Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΛΦΟΙ

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2010 ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΘΕΩΡΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΣΤΙΣ 24/04/2010

ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΩΡΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΑΤΗΣ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΕΠΙΒΛΕΠΟΝΤΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ 2012 ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟΣ Ο ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μη κάνεις χρήση των κεφαλαίων. Απαγορεύεται από τους κανόνες συμμετοχής στην κοινότητα.

 

ΝΟΚ άρθρο 29 παρ. 5β:

β. Οι διατάξεις του Αρθ-7  του Ν-4030/11 (έλεγχος κατασκευών κλπ) εφαρμόζονται για τις οικοδομικές άδειες, οι οποίες έχουν εκδοθεί μέχρι την 1-3-2012, εφόσον αρχίσει η εκτέλεση των οικοδομικών εργασιών τους, μετά την παραπάνω ημερομηνία.

Η σφραγίδα της αστυνομίας στο φύλλο της άδειας δε νομίζω ότι αποδεικνύει την έναρξη εργασιών, διότι κάποιος μπορεί να είχε τη σφραγίδα και να μην ξεκίνησε ποτέ εργασίες. Επίσης, αναφέρεις ότι έγινε αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντος. Άρα στην δήλωση σου, αλλά  και σε αυτή του συναδέλφου που είχε οριστεί επιβλέπων, αναγράφεται και δηλώνεται το στάδιο εργασιών. Άρα φαίνεται ότι δεν έχουν γίνει εργασίες.

Η άποψη μου είναι ότι απαιτείται ελεγκτής δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα μια γνώμη αν έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο σε κάποιον.

Σε τελικό (ένα) έλεχγο σε άδεια για παράταση ισχύος σε αποπεράτωση ορόφου σε διώροφο κτήριο, στο οποίο έχει γίνει σύσταση οριζόντιας, ελέγχθηκε όλο το κτήριο και βρέθηκε διαφορά ενός μέτρου σε μήκος εκτός αποκλίσεων σε έναν από τους εξώστες.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι:

 

α) θα πρέπει να ελεγχθεί όλο το κτήριο ή μόνο η οριζόντια ιδιοκτησία που ανήκει και στον κύριο του έργου ο οποίος καλεί τον ελεγκτή? Τι ευθύνη έχει πχ. ο ιδιοκτήτης του Ά οροόφου για το αν έχει τηρήσει το περίγραμμα ο ιδιοκτήτης του ισογείου?

 

β) στην περίπτωση μου δεν υπήρχε υπέρβαση εκτός αποκλίσεων σε Σ.Δ., Σ.Ο. ή ύψος. Θα πρέπει ωστόσο το πόρισμα να βγει αρνητικό λόγω μεγάλης διαφοράς στον εξώστη ή μπορεί να βγει θετικό και να γίνει απλή αναφορά σε συνδιασμό με το σκαρίφημα που πλέον απαιτείται? Σημειώνω οτι η αλλαγή στο μήκος του εξώστη αλλάζει την πρόσοψη.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κάποιος για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ακομα δεν διαβασες την κειμενη νομοθεσια.

Αυτη οριζει οτι η καταθεση της αμοιβης γινεται εντος 24ωρων μετα τον ελεγχο.

Αρα λανθασμενα προτεινες να κατατεθει η αμοιβη και μετα να πας.

 

ΦΥΣΙΚΑ και πρεπει να κοψεις ΑΠΥ και ΦΥΣΙΚΑ να αποδωσεις τον αναλογο ΦΠΑ.

 

ΥΓ. Διαβασε την ΥΑ για τους ελεγχους δομησης. Ειναι 4-5 σελιδες.

 

Τerry ευχαριστώ τα διάβασα και δεν πρόλαβα να διορθώσω το post. Τους είπα αφού τελειώσω την αυτοψία και μέσα σε 24 ώρες που σημαίνει αύριο 10.00 το πρωί το αργότερο. Το θέμα ειναι οτι στον έλεγχο διαπίστωσα αλλαγή διαστάσεων δυο υποστυλωμάτων που ¨φερουν¨ το στέγαστρο που πήγα να ελέγξω και μη τοποθέτηση τμήματος του στεγαστρου λόγω αλλαγής γνώμης του ιδιοκτήτη. Εφόσον τα υποστυλωματα μετρούν στον συντελεστή δόμησης σημαίνει αλλαγή δια γράμματος δόμησης δηλ.αναθεωρηση και όχι ενημέρωση έτσι δεν ειναι;

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

σε αρχικό έλεγχο υπάρχουν τα καλούπια αλλά έχουν ήδη σκυροδετήσει κατά την ημερομηνία ελέγχου τη θεμελίωση ραντιέ και τις κολώνες μέχρι το υπόγειο.. η θέση, το περίγραμμα και οι διαστάσεις είναι οκ. σημειώνουμε στις παρατηρήσεις το στάδιο εργασιών όπως περιγράφεται παραπάνω?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει οι 24 ώρες και δεν έχουν κάνει κατάθεση στον όψεως... Η επιβλεπουσα δεν απαντά στο τηλέφωνο... Εγώ δεν στέλνω πόρισμα σύμφωνα με την Υ.Α. Ενημερώνοντας με email την πολεοδομία και την ΕΥΕΔ. Μπορεί κάποιος να μου πει ( γιατί δεν το γράφει η Υ.Α. ) Ποιος θα με πληρώσει για την βενζίνη και την ώρα που διέθεσα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.