Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

Εφόσον θα βγάλεις ΕΕΜΚ δεν χρειάζεσαι 48ωρη. Δεν θα βγάλεις 2 άδειες.

Όπως αντίστοιχα πχ αν έκανες αλλαγή χρήσης και εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν θα έβγαζες άδεια δόμησης για αλλαγή χρήσης και ξεχωριστά Μικρή κλίμακα για διαρρυθμίσεις αλλά θα συμπεριλάμβανες όλες τις εργασίες στην άδεια δόμησης.

Θα περιγράψεις όλες τις εργασίες που θα κάνεις στην ΕΕΜΚ.

 

EDIT

Μη αναρτας το ίδιο ποστ πολλές φορές. Βρες το καταλλλότερο θέμα και βάλτο εκεί

Edited by danaikaterina
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι η πρώτη φορά που μου ζητήθηκε να εκδώσω τη 48ωρη ενημέρωση. Θα γίνουν επιχώσεις σε εκτός σχεδίου κληροτεμάχιο. Έχω τα ακόλουθα ερωτήματα για όποιον έχει την ανάλογη εμπειρία - πληροφόρηση: α) Απαιτείται τιτλος ιδιοκτησίας ή τοπογραφικό; β) Τι γίνεται με Αρχαιολογία και Δασαρχείο; γ) Αν υπάρχει δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης απαιτείται συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι "αποκλειστικες χρησεις"...που ανεφερες....εννοουν  χρησεις σαν χωραφι....

[μονον σε αυτη την περιοχη ειχαν  "ευδοκιμησει"...]

 

και δεν ειναι αναμεσα στα δικαιωματα της αποκλειστικης χρησης η "επιχωματωση" απο εναν απο τους πολλους "εξ αδιαιρετου" συγκυριους.

 

ξαναδες το

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

για αντικατατάση υδροροων σε διαχείριση πολυκατοικιας τι δικαιολογητικα γοα 48 αδεια χρειάζονται

 

1)συμπληρωμένο έντυπο εργασίες άρθρο 4, παρ 3 (Ν.4067/12 φεκ 79Α 9-4 2012 γνήσιο υπογραφής του ιδιοκτήτη απο το κεπ ή αστυνομία, σε αυτή τη περίπτωση χρειάζομαι 50 +1 πλειοψηφία συνέλευσης ή απόλυτη πλειοψηφία

2)οικοδομική άδεια

3) φύλλο καταγραφής ακινήτου κτηματολόγιο

4) τακτοποιηση αυθαιρετα???/

5) οψεις??????????

6) τεχνική έκθεση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα. Έχω ψιλοχαθεί λίγο με τα δικαιολογητικά (εννοώ την σχετικότητα !!!) για μια 48ωρη που θέλω να βγάλω για ανακαίνιση μπάνιου και κουζίνας στο σπίτι μου (τα κλασσικά !!!). 

 

Εκτός από την αίτηση φυσικά , τι άλλο χρειάζομαι (πχ ΟΑ , συμβόλαιο, φύλλο καταγραφής ακινήτου κτηματολόγιο) ?

Σε περίπτωση που δεν έχω το στέλεχος (πρόχειρο!!), αντί αυτού θεωρημένο σχέδιο του ορόφου απο πολεδομία (σφραγίδα, αναγραφή ΟΑ) δέχονται ??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω ψιλοχαθεί λίγο με τα δικαιολογητικά (εννοώ την σχετικότητα !!!) για μια 48ωρη που θέλω να βγάλω για ανακαίνιση μπάνιου και κουζίνας στο σπίτι μου (τα κλασσικά !!!). 

 

Εκτός από την αίτηση φυσικά , τι άλλο χρειάζομαι (πχ ΟΑ , συμβόλαιο, φύλλο καταγραφής ακινήτου κτηματολόγιο) ? καλό είναι να τα βάλεις 

Σε περίπτωση που δεν έχω το στέλεχος (πρόχειρο!!), αντί αυτού θεωρημένο σχέδιο του ορόφου απο πολεδομία (σφραγίδα, αναγραφή ΟΑ) δέχονται ??  όχι, θα βάλεις αντίγραφο της ο.α.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

edit

βάλε και φωτογραφίες

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι ζητάει βεβαίωση του 4178. Δεν υπάρχει αφού δεν έχει γίνει καμιά δήλωση. Δεν την δέχεται χωρίς αυτή , αφού δεν μπορείς να αποδείξεις την νομιμότητα με Ο.Α του 80 σε εντός σχεδίου πολυκατοικία. Αυτά..... Περί εξηγήσεως μου ανέφερε την εγκύκλιο 9070/12-02-13. 

Καμιά γνώμη περί αυτού. Είναι υποχρεωτική η βεβαίωση 4178, απο την στιγμή που δεν έχει γίνει δήλωση? Μιλάμε πάντα για 48ωρη γνωστοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.