Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

2 ώρες πριν, johnjohn1 said:

Ευχαριστώ πολύ το βρήκα. Θέλω να ρωτήσω για συγκεκριμένη περίπτωση ελεγκτές δόμησης αν τους έχει ξανατύχει και τι έκανα. Στην πλάγια διάσταση ημιυπαίθριου χώρου τοποθετήθηκε 10άρα πολυστερινή και όχι  4άρα όπως προέβλεπε η μελέτη με αποτέλεσμα ο Η/Χ να μικρύνει πολύ ενώ επιπλέον στο πλάγιο άνοιγμα του Η/Χ τοποθετήθηκε αλουμίνιο-παράθυρο ( Ο Η/Χ εξακολουθεί να είναι ανοιχτός στο μεγάλο του άνοιγμα). Γνώμες?

Ναι έκανα πιο συγκεκριμένη την ερώτηση για να έχω την γνώμη κάποιου ελεγκτή δόμησης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το κτίσμα μετριέται με διαστάσεις κτίστη, επομένως η αυξηση της θερμομόνωσης δεν επηρεάζει τους υπολογισμούς του ΗΜ/Χ. Η τοποθέτηση παραθύρου θα πρέπει να μετρήσει ως κλειστό τμήμα του ΗΜ/Χ σαν να ήταν τοίχος (προσωπική άποψη) και να επαναυπολογιστεί η αναλογία κλειστού/ανοιχτού. Αλλάζουν στοιχεία του ΔΔ οπότε θα χρειαστεί αναθεώρηση. 

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχουν περάσει ~2 μήνες από την καταληκτική ημερομηνία του ελέγχου, μπορεί να έρθει να κάνει τον έλεγχο ο ίδιος ελεγκτής ή πρέπει να ζητήσουμε να κληρωθεί νέος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει ακόμη η αυτοψία... Τέλος Αυγούστου ήταν η καταληκτική ημερομηνία, αλλά ο ελεγκτής έφυγε εκτάκτως στο εξωτερικό και τώρα επέστρεψε. Επειδή διαβάζω στο θέμα για άτυπη παράταση 14 ημερών και σε αυτή την περίπτωση έχουμε 64, μήπως προβλέπεται καμιά διαδικασία συγκεκριμένη;

Link to comment
Share on other sites

μίλησε με την ΤΕΔΚ σου και θα σου πουν τη διαδικασία.

Θεωρώ ότι έπρεπε ήδη να έχεις κάνει αίτημα παράτασης

Edited by Largy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο ΕΔ έπρεπε να ενημερώσει την ΕΥΕΔ ότι αδυνατεί να εκτελέσει τον έλεγχο. Αυτό θα είχε σαν αποτέλεσμα νέο ορισμό...

Τώρα ο ΕΔ είναι έκθετος αφού αν ανεβάσει τώρα  πόρισμα θα έχει ποινή.

Η μόνη λύση είναι να επικοινωνήσει με την ΕΥΕΔ ώστε να δουν πως θα διεκπεραιώσουν την αίτηση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα από την ημερομηνία αποδοχής της αυτοψίας, μπορεί ένας ελεγκτής να υποβάλλει πόρισμα;

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι για τις απαντήσεις. Εγώ δεν είμαι ο ελεγκτής ούτε ο επιβλέπων στην περίπτωση αυτή, ρωτώ για λογαριασμό του ιδιοκτήτη που είναι φίλος και ζήτησε συμβουλή, μόνο που δεν έχω ιδέα από e-άδειες, ελεγκτές κλπ - ό,τι διαβάζω απ' έξω απ' έξω στο forum. Το συγκεκριμένο έργο είχε απορριφθεί από τους προηγούμενους ελεγκτές που κληρώθηκαν και όταν έκανε την αποδοχή ο τωρινός ελεγκτής είχε μόλις 2 μέρες περιθώριο μέχρι την καταληκτική ημερομηνία. Ο επιβλέπων δεν επικοινώνησε άμεσα με τον ελεγκτή, ο οποίος λίγο αργότερα έφυγε στο εξωτερικό για σοβαρό λόγο. Ούτε ο ελεγκτής, ούτε ο επιβλέπων έχουν ξανακάνει έλεγχο και για αυτό χάθηκε η μπάλα.

Επομένως, θα πούμε στον ελεγκτή να πάρει τηλέφωνο το ΤΕΔΚ και να μιλήσει με τον υπάλληλο που το έχει χρεωθεί για να ζητήσει παράταση ή αντικατάστασή του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.