Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Ως προς το 1, ναι έχουμε σύσταση αλλά με έβαλε σε δεύτερες σκέψεις η παρακάτω ερωταπάντηση

 

46. Ερ.: Πόσες αιτήσεις μπορεί να υποβάλλει ο κάθε ενδιαφερόμενος;

Απ.: Δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό αιτήσεων για διαφορετικές ιδιοκτησίες από το ίδιο πρόσωπο. Ωστόσο, για κάθε επιλέξιμη κατοικία πρέπει να υποβληθεί μία μόνο αίτηση. Η καταχώριση περισσότερων της μίας αιτήσεων για την ίδια επιλέξιμη κατοικία από το ίδιο πρόσωπο ή άλλο συγκύριο οδηγεί, άνευ ετέρου, στην απόρριψη του συνόλου των αιτήσεων. Στο ανωτέρω πλαίσιο δεν μπορούν να υποβληθούν περισσότερες της μίας αίτησης για την ίδια πολυκατοικία.

 

Με μια δεύτερη ανάγνωση όμως υποθέτω πως αναφέρεται στην ίδια οριζόντια και όχι διαφορετικές οριζόντιες του ίδιου ακινητου και του ίδιου ιδιοκτήτη, έτσι δεν είναι 

 

 

Ναι αναφέρεται στην ίδια οριζόντια.

 

Πηγαίνεις σε λύση πολυκατοικίας μόνο αν κάποια από τις επεμβάσεις είναι κοινή και για τα δύο διαμερίσματα όπως θέρμανση κεντρική ή από ίδιο λέβητα από ανάλογη περίπτωση που μου έχει τύχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος ξέρει να μου πει, έχω εγκεκριμένη ανεστραμμένη μόνωση δώματος με το πρόγραμμα με υλικά ασφαλτοπανο, πολυστερίνη, γεωύφασμα και πλάκες πεζοδρομίου. Έτσι ήταν η προσφορά που μου έδωσε ο προμηθευτής. Σκέφτομαι όμως για να αποφύγω την επιβάρυνση της πλάκας από μεγάλα φορτία να τοποθετήσω ασφαλόπανο - πολυστερίνη - ασφαλτόπανο και τίποτε άλλο χωρίς αυτό να επηρεάζει την τελική απόδοση θερμομόνωσης που είχε υπολογίστει. Γίνεται να κάνω αυτή την αλλαγή ή θα μου "κολλήσει" το πρόγραμμα? Πρέπει το τιμολόγιο που θα προσκομισω στην τράπεζα να περιέχει τα ίδια ακριβώς πράγματα που είχε η αρχική προσφορά? Έχει κάνει κανείς κάποια ερώτηση στο εξοικονομώ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι  το U1 (ασφαλτοπανο, πολυστερίνη, γεωύφασμα και πλάκες πεζοδρομίου) = U2 (ασφαλόπανο - πολυστερίνη - ασφαλτόπανο) !!!!!

 

Για να έχεις U1 = U2, νομίζω θα πρέπει τουλάχιστον να αυξήσεις το πάχος του μονωτικού κατά 1cm... ισως και 2cm

 

Πρέπει να το ελέγξεις...

 

Τώρα για τα τιμολόγια που ρωτάς, δεν μου εχει τύχει για να σου απαντησω...ίσως κάποιος άλλος συνάδελφος

Link to comment
Share on other sites

Αν με το συντελεστή U της μόνωσης που θα κάνετε, επιτυγχάνετε τους στόχους του προγράμματος (άνοδο 1 κατηγορία ή μείωση κατανάλωσης 30% της κατανάλωσης του ΚΑ) δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα.

 

Το τιμολόγιο θα πρέπει να αναγράφει αυτό που πραγματικά θα γίνει και μόνο αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν με το συντελεστή U της μόνωσης που θα κάνετε, επιτυγχάνετε τους στόχους του προγράμματος (άνοδο 1 κατηγορία ή μείωση κατανάλωσης 30% της κατανάλωσης του ΚΑ) δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα.

 

Το τιμολόγιο θα πρέπει να αναγράφει αυτό που πραγματικά θα γίνει και μόνο αυτό.

Το έχετε συναντήσει σε κάποια δουλειά αυτό που λέτε; Θέλω να πω ότι σας εχει συμβεί να δώσετε στο πρόγραμμα άλλη προσφορά για υλικά ενώ κατα την υλοποίηση να βάλετε άλλα (όχι ομοειδή) και να μην δημιουργηθεί πρόβλημα; Αυτό είναι επιβεβιωμένο με τους όρους του προγράμματος ή απλά δεν έτυχε να γίνει έλεγχος? Είμαι λίγο επιφυλακτικός γιατί πρέπει να ξέρω στα σίγουρα προκειμένου να μην πληρώσω από την τσέπη μου στο τέλος όλη την αναβάθμιση!

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Στο "Εξοικονομώ" δεν δίνω προφορές γιατί δεν είναι υποχρεωτικές.

 

Στις προτάσεις δεν γράφω λεπτομέρειες (άλλωστε δεν ενδιαφέρουν κανένα) αλλά γράφω "μόνωση ταράτσας με U< ή = ......" (το μόνο που ενδιαφέρει).

 

Και τελικά ότι και να κατασκευαστεί δεν έχω πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω στις προτάσεις δεν γράφω λεπτομέρειες, παρά μόνο U κτλ και στο τέλος ακόμα και αυτό αλλάζει, αρκεί να επιτυγχάνονται οι στόχοι του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Άρα από ότι κατάλαβα δεν θα έχω πρόβλημα εφόσον επιτυγχάνονται οι στόχοι του προγράμματος. Και φυσικά δεν αλλάζει το είδος παρέμβασης αλλΑ ο τρόπος. Όσον αφορά το u η αλλαγή είναι μικρή και δεν επηρεάζει πολύ και σημαντικά στην περίπτωση μου. Αν κάποιος άλλος έχει διαφορετική άποψη - εμπειρία ας μου πει. Και κάτι άλλο: μου είπαν από την τράπεζα ότι ο χρόνος υλοποίησης της παρέμβασης είναι 9 μήνες ενώ στο πρόγραμμα διαβάζω για 3 μήνες. Τι από τα δύο ισχύει; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.