Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για τον ορισμό της Σοφίτας


Recommended Posts

Λειτουργική σύνδεση είναι, ας πούμε ένα παράδειγμα για τον υπάλληλο, να μπορεί αυτός που κοιμάται στη σοφίτα να απλώσει το βρακί του στους υποκείμενους ΑΗΧ, ανάλογα με το που φυσάει ο άνεμος για να στεγνώσει γρηγορότερα ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, apostolosg said:

Καλησπέρα σας,

τι εννοούμε όταν λέμε υποκείμενος όροφος? 

Σε ερώτηση μου σε υπάλληλο της πολεοδομίας πήρα απάντηση οτι στο παρακάτω διάγραμμα η Σοφίτα (βγεζ) θα μετράει 50% της Δόμησης του (αΒΓδ) περιγράμματος και οχι του (ΑΒΓΔ).

Ποιά είναι η γνώμη σας? Ενω ο ΝΟΚ αναφέρει υποκείμενος Όροφος τελικά είναι υποκείμενος χώρος?

Σοφιτα.pdf 30.17 kB · 15 downloads

Απο οτι καταλαβαινω και οι 3 συνάδελφοι συμφωνειτε οτι θα έπρεπε το εμβαδόν του υποκείμενου ορόφου (ΑΒΓΔ) να υπολογιστεί για το 50% της Σοφίτας στην συγκεκριμένη περίπτωση... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..να δώ πως θα πείσω την υπάλληλο τώρα..

Edited by apostolosg
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και σ' εμένα έτυχε περίπτωση σε ΥΔΟΜ Αττικής "Εμείς έχουμε αποφασίσει να ισχύει το 50% απ' ό,τι μετράει στη δόμηση από τον υποκείμενο (πχ μείον οπές κλιμα/σίων, αίθρια κλπ)". Στο λαιμό τους κάθεται η σοφίτα..

#πεταειογαϊδαρος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 21/3/2022 at 10:56 ΜΜ, spy1551 said:

Mε τις αλλαγές στο ΝΟΚ δεν καταργήθηκε το μέσο ύψος 2,20;

To δάπεδο της σοφίτας μπορεί να είναι και χαμηλότερα από την έδραση της.

Καλησπέρα!

Λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω στοιχεία (δάπεδο σοφίτας χαμηλότερο από έδραση στέγης), δεν μου είναι ξεκάθαρο με ποιον τρόπο υπολογίζεται ο όγκος της. Ο όγκος της στέγης υπολογίζεται ξεχωριστά;

Μελέτησα το υπόδειγμα της πολεοδομίας "για εντός σχεδίου". Έτσι όπως το καταλαβαίνω υπάρχει μια αλληλοεπικάλυψη μεταξύ των υψών υπολογισμού για σοφίτα & στέγη ενώ μέρος του χώρου φαίνεται να μην υπολογίζεται (κενό μεταξύ υποκείμενου χώρου-στέγη)... 🤔

Αφήνω την τομή που με προβληματίζει -- οποιοδήποτε πληροφορία ή παραπομπή SEC A-A.dwgευπρόσδεκτη. :)

image.png.ce04e32e22493651b634de8ab1ecf194.pngΥ.Γ. διάβασα αρκετά threads αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό πρόσφατα.. αν υπάρχει παρακαλώ πείτε μου πού θα το βρω :)

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2023 at 4:13 PM, apostolosg said:

Απο οτι καταλαβαινω και οι 3 συνάδελφοι συμφωνειτε οτι θα έπρεπε το εμβαδόν του υποκείμενου ορόφου (ΑΒΓΔ) να υπολογιστεί για το 50% της Σοφίτας στην συγκεκριμένη περίπτωση... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..να δώ πως θα πείσω την υπάλληλο τώρα..

Τελικά;; Επείσθη;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, mvrt0 said:

Καλησπέρα!

Λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω στοιχεία (δάπεδο σοφίτας χαμηλότερο από έδραση στέγης), δεν μου είναι ξεκάθαρο με ποιον τρόπο υπολογίζεται ο όγκος της. Ο όγκος της στέγης υπολογίζεται ξεχωριστά;

Μελέτησα το υπόδειγμα της πολεοδομίας "για εντός σχεδίου". Έτσι όπως το καταλαβαίνω υπάρχει μια αλληλοεπικάλυψη μεταξύ των υψών υπολογισμού για σοφίτα & στέγη ενώ μέρος του χώρου φαίνεται να μην υπολογίζεται (κενό μεταξύ υποκείμενου χώρου-στέγη)... 🤔

Αφήνω την τομή που με προβληματίζει -- οποιοδήποτε πληροφορία ή παραπομπή SEC A-A.dwgευπρόσδεκτη. :)

image.png.ce04e32e22493651b634de8ab1ecf194.pngΥ.Γ. διάβασα αρκετά threads αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό πρόσφατα.. αν υπάρχει παρακαλώ πείτε μου πού θα το βρω :)

Ο όγκος της στέγης είναι (0,61+2)/2*(μήκος)*(πλάτος)

Από εκεί και κάτω είναι όγκος του τελευταίου ορόφου (τον όγκο της Σοφίτας δεν υπάρχει λόγος να τον υπολογισεις και ούτε αφαιρείται το κενό κατοψικα από τον όγκο)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

θέλω να βγάλω μια οικοδομική άδεια μπορώ στον πρώτο όροφο να δηλώσω τα μισά μέτρα ως σοφίτα και τα άλλα μισά να μετρήσουν στην δόμηση;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Κωνσταντίνα Χ.

Μπορεί να γίνει επέκταση του δαπέδου της σοφίτας προσμετρώντας την επιφάνεια πλέον του 50% στον συντελεστή δόμησης.

Edited by Kosmopolitis
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα.. για κύριο χώρο(δωμάτιο) σε σοφίτα πρέπει να τηρήσουμε το ελάχιστο ύψος 2.5μ;

υπάρχει περιορισμός μέγιστου ή ελάχιστου στην κλίση της στέγης;

Είναι δυνατόν τα υπνοδωμάτια να βρίσκονται μόνο στην σοφίτα και όχι στον υποκείμενο όροφο;

Edited by Architect90
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.