Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

Σ' αυτή την περίπτωση υπάρχει και θέμα με το ΣΔΟΕ. Το ποσό που θα πληρώνεται στους νταβατζήδες, προφανώς σε συνεργασία με τους μεσίτες, (Χ-30-ΦΠΑ) θα τιμολογείται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε έχεις 10.000 δίκια και θα ήθελα να σου βάλω τόσα, αλλα μπορώ να σου βάλω μονο +1 (δεν μου επιτρέπει το συστημα περισσότερο)

 

Το τι συνεπάγεται αυτή η απάτη είναι νομίζω προφανές. Τα ως άνω ΠΕΑ δεν έχουν περάσει από το σύστημα του ΥΠΕΚΑ και του ΤΕΕ, δεν έχουν πληρώσει ΦΠΑ ή άλλες κρατήσεις και είναι επί της ουσίας ανύπαρκτα.

 

Αυτό συνάδελφε, μπορείς να μου το εξηγήσεις σε πμ (για να μην κυκλοφορούν δημόσια ιδέες) , γιατί δεν το καταλαβαίνω ?

 

Πως γίνεται να εκδίδουν ΠΕΑ χωρίς να έχουν περάσει από το σύστημα, χωρίς Αριθ. Πρωτ. ΥΠΕΚΑ και πόσο μάλλον με αριθ. ασφαλείας ? (καλά για το ΤΕΕ το παρακάμπτω)

 

Μήπως γράφουν εικονικούς (τυχαίους) αριθ. πρωτ. και ασφαλείας ?

(σημ. είμαι άσχετος από pc, το έχω ξαναγράψει εδώ μέσα και άλλες φορές)

 

Γιατί άντε πες το κάνω και γω αυτό !!!!!!!

 

Ο πελάτης που θα το πάρει σε δύο περιπτώσεις (τουλάχιστον μέχρι τώρα) θα του χρησιμεύσει, για κατάθεση στην εφορία για ενοικίαση ή για μεταβίβαση σε συμβολαιογράφο

 

Αλλά και στις 2 περιπτώσεις. στην μεν εφορία περνάνε τον αριθ. πρωτ. του ΠΕΑ στη δε μεταβίβαση γίνεται έλεγχος και των 2 αριθ. (πρωτοκόλλου και ασφαλείας)

 

Συνεπώς αν διαπιστωθεί η ύπαρξη 2 ΠΕΑ με ίδιο αριθ, πρωτ. (νόμιμο και πλαστό) αλλά με διαφορετικά χαρακτηριστικά (ιδιοκτήτης, διεύθυνση, τ.μ., κλπ), δεν θα πρέπει το σύστημα να κοκκινίσει ? το σύστημα δεν το αντιλαμβάνεται ?

 

Άρα δεν θα πρέπει να αποδοθούν ευθύνες στον έναν από τους 2 εν. επιθεωρητές που το έκδωσαν ? Η το περνάνε στο ντούκου ?

 

Ή ισχύει αυτό που γράφεις (αν και δεν καταλαβαίνω τους ….αλγόριθμους) :

 

Οι αλγόριθμοι που χρησιμοποιούνται αδυνατούν τα πιάσουν τα copy-paste και έτσι είναι θέμα τύχης (ή καταγγελίας) να πιαστεί κάποιος. .

 

Τι να πω ?

 

Η ξεφτίλα της ξεφτίλας ΩΩΩΩΩΩΩ ΞΕΦΤΙΛΑ !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν την κατάργηση των κατώτατων πάντως δεν είχε ξεφτιλιστεί τόσο το θέμα.

Τώρα αμά πεις καμιά νορμαλ τιμή οι 7 στους 10 σε βρίζουν.

Συγκριτικά οι καθαρίστριες παίρνουν 7 ευρώ την ώρα (μαύρα...), και για ένα 8ωρο που θες για ένα ΠΕΑ

+ εφορία 26% + φπα 23% + 15€ έξοδα γραφείου - βενζινες κλπ

= 110 € με μισθό καθαρίστριας.

Link to comment
Share on other sites

Το πως αντιμετωπίζει το υπουργείο το θέμα των ελέγχων και τους συναδέλφους στην ΕΥΕΠΕΝ φαίνεται και από τις εντολές μετακίνησης.

http://et.diavgeia.gov.gr/f/ypeka/find/unit:1399

 

Μετακίνηση με ΚΤΕΛ από Αθήνα-Πάτρα.

Ευτυχώς που στη Θεσ/κη τους έστειλαν με αεροπλάνο.

Link to comment
Share on other sites

-
Μικρό ξενοδοχείο 1.100 τμ (με διαφορετικές θερμικές ζώνες, ΜΘΧ, ΚΚΜ κλπ) – ζήτησα 1.000€ συν ΦΠΑ – με είπαν κλέφτη.

 

Καλά άμα με λέγαν κλέφτη παίζει να τους έριχνα και κανένα καντήλι, άκου εκεί 1100 τμ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

vagom ήσουν πληρέστατος και μπράβο σου.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τα πλαστά ΠΕΑ. Για την θεώρηση των μισθωτηρίων δεν βάζουν τα στοιχεία του ΠΕΑ στο σύστημα για να δουν εάν είναι υπαρκτό; Εκεί, εάν είναι πλαστό η διαφορά θα φανεί αμέσως.

Τι μου ξεφεύγει;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τα πλαστά ΠΕΑ. Για την θεώρηση των μισθωτηρίων δεν βάζουν τα στοιχεία του ΠΕΑ στο σύστημα για να δουν εάν είναι υπαρκτό; Εκεί, εάν είναι πλαστό η διαφορά θα φανεί αμέσως.

Τι μου ξεφεύγει;;;

 

Αυτό ρώτησα και γω παραπάνω tsx και την απάντηση σου τη στέλνω με πμ (απάντηση του vagom)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Τα copy paste αφορούν λογικά μόνο τα ενοίκια και εκεί είναι το πρόβλημα.

 

Στα ενοίκια η εφορία καταχωρεί τον αριθμό πρωτοκόλλου.

 

Ο αριθμός πρωτοκόλλου είναι ο αριθμός που σου δίνει το bildingcert όταν φτιάχνεις νέο ΠΕΑ. Δεν είναι ανάγκη να το κάνεις οριστική υποβολή για να τον πάρεις. Τον αποκτάς στο στάδιο επεξεργασίας. Η εφορία απλώς καταχωρεί τον Α.Π. δεν νομίζω να τσεκάρει εάν έχει χρησιμοποιηθεί αλλού και δεν νομίζω να είναι η δουλειά της αυτή. Αυτό είναι θέμα της ΕΥΠΕΝ.

Επίσης τον 16ψηφιο κωδικό ασφαλείας που τον παίρνεις στην οριστική υποβολή δεν νομίζω να τον δίνεις στην εφορία άρα και να τον πειράξεις δεν έχει νόημα.

 

Επομένως ο μόνος τρόπος να πιάσουν τους copyαριδες είναι η ΕΥΠΕΝ να ελέγχει κάθε Α.Π. που καταχωρεί η εφορία αν έχει γίνει οριστική υποβολή και ακόμη και έτσι επειδή μπορεί ο άλλος να έχει στείλει ένα xml ότι να ναι για οριστική υποβολή για να είναι καλλυμένος, θα πρέπει να ελέγχει η ΕΥΠΕΝ και τα στοιχεία του ΠΕΑ. Επειδή όμως οι copyαριδες ξέρουν ότι τα "Η" δεν ελέγχονται δεν ασχολούνται...Σου λέει και να με πιάσουνε θα πω ότι έκανα ένα λάθος και έστειλα λάθος xml.

 

Επίσης φροντίζουν φαντάζομαι να κόβουν αποδείξεις έστω των 5 ευρώ για να μην τους πιάσει η εφορία.

 

Πιστεύω λοιπόν ότι:

 

1) Η ΕΥΠΕΝ πρέπει να τσεκάρει εάν κάθε Α.Π. που έχει καταχωρηθεί στην εφορία έχει υποβληθεί οριστικά.

Ακόμη όμως καλύτερα θα ήτανε ο Α.Π. να δίνεται μόνο στην οριστική υποβολή. Το αρχικό xml αρχείο στην φάση επεξεργασίας να ονομάζεται temp.xml ή κάτι άλλο.

 

2) Πρέπει να ελέγχονται όσοι κάνουν πολλά Π.Ε.Α. και όχι μόνο οι χαμηλές ενεργειακές κατηγορίες.

 

3) Όσοι καταχωρούν πολύ μικρές αμοιβές π.χ. 5-10 ευρώ στο buildingcert είναι υποψήφιοι για copy paste.

 

Εάν οι έλεγχοι της ΕΥΠΕΝ δεν γίνουν πιο αυστηροί, συχνοί και με μεγάλα πρόστιμα το πρόβλημα δεν θα λυθεί.

Edited by nik
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ας βάλουν τους υπαλλήλους της εφορίας να ελέγχουν στο buildingcert τα ΠΕΑ, όπως τα ελέγχουν και οι συμβολαιογράφοι. Σιγά τον κόπο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.