Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

Την απόφαση 9070/13 θα εννοεί, η οποία απόφαση δεν ισχύει αφού αντικαταστάθηκε με την εγκύκλιο 4/13 με την οποία αλλάζει το περιεχόμενο και το έντυπο της 48ωρης γνωστοποίησης. 

Φυσικά και δεν είναι υποχρεωτική η βεβαίωση 4178. Ακόμα και να είχες κάνει δήλωση 4178 στο ακίνητο, τον αριθμό της δήλωσης θα έπρεπε γράψεις στο έντυπο άντε και να καταθέσεις το 5φυλλο.. (υπερβολή για μένα), αλλά είναι απαραίτητη η αναγραφή στο έντυπο του αριθμού της οικοδομικής άδειας και η κατάθεση αντιγράφου του στελέχους.

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!

 

Το περιεχόμενο της τεχνικής έκθεσης πιο είναι; Απλή περιγραφή των εργασιών ή και κάτι άλλο;

 

(αν είναι μόνο περιγραφή των εργασιών τι μπορείς δλδ να εξηγήσεις όταν η εργασία είναι ελαιοχρωματισμοί .... και χρειάζεται μηχανικός;)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

για αναικαινιση σε κομμωτηριο μπορεις να βγάλεις 48 αδεια και αν κάνεις επένδυση όψης με πλακάκια είναι υποχρεωτικη η άδεια μικρής κλίμακας?

χρειάζεται αποφαση συνέλευση πολυκατοικίας?

Link to comment
Share on other sites

Η επένδυση όψεων αναφέρεται ξεκάθαρα στις εργασίες Μικρής κλίμακας (αρ.15)

Προσοχή μήπως χρειάζεσαι επιπλέον εγκρίσεις λόγω περιοχής ή χρήσης!

Για εργασίες σε κοινόχρηστα τμήματα όπως είναι οι όψεις χρειάζεσαι συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι σας ζητάνε παράβολο υπέρ του δήμου όταν πάτε για την 48ωρη γνωστοποίηση?

 

Εμένα μου ζήτησαν 100ευρώ υπέρ του δήμου πολυγύρου πριν λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας ζητάνε παράβολο υπέρ του δήμου όταν πάτε για την 48ωρη γνωστοποίηση?

 

Εμένα μου ζήτησαν 100ευρώ υπέρ του δήμου πολυγύρου πριν λίγες μέρες.

Γραπτώς η απαίτηση της υπηρεσίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι τοπική πατέντα (με απόφ. δ.σ.).

Καλό είναι όμως, η όποια απάντηση, να κοινοποιηθεί στο αρμόδιο υπουργείο για έλεγχο 

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλ και ρώτα απόφαση κλπ. ίσως να είναι κάτι τοπικό του Δήμου Πολυγύρου τί να πω.

Γενικά στη Χαλκιδική ζητούν και σε άλλες περιπτώσεις πχ Μουδανιά ρευματοδότηση, έκδοση άδειας με ελάχιστο 50αρικο καθώς προσπαθούν να μαζεύουν λεφτά κλπ για το καλοκαίρι που μένει η μισή Θεσσαλονίκη εκεί, και δεν έχουν ούτε για τα σκουπίδια.

Αλλά για ΕΕΜΚ και 48ωρη και ειδικά 100αρικο δεν έχω ξανακούσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.