Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από γραφείο σε κατοικία με ΝΟΚ


Recommended Posts

Λοιπόν αυτό είναι το στέλεχος το οποίο στη τελευταία σελίδα, έχει και μια σφραγίδα οτι έχει γίνει αναθεώρηση. Εκανα ξανά αίτηση στον Δήμο Αθηναίων για να μου στείλουν την αναθεώρηση και περιμένω.

*********

Εdit: την πήρα μόλις τώρα την απάντηση, ΔΕΝ υπάρχει τ-ι-π-ο-τ-α ούτε η αναθεώρηση...

image.thumb.png.7e5e5707ae731b29094e9aeea488046c.png

Αυτη είναι η κάτοψη τυπικού ορόφου στη ΣΟΙ και ειναι αυτή που είναι και υλοποιημένη:

image.thumb.png.29fef7c5e67b9c0c75f02d5c80c36603.png

Η πλάκα είναι οτι μου δώσανε και μια άλλη κάτοψη σφραγισμένη από τη πολεοδομία που πάλι αναφέρεται στον τυπικό όροφο:

image.thumb.png.58af83ad07b812d38d85c9ca95856298.png

 

Και όλα αυτά και με απώλεια φακέλου....

Εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει να μην έχω αλλαγή χρήσης από γραφείο σε κατοικίες που θέλω να κάνω γιατί θα έχω και εξαγορά ΘΣΑ...

Δηλ αν και η αναθεώρηση είναι κουκουρούκου και δεν βρεθεί ούτε αυτή, συγνώμη αλλά εγω σκέφτομαι να το δηλώσω κατοικίες με βάση τη δεύτερη κάτοψη και γεία σας...

 

Edited by petros71
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, petros71 said:

...

Η πλάκα είναι οτι μου δώσανε και μια άλλη κάτοψη σφραγισμένη από τη πολεοδομία που πάλι αναφέρεται στον τυπικό όροφο:

...

μάλλον έχεις μπερδέψει πολλά....

Δεν έχει καθόλου πλάκα....

Αν αυτή η κάτοψη η ημερομηνία που έχει στην σφραγίδα της (την οποία δεν βλέπω) είναι μεταγενέστερη της προηγούμενης κάτοψης, τότε ΝΑΙ αυτή είναι η αναθεώρηση που νομίζεις ότι δεν βρήκες σχέδιο.

Οπότε αν αυτή τότε ΝΑΙ καραμπινάτα είναι Διαμερίσματα.

(να υποθέσω ότι είχες μικρή εμπειρία και ενασχόληση με πολεοδομικές άδειες)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Didonis said:

Οπότε αν αυτή τότε ΝΑΙ καραμπινάτα είναι Διαμερίσματα.

Τα οποία δεν υλοποιηθήκανε ποτέ...

Αυτή τη στιγμή η πρώτη κάτοψη είναι

υλοποιημένη δηλ. -χωρίς το διαχωρισμό σε μικρότερα

διαμερίσματα- και το κτίριο νοικιαζόταν ως επαγγελματικό.

45 minutes ago, Didonis said:

(να υποθέσω ότι είχες μικρή εμπειρία και ενασχόληση με πολεοδομικές άδειες)

Με τέτοιου είδους μπερδεψοκαταστάσεις, βασικά καθόλου εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

Άρα:

Η πρώτη άδεια (και σύσταση) εμφάνιζε έναν ενιαίο επαγγελματικό χώρο

Η αναθεώρηση εμφανίζει διαμερίσματα (χωρίς τροποποίηση της σύστασης, και χωρίς υλοποίηση της άδειας)

Συνεπώς, αφού δεν υλοποιήθηκε εντός του χρόνου ισχύος της (αν δεν κάνω λάθος η σφραγίδα λέει ότι ισχύει επί εξάμηνον), δεν μπορείς να επικαλεστείς ότι η χρήση είναι κατοικίες. Άσε που θα έπρεπε να είχε τροποποιηθεί και η σύσταση. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ.

Γιατί όμως επαγγελματικός χώρος;

Επειδή λείπει η κουζίνα και επειδή το λέει ο ιδιοκτήτης; Στο στέλεχος είδαμε οτι δεν αναγράφεται.

Δηλ μπορεί να είναι απλά  ένας

no name σκέτος κύριος χώρος χωρίς χρήση;

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

No name (χωρίς χαρακτηρισμό) χώροι ΔΕΝ υπάρχουν. Κι αν δεν αναγράφεται στο σχέδιο, τεκμαίρεται από το περιεχόμενό του. Ο συγκεκριμένος χώρος θα μπορούσε να ήταν οποιοσδήποτε επαγγελματικός (γραφεία, καταστήματα, συνεργεία, βιοτεχνία, κλπ). Από τη στιγμή όμως που δεν αναγράφει κάτι συγκεκριμένο η άδεια, βασιζόμαστε στη σύσταση.

Ας υποθέσουμε όμως ότι έχει δίκιο και είναι κατοικία. Για να εφαρμόσεις την κάτοψη της αναθεώρησης (η οποία έχει λήξει) θέλεις καινούρια άδεια. Οπότε, πάλι βρίσκεις μπροστά σου τις θέσεις στάθμευσης. Θα μπορούσες να κάνεις τις εργασίες στη ζούλα (χωρίς νέα άδεια), αλλά θα βρεις μπροστά σου το αυτόφωρο....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από το φύλλο της άδειας φαίνεται 5ώροφη οικοδομή διαμερισμάτων κατοικίας. Ένας έλεγχος φορολογικών αντίστροφα θα τεκμηριώσει ότι δεν έγινε λάθος στη στήλη.

Το αν πχ ο κατασκευαστής δεν είχε χρήματα να υλοποιήσει και οι οικοπεδούχοι πήραν στη σύσταση ευρύτερη αδιαμόρφωτη περιοχή που περιλαμβάνει περισσότερα διαμερίσματα σαν αποτύπωση του ποσοστού τους (αυτό δείχνει η κάτοψη της σύστασης), δεν ενδιαφέρει το πολεοδομικό.

Είναι κατοικίες στην άδεια. Ενδεχόμενη χρήση τους ως γραφεία σε εκείνη την εποχή δεν ήταν κολάσιμο πολεοδομικό αδίκημα, έγινε τέτοιο το 1986 και με προϋποθέσεις διατηρήθηκε ως μη κολάσιμο ακόμη και με την απόφαση του 1989.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.