Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

 


Edit 27/08

 

Με λίγο πιο προσεχτική ανάγνωση του ΝΟΚ έχω να σημειώσω ότι για την διαδικασία Γνωστοποίησης (άρθρο 4, παράγραφος 3) δεν προσδιορίζει ότι μπορεί να γίνει μόνο σε νόμιμα κτίρια.

Σε αντίθεση με τις Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (άρθρο 4, παράγραφος 2) όπου σαφέστατα ορίζει σε κτίρια που υφίστανται νόμιμα.

Αρά συμπεραίνω (άποψη όχι βεβαιότητα) ότι η Γνωστοποίηση έχει εφαρμογή σε οποιοδήποτε κτίριο, νόμιμο ή αυθαίρετο ή ενταγμένο σε διαδικασίες τακτοποίησης χωρίς να έχουν περατωθεί ακόμα.

 

Η γνωστοποίηση έχει μεν εφαρμογή σε όλα τα κτίρια αλλά εάν στραβώσει και καλέσει κάποιος την αστυνομία, η οποία ρωτήσει την Υ.ΔΟΜ. εαν πχ γίνονται μόνο οι γνωστοποιημένες εργασίες τότε η ΥΔΟΜ θα γράψει όλες τις άλλες αυθαιρεσίες.

Αποψή μου ότι έγινε λάθος copy - paste. Η φράση "σε νομιμα κτιρια" ταιριάζει γάντι στις γνωστοποιήσεις της παρ. 3, ενώ οι εργασίες της παρ. 2 αφορούν κατά βάση γήπεδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

τότε η ΥΔΟΜ θα γράψει όλες τις άλλες αυθαιρεσίες.

...

Αγαπητέ αν πρόσεξες έχω γράψει την περίπτωση που το ακίνητο έχει υπαχτεί στις διατάξεις του 4014. Άρα είναι σε αναστολή οι όποιες αυθαιρεσίες μέχρι να γίνει και η οριστική υποβολή.

 

Ακόμα και πιστοποιημένες αυθαιρεσίες να είναι με επιβολή προστίμου σταματά με την υπαγωγή.

 

(δεν είναι από λάθος ούτε copy paste χαζομάρας)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται πουθενά , ούτε κανείς ρωτάει , αν είναι νόμιμο -αυθαίρετο-τακτοποιημένο κλπ. για εργασίες με "γνωστοποίηση".

Link to comment
Share on other sites

Και αν θες να κάνεις εργασίες σε κτίριο που είναι σε δάσος, αιγιαλό αρχαιολογικό χώρο...., απλώς γνωστοποιείς και προχωράς?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ αν πρόσεξες έχω γράψει την περίπτωση που το ακίνητο έχει υπαχτεί στις διατάξεις του 4014. Άρα είναι σε αναστολή οι όποιες αυθαιρεσίες μέχρι να γίνει και η οριστική υποβολή.

 

Ακόμα και πιστοποιημένες αυθαιρεσίες να είναι με επιβολή προστίμου σταματά με την υπαγωγή.

 

(δεν είναι από λάθος ούτε copy paste χαζομάρας)

 

Didonis:

1. Εχεις δίκιο δεν πρόσεξα ότι το εξειδικεύεις

2. (ισως παρεμηνευθηκα): Δεν αναφερόμουν σε δικό σου copy-paste, αλλά των συντακτών του ΝΟΚ

Link to comment
Share on other sites

κτίριο που είναι σε δάσος, αιγιαλό αρχαιολογικό χώρο....,

Μανωλιό, επέτυχες το κενό ασφαλείας του προγράμματος (ΝΟΚ) σε ότι αφορά την γνωστοποίηση.

 

Άποψη μου λοιπόν.

Όχι σε αυτές τις περιπτώσεις δεν έχεις δικαίωμα εργασιών κανενός είδους άρα δεν έχεις και διότι καταπατάς (ή είναι σε αμφισβήτηση αν θες) τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα επί του ακινήτου.

Όχι τα κατασκευαστικά σου δικαιώματα επί γης που αδιαμφισβήτητα σου ανήκει.

 

Λίγο πιο κομπλικε είναι και το ανάλογο θέμα με αρχαιολογία που αφορά εργασίες που χρειάζονται έλεγχο έγκριση από αρχαιολογία αλλά ας μη το αναλύσουμε τώρα αυτό.

Κάτι ανάλογο αφορά και κτίρια με χαρακτηρισμό διατηρητέα με ΕΠΑΕ.

Σε αυτά το ζητήματα προβλέπω σύντομα θα υποχρεωθούν να βγάλουν συμπληρωματική εγκύκλιο διότι θα υπάρξουν κενά ερμηνείας.

 

Μια πρώτη σκέψη δική μου θα ήταν η Γνωστοποίηση να πρέπει να συνοδεύεται με τεχνική έκθεση μηχανικού που θα δηλώνει υπεύθυνα ότι το ακίνητο δεν βρίσκεται σε περιοχή αρχαιολογικού ενδιαφέροντος και δεν υπάγεται σε έλεγχο ΕΠΑΕ για τις εργασίες που ζητούν. (πολύ πρόχειρη διατύπωση φυσικά αυτή)

 


Anton64

  1. ναι πάντα προσπαθώ να το εξειδικεύω διότι σε γενικό και αόριστο πλαίσιο τα πάντα επιτρέπονται και τα πάντα απαγορεύονται στην τελική.
  2. όχι φίλε καμία παρερμηνεία και σιγά δηλαδή. Αναφερόμουν κι εγώ στον ΝΟΚ. Δεν ήταν από παράληψη ή λάθος. Είναι στο πνεύμα του νόμου με βάση την εξελικτική πορεία και τα ειδικά προβλήματα που υπήρχαν μέχρι τώρα με τον υπάρχοντα ΓΟΚ αν είχες ασχοληθεί αρκετά. Άσχετο αν γεννηθούν κι άλλα προβλήματα με αυτό.

 


εδιτ

Και μιας και το σκάλισα βρήκα αυτό πριν λίγο που έχει βγει διευκρινιστική για τα ειδικά κτίρια, διατηρητέα κλπ σε σχέση με την διαδικασία Γνωστοποίησης που τα εξαιρεί φυσικά.

"Διευκρινίσεις σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων της παρ. 3 άρθ. 4 του Ν. 4067/12 σε διατηρητέα κτίρια"

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για άλλη μια φορά το ΥΠΕΚΑ νομοθέτησε στο πόδι όσον αφορά το νέο ΝΟΚ ...

σχετικά με την γνωστοποίηση των εργασιών κάθε πολεοδομία δίνει τη δική της ερμηνεία :mrgreen:

Σας παραθέτω παρόλα αυτά υπόδειγμα αίτησης που δέχεται και το αστυνομικό τμήμα

Καλό κουράγιο

 

 

 

ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ .doc

Link to comment
Share on other sites

...

υπόδειγμα αίτησης

....

Τα "Στοιχείο νομιμότητας" που γράφει το κείμενο που παραθέτεις συνάδελφε δεν νομίζω ότι είναι απαιτητό και αλλάζει πολλά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Didonis

... μάλλον δεν έδωσες βάρος στο ...''καλό κουράγιο''

Διευκρινιστικά και πάλι

το υπόδειγμα μου το έδωσε αστυνομικό τμήμα που λέει ότι το πήραν απο το αρχηγείο σε συννενόηση με το Υπουργείο...

Βγάλε το δικό σου συμπέρασμα !!

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα έδωσα…

 

Αλλά τις επόμενες μέρες θα καταθέσω εγώ μια γνωστοποίηση σε πολεοδομία με κοινοποίηση αστυνομία.

Θα μας στείλουν και εισαγγελέα στο τέλος διότι υπάρχει γειτόνισσα που έχει τρελάνει σε μηνύσεις όλη την περιοχή οπότε θα είναι ένα καλό κρας τεστ…

 

Έχω ενημερώσει και την διεύθυνση της πολεοδομίας σχετικά οπότε θα έχουμε οσονούπω ένα καλό κρας τεστ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.