Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό και πότε οχι;


Recommended Posts

Ναι, αλλά η Υπ. δήλωση Ν651/77 που απαιτείται για τη μεταβίβαση σε ποιό τοπογραφικό θα μπεί?? Της ΟΑ?? Κι αν η ΟΑ έχει εκδοθεί πχ το '70, το '80 κοκ και υπάρχουν τροποποιήσεις ??? Δεν θα ελεγχθούν αυτά τα στοιχεία???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαλλον οχι.

 

Επειδη δεν γνωριζω, σιγουρα θελει δηλωση Ν651, για το οποιοδηποτε συμβολαιο?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον οχι.

 

Επειδη δεν γνωριζω, σιγουρα θελει δηλωση Ν651, για το οποιοδηποτε συμβολαιο? Για κάθε μεταβίβαση απαιτείται Δήλ. Ν 651/77

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το γνωριζω, αλλα ξερω πολλες μεταβιβασεις που εγιναν με τοπογραφικα, οχι πρωτοτυπα, πολλων ετων πισω..

Link to comment
Share on other sites

η αρχική ερώτηση ήταν για σύσταση ΟΙ ,  για μεταβιβάσεις και εγώ ξέρω ότι χρησιμοποιείται το εκάστοτε τοπογραφικό της άδειας ας είναι και παλιό...

Link to comment
Share on other sites

δξ αν ειμαι  στο καταλληλο θεμα

αλλα υπαρχει αυτο το πολυ προσφατο απο τον συλλογο διπλωματουχων μηχανικων  Πέλλας

 

http://www.notarius.gr/uploads/egiklioi2015/Topografika_diagrammata_185.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

καμμία σχέση με το θέμα αγαπητέ Δημήτρη το έγγραφο που ανήρτησες, αλλά μια που το ανέφερες, παίζει για τη περιοχή πελλας/γιαννιτσών και περιξ, το επίπεδο να'ναι ίσα με της θάλασσας. Οι σωστές δουλειές σπανίζουν, και τα τοπογραφικά είναι 95% ζωγραφιές...

Κι επειδή έχει ψωμάκι τώρα εκει με τις δηλώσεις κτηματολογίου, θυμήθηκαν τα Ε.Δ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η αρχική ερώτηση ήταν για σύσταση ΟΙ ,  για μεταβιβάσεις και εγώ ξέρω ότι χρησιμοποιείται το εκάστοτε τοπογραφικό της άδειας ας είναι και παλιό...

Δεν μπορεί να ισχύει κάτι  τέτοιο συν/φε 

γιατί ναι μεν η τυχόν αρτιότητα μπορεί και να ισχύει (επειδή δεν μπορεί να χάνεται!)

αλλά υπάρχουν και οι περιπτώσεις ένταξης σε Π.Ε

ένταξης οικισμού προ του 23 σε Σ.Π και γενικά οι εκτός σχεδίου περιπτώσεις

 

οπότε λογικά σε κάθε τ.δ μεταβίβασης πρέπει να επιβεβαιώνεται

με την δήλωση μηχανικού Ν 651/77

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

γιατί ναι μεν η τυχόν αρτιότητα μπορεί και να ισχύει - ή και να μην ισχύει, π.χ. αν δεν έχουν εκτελεστεί πράξεις τακτοποίησης (δεν πληρώθηκε προσκύρωση καταργ κοινόχρηστου χώρου - συνέβη κι αυτό  !!) και να έχει εκδοθεί και ΟΑ και να έχουν συσταθεί και ΟΙ (επειδή δεν μπορεί να χάνεται!) (μήπως στην περίπτωση που αναφέρεται χάθηκε ??? )

 

 

οπότε λογικά σε κάθε τ.δ μεταβίβασης πρέπει να επιβεβαιώνεται

με την δήλωση μηχανικού Ν 651/77 - Συμφωνώ απόλυτα  και λόγω των λοιπών περιπτώσεων που ανέφερες

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να χάνεται η αρτιότητα οικοπέδου και όχι γηπέδου!

(αυτός είναι και ο κύριος λόγος που ισχύουν τόσες παρεκκλίσεις σε χιλιάδες Γ.Σ.Π)

 

Μάλιστα υπάρχει και εγκύκλιος που αναφέρει ότι σε κάθε περίπτωση ένταξης οικισμού π.χ προ του 23

στο Σ.Π πρέπει να λαμβάνεται μέριμνα ώστε να τίθενται-ορίζονται ΤΕΤΟΙΕΣ παρεκκλίσεις

που οικόπεδα άρτια κατά την ημέρα της ένταξης του οικισμού στο Σ.Π

να μην καθίστανται μή άρτια εξ' αυτού του λόγου (δηλ της ένταξης)

 

υ.γ Η πράξη τακτοποίησης  έχει άλλον ως σκοπό και φυσικά όχι την αρτιότητα που αναφέρεις

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.