Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιατί δεν κάνεις μια ενημέρωση πριν έρθει ο ελεγκτής?. ο ελεγκτής κάνει μια ταύτιση των όσων βλέπει στο χαρτί και θα καταγράψει τυχόν αποκλίσεις.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι πως θα αντιμετωπιζατε την εξης περιπτωση:

η μια πλευρα του κτηριου συνολικου μηκους 10μ

εχει 2 σπασιματα ενα 4μ και ενα 6μ

ομως στην πραξη εγιναν το πρωτο 3,90 μ και το δευτερο 6,10 μ (αποκλιση <2% και 10 εκ)

συνολικα η πλευρα παραμενει10,00 μ

περιμενω ελεγκτη, πιστευετε οτι θα αντιμετωπισω προβλημα?

Αν με το "σπάσιμο" του τοίχου σε λάθος θέση, έχει αυξηθεί ο πραγματοποιούμενος Σ.Δ τότε έχεις πρόβλημα σύμφωνα με την παρακάτω παράγραφο της σχετικής απόφασης περί ελέγχου οικοδομών:
άρθρο 2 παρ. 5β ΦΕΚ 57/Α/2014
β) Εάν διαπιστωθούν παραβάσεις, το Πόρισμα συντάσ−
σεται από τον Ελεγκτή Δόμησης εντός διαστήματος δύο 
(2) εργασίμων ημερών και αποστέλλεται ηλεκτρονικά 
στην ΕΥΕΔ και στην οικεία ΥΔΟΜ, η οποία επιβάλλει τις 
προβλεπόμενες κυρώσεις σύμφωνα με τις περί αυθαι−
ρέτων διατάξεις και με την επιφύλαξη των κατωτέρω 
παραγράφων:
i) Εάν διαπιστωθούν οι αναφερόμενες στην παράγρα−
φο 9 του άρθρου 6 του ν. 4030/2011 αλλαγές, τροποποι−
ήσεις και αποκλίσεις, δεν επιβάλoνται κυρώσεις, εφό−
σον ενημερωθεί εντός τριάντα (30) ημερών ο σχετικός 
φάκελος της άδειας δόμησης. Εάν παρέλθει άπρακτη 
η ανωτέρω προθεσμία, η οικεία ΥΔΟΜ επιβάλει μόνο 
τη διακοπή εργασιών. 
ii) Εάν διαπιστωθούν παραβάσεις για τις οποίες τη−
ρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής 
δόμησης και ο συντελεστής όγκου, τίθεται προθεσμία 
τεσσάρων (4) μηνών ώστε να πραγματοποιηθεί αναθε−
ώρηση της άδειας δόμησης. (παρ. 9 του άρθρου 6 του 
ν. 4067/2012 και εδ. 3 της παρ. 3 του άρθρου 22 του 
ν. 1577/85). Εάν παρέλθει άπρακτη η ανωτέρω προθε−
σμία, η οικεία ΥΔΟΜ επιβάλει κυρώσεις σύμφωνα με τις 
περί αυθαιρέτων διατάξεις. 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
συναδελφοι καλημερα

η ερωτηση μου αφορα σε εναν ελεγχο κατηγορια Α 

 

το υπαρχον αποτελειται απο δυο κατοικιες  (ισογειο και Α οροφος) με αδειες 1965 και 1978 και κοιν/στο κλιμ/σιο

στην ισογεια κατοικια εχει γινει μικρη αυθαιρετη επεκταση στον πισω ακαλυπτο 2,10μ2, η οποια θα ενταχθει στον Ν.4178 και θα παει προς νομιμοποιηση με την παρουσα αδεια δομησης (εχει μεγαλο υπολοιπο Σ.Δ και καλυψης)

Η αδεια δομησης θα περιλαμβανει


  • Προσθηκη καθ υψος ενος οροφου κατοικιας
  • προσθηκη μη απαιτουμενου ανελκυστηρα στον πισω ακαλυπτο
  • αποληξης κλιμακοστασιου
  • σταση ανελκυστηρα και στο δωμα
  • λεβητοστασιο-δεξαμενη στο δωμα  (ολα με υψος 2,40 στο δωμα)
Οικονομικοι λογοι επιβαλλουν, η κατασκευη του ανελκυστηρα, που θα ειναι στατικα ανεξαρτητος, μεταλλικος, Να υλοποιηθει αργοτερα και θα συνοδευτει τοτε και με τροποποιηση του Α οροφου, για να επωφεληθει και αυτος απο τον ανελκυστηρα.


1. Στον ελεγχο θα απαιτησει ο ελεγκτης την κατασκευη του ή οχι; Επειδη ειμαι και η ιδια ελεγκτης με ενδιαφερει διπλα.

2. επειδη τα υπαρχοντα ειναι προ Ν.960/79 ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΘΗΚΗ<150Μ2...απαλασσομαι απο σταθμευση...ΣΩΣΤΑ;

3. Αν βαλω σταθμευση στην πρασια μπροστα, ελεγχω φυτευση... ΣΩΣΤΑ;

4. Τον πισω ακαλυπτο (μη υποχρεωτικος), λογω υπαρχοντων ομορων σε επαφη με τα ορια μου και λογω του οτι εχω υπολοιπο καλυψης, να τον μετρησω ολον στην καλυψη; Αλλιως τα τμηματα δεξια και αριστερα του προστιθεμενου ανελκυστηρα, πως θα τα χαρακτηριζατε;

5. εφοσον το μικρο αυθαιρετο τμημα στο ισογειο...πισω ακαλυπτος...το βαζω προς νομιμοποιηση, αφαιρω απο τον Σ.Δ και τα κλιμ/σια των υπαρχοντων οροφων και το εμβαδον του ανελκυστηρα που προσθετω σε ολες τις σταθμες. ΣΩΣΤΑ;

Σας ευχαριστω και παλι.

 

ΓΙΑ michanikos.dwg

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ανάπτυξη, διπλό post στο θέμα σε μία ημέρα  :smile:

 

Ερώτηση κρίσεως για δυνατούς λύτες (μονό plz μην βαράτε-το λέω προκαταβολικά):

 

Σε κατασκευαζόμενη ξενοδοχειακή μονάδα το σύνολο της επιφάνειας των κτιρίων είναι > 2.000 μ2, αλλά το κάθε κτίριο μεμονωμένα είναι << 2.000 μ2 . 

 

Απαιτείται και ενδιάμεσος έλεγχος ή καλύπτομαι με αρχικό-τελικό? Το ΥΠΕΚΑ παντού αναφέρει "κτίριο", αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι είχαν στο μυαλό τους αυτοί οι μπαγάσηδες....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι σαφές :

 

YA 299 (ΦΕΚ 57B/2014), άρθρο 1, παρ. 3 :

3. Σε περίπτωση που με την ίδια άδεια δόμησης προβλέπεται η ανέγερση περισσοτέρων του ενός κτιρίων σε απόσταση μεταξύ τους, τα οποία δεν ανεγείρονται
ταυτόχρονα, καθώς επίσης και όταν ένα κτίριο αποτελείται από περισσότερα ανεξάρτητα τμήματα, τα οποία δεν ανεγείρονται ταυτόχρονα, απαιτείται κάθε φορά
έλεγχος από διαφορετικό Ελεγκτή Δόμησης και αντιμετωπίζονται ως αυτοτελή έργα ως προς την κατηγορία του έργου. Εφόσον τα παραπάνω κτίρια ή τμήματα κτιρίου ανεγείρονται ταυτόχρονα, είναι δυνατό ο έλεγχος κάθε σταδίου να διενεργηθεί άπαξ από τον ίδιο Ελεγκτή Δόμησης.

Edited by kan62
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ με σώζεις, ήδη έχω αντιμετωπίσει 3 ελεγκτές και θα περάσουν άλλοι 4-5 σίγουρα, δεν θα άντεχα άλλους τόσους. Θα το επιβεβαιώσω και με την ΥΔΟΜ γιατί ξέρεις, νόμος είναι ότι λέει η ΥΔΟΜ. 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καποια απαντηση για το post 1935 ή να το τοποθετησω σε καποιο αλλο θεμα;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ελέγκτρια δόμησης - δεν έχω ποτέ προσκληθεί για την διενέργεια ελέγχου και πριν δυο ώρες μου τηλεφώνησε η επιβλέπουσα ότι έχω κληρωθεί για έλεγχο με προτεινόμενη ημερομηνία ...αύριο.

Το e-mail που είχα δώσει στο παρελθόν δεν ισχύει πια θυμάμαι ότι είχα ενημερώσει το σύστημα αλλά φαίνεται ότι κάτι δεν πήγε καλά γιατί τελικά δεν παρέλαβα e-mail ενημερωτικό. Σε ποιο site θα ελέγξω και διορθώσω και πάλι το e-mail μου γιατί έχει περάσει τόσος καιρός που δεν το βρίσκω; Τι γίνεται στην περίπτωση που θέλω να κάνω την διενέργεια ελέγχου αλλά δεν προλαβαίνω αύριο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.