίσεις να είναι έως 10 εκ και έως 2% σε κάθε πλευρά,  αλλά ταυτόχρονα οι μεταβολές να μη συντελούν σε σε παραβίαση της επιτρεπόμενης δόμησης, κάλυψης και επιτρεπόμενου συντελεστή όγκου, καθώς και των υποχρεωτικών αποστάσεων.
(...)
6. Στην περίπτωση που διαπιστώνονται παραβάσεις, 
αντίγραφο της πράξης διακοπής εργασιών, στo οποίo 
επισυνάπτεται το Πόρισμα του Ελεγκτή Δόμησης, απο−
στέλλεται: (....)
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφοι καλησπερα. Εχω τον εξης προβληματισμο. Κανω εκσκαφη σε οικοπεδο για να ξεκινησω την θεμελιωση μου. Βαθος θεμελιωσης ηταν απο την μελετη στο -2. Ομως λογω πιθανου υδροφου στην περιοχη σταματαω στο -1,4 . Σε αυτη την περιπτωση με τον ελεγκτη οταν θα ερθει τι γινεται ξερει κανεις τι πρεπει να κανω πριν;  Να παω για ενημερωση της αδειας αν γινεται ;  Η αδεια εκδοθηκε πριν 2 βδομαδες. Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Το φανταστηκα και εγω αλλα αφου δεν εχω καμια υπερβαση δεν το κανω 2.50μ και ουτε θα εχω καμια υπερβαση υψους τελικα.Κατα τα αλλα ολα θα γινονται πιο απλα και γρηγορα !!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , ο 4178 για την κατηγορια 5 οριζει έλεγχο από ελεγκτή δόμησης εντός 7ετίας. αν κάποιος θέλει σήμερα να ολοκληρώσει τη διαδικασία μπορεί να κάνει αίτηση στην ΥΔΟΜ για ελεγκτή δόμησης ή απαιτείται πρώτα υπουργική απόφαση ?

Link to comment
Share on other sites

To λογικό είναι να βγει κάποια υπουργική απόφαση, αλλά δε χάνεις να ρωτήσεις και στην υδομ.

 

Θα ρωτήσω κάτι σχετικά με κάτι περίεργο που μου έχει τύχει.

 

Εκδίδω άδεια για διαχωρισμό καταστήματος σε 2 (το ένα συνάθροισης κοινού). Έρχεται κλιμάκιο ελεγκτών, στα η/μ όλα ΟΚ. Στα αρχιτεκτονικά κάποιες μικρολλαγές στις διαρρυθμίσεις εσωτερικά, χωρίς υπερβάσης δόμησης κοκ.

 

Έρχεται χαρτί από υδομ να κάνω αναθεώρηση εντός 4μήνου. Το κάνω άμεσα, και στην πορεία λέμε θα κάνουμε τελικά ενημέρωση επειδή οι αλλαγές είναι ήσσονος σημασίας.

 

Σήμερα τελικά μου λένε από την υδομ ότι οκ θα γίνει ενημέρωση αλλά πρέπει να φωνάξω εκ νέου κλιμάκιο ελεγκτών να ελέγξει ότι καλώς έγιναν οι αλλαγές.

 

Τους λέω ότι διαφωνώ και παίρνω την ευεδ. Από εκεί μου λένε ότι όταν γίνεται ενημέρωση φακέλου και όχι αναθεώρηση δεν χρειάζεται να καλεστούν ξανά ελεγκτές.

 

Τελικά διαβάζω και το ΦΕΚ 57/16.1.2014 για τους ελεγκτές και καταλαβαίνω ότι για να φωνάξεις ελεγκτές για 2η φορά πρέπει να έχει έρθει σήμα διακοπής; (άρθρο 2 παρ. 7). Ή μήπως κάτι δεν έχω καταλάβει;

 

Τελικά τι από όλα ισχύει γιατί έχω μπερδευτεί;

 

Άντε στη χειρότερη να έρθει ένας ελεγκτής για τα αρχιτεκτονικά. Για τα η/μ γιατί πρέπει να ξαναέρθει αφού βρέθηκαν όλα καλώς από τον 1ο έλεγχο;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει 2ο ΕΔ.

Εφοσον κανεις την ενημερωση/αναθεωρηση, τελος!

 

Τη στιγμη που ο 1ος ΕΔ κανει σκαριφημα με τα προβλημα που βρηκε και γινεται η οποια ενημερωση/αναθεωρηση, δεν υπαρχει θεμα.

Ο 2ος τι να ελεγξει??

Αν κουνηθηκε κανενας τοιχος?

 

Αν ηταν ετσι, ας φωναζαμε ΕΔ για ολες τις κατασκευες καθε 6μηνες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

terry ευχαριστώ.

 

Ακριβώς έτσι και έγινε. Έκανα ενημέρωση με βάση τα σκαριφήματα.

 

Από την ευεδ όμως πάλι μου είπανε ότι αν ήταν αναθεώρηση και όχι ενημέρωση τότε θα ήθελε 2ο έλεγχο.

 

Σε ερώτηση μου που το βασίζουνε το σκεπτικό αυτό με παραπέμψανε στο άρθρο 50 του Ν.4178 στο οποίο δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα συνάδελφοι,

 

συμπεραίνω οτι η αλλαγή χρήσης τμήματος κτιρίου (ισογείου καταστήματος σε θέση στάθμευσης) οπου μεταβάλλεται η όψη γιατί τοποθετείται γκαραζόπορτα απαιτεί ελεγκτή δόμησης..;

στην κατηγορία του τελικού ελέγχου..; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.