Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Edit!

Επειδή σίγουρα θα έχει συζητηθεί. Τι γίνεται για την τροποποίηση του τζακιού σε ενεργειακό όταν υπάρχει και άλλο συστημα θέρμανσης σε ενα διαμερισμα (υπάρχει ατομικός λέβητας αερίου).

Εχω την εντύπωση οτι δεν μπαίνει επειδή θεωρείτε δευτερεύον αλλα ας μου πει κάποιος που θυμάται απο παλαιότερες συζητήσεις.

Ευχαριστώ!

Επίσημα, δεν περνάει ενεργειακό τζάκι εάν υπάρχει και άλλο σύστημα θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μέχρι ποιό μήνα αίτησης πιάνει περίπου ξέρετε; Γιατί εγώ έχω μία αίτηση αρχές Ιανουαρίου και ούτε αυτή τη φορά υπάρχει το όνομα του ιδιοκτήτη μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν παίζει Κεντρική Μακεδονία ε; ... Μάιστα!

 

 

 

Μου εγκρίθηκε αίτηση που κατατέθηκε μετά τις 18/1

 

Συνάδελφε, χωρίς να γίνομαι αδιάκριτος, με αφορμή το ότι δηλώνεις τοποθεσία Θεσσαλονίκη... δραστηριοποιείσαι και σε άλλη περιφέρεια έτσι;;;

Γιατί και στην προηγούμενη απόφαση είχες πει ότι είχες έγκριση.

Αναρωτιέμαι μήπως δεν ψάχνω σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μέσο και μου εγκρίνουν αιτήσεις και από Μακεδονία!!! 

 

Προφανώς και αστειεύομαι  :smile:

 

Σωστά ψάχνεις. Σε Ήπειρο ήταν η συγκεκριμένη  :smile:

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα μία γνώμη.

έχω ισόγειο διαμέρισμα, δεν μπορώ να μονώσω πλαϊνούς - τοίχοι σε όμορα οικόπεδα. Επειδή με ηλιακό είμαι οριακά, θέλω να μονώσω την οροφή υπογείου Μ.Θ.Χ.

 

1. θεωρείται πως είναι δαπάνη "2.Β εξωτερική θερμομόν. λοιπού κελύφους & πιλοτή = 50 ευρώ/τ.μ."  ή  " 2.Γ εσωτερική θερμομόν. 25 ευρώ/τ.μ." ??

 

2. για τους υπολογισμούς του U πρέπει να τα υπολογίσω με ακρίβεια στο 1ο ή και στο 2ο ΠΕΑ ή αρκούν οι τιμές από ΤΟΤΕΕ σελ48. Παράδειγμα, η ΤΟΤΕΕ λέει σε επαφή με μη θερμ. χώρο 2,00 ή 0,80 με ανεπαρκή θερμομόνωση. Εγώ βρήκα για το υπάρχον δάπεδο U=2,20 , οπότε λέω να μην πάω με το U/2 (2,75/2 προς εξωτερικό αέρα είναι πολύ μικρότερο από το πραγματικό)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οι απαντήσεις που σου δίνω είναι απόψεις καθαρά δικές μου που έχω διαμορφώσει και από τα σεμινάρια που παρακολούθησα.

1. Εσωτερική θερμομόνωση (25€/τμ)

2. Αν κάπου είσαι οριακά και ο οποιοσδήποτε υπολογισμός (βάσει ΤΟΤΕΕ) σου δίνει καλύτερα νούμερα πάς με υπολογισμό, αλλιώς πας με πινακάκια για οικονομία του χρόνου σου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.