Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορές παρακράτησης φόρου 20% και ΦΕΜ 10%


Paul_Mix

Recommended Posts

Για να μην μπερδεύονται οι νέοι κακώς έχει επικρατήσει η ορολογία "ΦΕΜ". Δεν υπάρχει επισήμως αυτός ο όρος, κανονικά λέγεται "προκαταβλητέος φόρος".

Ακόμα και η έκφραση "προκαταβλητέος φόρος" είναι ατυχής αφού δεν είναι φόρος: Παίρνεις πίσω αυτό που δίνεις, είτε σαν επιστροφή, είτε σαν μείωση φόρου.

Ακόμη χειρότερα για ένα νέο, ο έμπειρος μηχανικός τον υπολογίζει στις κρατήσεις (όπως ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ κ.α.) πράγμα που δημιουργεί ακόμη μεγαλύτερη σύγχυση στο νέο.

Λοιπόν, προκαταβλητέο φόρο κόβεις πάντα. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ διαβάζοντας το σχετικό νόμο: Παρ.4, αρ.52, Ν. 2238/1994.

Ακόμα κι αν δεν διαβάσεις το νόμο θα σε συμβούλευα να κόβεις πάντα, αφού έτσι είσαι σύννομος και όπως εξήγησα τα λεφτά σου δεν χάνονται (τουλάχιστον υπό κανονικές συνθήκες).

Απορώ πάντως πώς δεν έγινε κάποια κίνηση για την κατάργησή του αφού μόνο γραφειοκρατία προσθέτει.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Υπαρχει καπου η νομοθεσια που φαινεται οτι με την παρακρατηση του φεμ(για οικοδομικη αδεια), μπορει να μην κανει η εταιρεια παρακρατηση 20%; ή τα πληρωνουμε κ τα δυο(συνολο 30%) κ περιμενουμε την επιστροφη;;!! Κ αν γινει ετσι τι γινεται με την καταθεση ολοκληρης της αμοιβης με εντολη πληρωμης μεσω του τεε σε τραπεζα, αφου η εταιρεια θα εχει καταθεσει αμοιβη κατα 20%;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καπου η νομοθεσια που φαινεται οτι με την παρακρατηση του φεμ(για οικοδομικη αδεια), μπορει να μην κανει η εταιρεια παρακρατηση 20%; ή τα πληρωνουμε κ τα δυο(συνολο 30%) κ περιμενουμε την επιστροφη;;!! Κ αν γινει ετσι τι γινεται με την καταθεση ολοκληρης της αμοιβης με εντολη πληρωμης μεσω του τεε σε τραπεζα, αφου η εταιρεια θα εχει καταθεσει αμοιβη κατα 20%;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Υπαρχει καπου η νομοθεσια που φαινεται οτι με την παρακρατηση του φεμ(για οικοδομικη αδεια), μπορει να μην κανει η εταιρεια παρακρατηση 20%; ή τα πληρωνουμε κ τα δυο(συνολο 30%) κ περιμενουμε την επιστροφη;;!! Κ αν γινει ετσι τι γινεται με την καταθεση ολοκληρης της αμοιβης με εντολη πληρωμης μεσω του τεε σε τραπεζα, αφου η εταιρεια θα εχει καταθεσει αμοιβη κατα 20%;

 

 

Δεν υπάρχει ταυτόχρονα παρακρατούμενος φόρος και προκαταβλητέος φόρος μηχανικών .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Βρε παιδιά κάποιος να βοηθήσει τη κατάσταση  :sad: .Μου πρότειναν απο τεχνική εταιρία συνεργασία με μπλοκάκι με μισθό 1200 Ε πλέον φπα. Μου είπαν όμως οτι θα έχει παρακράτηση 20% και αυτό δεν πολύ το κατάλαβα.Απ ότι καταλαβαίνω εγώ απο τα 1200 θα έχω παρακράτηση 240 Ε το μήνα δλδ 2880 το χρόνο  τα οποία θα τα πάρω πίσω με τη φορολογική δήλωση αν δεν χρωστάω στην εφορία ώστε να γίνει συμψηφισμός.  Σωστά τα καταλαβαίνω η κάπου τα μπερδεύω ??

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα κατάλαβες. Θα κόψεις τιμολόγια 14.400€ + ΦΠΑ και θα σου παρακρατήσουν 2.880€ τα οποία θα φανούν στην δήλωσή σου σαν παρακρατημένος φόρος ο οποίος θα συμψηφιστεί με τον φόρο που θα προκύψει από την φορολογική σου δήλωση. Λογικά αν δεν έχεις άλλα έσοδα και αν δεν έχεις τεκμήρια υψηλά θα έχεις επιστροφή ένα ποσό.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.