Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους..Εχω το εξής πρόβλημα: Πριν 2 χρόνια έκανα ένα ΠΕΑ σε ένα οίκημα με σκοπό την πώληση του, το σπίτι πουλήθηκε και ο νεος ιδιοκτήτητης εκανε καποιες μικροπαρεμβάσεις στο εσωτερικό του σπιτιού. Εχει πάρει ήδη προέγκριση για το πρόγραμμα και θέλει να κάνει ένα καινουριο ΠΕΑ για να καταθέσει τα δικαιολογητικά του στην τράπεζα. Τι πρέπει να γίνει? Ένα προσάρτημα στο ήδη υπάρχον? Μου ζητάει να κάνω ανάκληση του παλιού, όμως αυτό έχει διαδικασία και δε θέλω να χρεωθώ μια ανάκληση για κάτι που είχε γίνει σωστά. Τι προτείνετε να κάνω?

προσάρτημα είναι το καλίτερο για σένα, άρα προσάρτημα θα κάνεις. 

Ο ιδιοκτήτης δεν έχει δικαίωμα να σου υποδεικνύει πώς θα κάνεις τη δουλειά σου !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε διπλοκατοικία οικογενειακή θα κάνουμε παρεμβάσεις στον 1ο όροφο ο οποίος έχει εξώπορτα σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα, μπορεί να μπεί στο πρόγραμμα η εξώπορτα ή πρέπει απαραίτητα να είναι μονοκατοικία;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει ήδη ενταχθεί Ίκαρε.

(Σου χώσανε και το -1  :mrgreen:  )

 

Η εξώπορτα πάντως μπορεί να μπει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έβαλα εγώ πάντως :mrgreen:

 

@tasxan206 που το στηρίζεις; Γιατί στο site λέει:

 

Τα είδη των κατοικιών που μπορούν επιδοτηθούν από το Πρόγραμμα είναι: η μονοκατοικία

- Μονοκατοικία: το ενιαίο κτήριο που περιλαμβάνει μια μόνο ιδιοκτησία και τυχόν παραρτήματά της, σε ένα ή περισσότερα επίπεδα, εντός ενιαίου οικοπέδου ή γηπέδου (και όχι τμήματος αυτού με πράξη σύστασης καθέτου ή οριζοντίου ιδιοκτησίας).
 
Επιλέξιμη, επίσης, είναι η αντικατάσταση εξώπορτας σε μονοκατοικία και κουφωμάτων κλιμακοστασίου και φωταγωγού σε πολυκατοικία.
 
Εγώ απο αυτό καταλαβαίνω οτι ΜΟΝΟ σε μονοκατοικία μπαίνει η εξώπορτα.
Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Σε μονοκατοικία ή διαμέρισμα πολυκατοικίας μπαίνει ότι ανήκει στο κέλυφος (άρα και οι εξώπορτες ).

 

Πάντως, όπως λέει και ο Ίκαρος αυτά μας τελείωσαν.

 

Τώρα πάμε γι` άλλα. (που δεν ξέρουμε)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν θεωρήσουμε ότι το εμβαδον του ρολού είναι τμήμα του πλαισίου, αυτομάτως ανεβαίνει έστω και λίγο το εμβαδον του κουφώματος.

Σε επιθεώρηση για ένταξη στο πρόγραμμα εξοικονόμηση είναι ''σωστό'' να δείξουμε μεγαλύτερο εμβαδον κουφώματος μιας και στο πρόγραμμα πολλαπλασιάζουμε *280€/μ² με περισσότερα μ² από ότι είναι στην πραγματικότητα. Αναφέρομαι στα εμβαδά κουφωμάτων που βάζουμε στο πρόγραμμα του ΤΕΕ στην 1η πρόταση.  (δε ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός  :mrgreen:  είναι μια απορία που είχα καιρό τώρα...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά μία ερώτηση γιατί έχω πελαγώσει!!

 

Δείτε την απάντηση στην τράπεζα Πειραιώς από εκπρόσωπο του Υπουργείου:

 

"Καλημέρα, σχετικά με την εξόφληση του προστίμου που αφορά του ακίνητο του κ. ..... και έπειτα από ερώτηση στο υπουργείο σας ενημερώνω ότι :

Θα πρέπει να γίνει τακτοποίηση σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία περί αυθαιρέτων για τα υπερβάλλοντα τ.μ. και για τυχόν άλλες αυθαιρεσίες που έχει.

Εφόσον προκύπτει ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΥΠΑΓΩΓΗ λόγω Ν.4178/2013 και έχει πληρωθεί το σύνολο του ειδικού προστίμου και του παραβόλου (όχι μόνο το 30% αυτών) τότε μπορεί να υποβληθεί αίτηση στο Πρόγραμμα, εφόσον βέβαια για την κατοικία ικανοποιούνται και τα λοιπά κριτήρια επιλεξιμότητας του Προγράμματος. Ως αποδεικτικό χρησιμοποιείται η εκτύπωση από το πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ της «Δήλωσης ένταξης Ν.4178/2013» για την συγκεκριμένη κατοικία."

 

Διονύσης Στώτης

Στέλεχος Μονάδας Β1

Ειδική Υπηρεσία Συντονισμού και Εφαρμογής Δράσεων

στους τομείς Ενέργειας, Φυσικού Πλούτου και

Κλιματικής Αλλαγής (ΕΥΣΕΔ ΕΝ/ΚΑ)

Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής (ΥΠΕΚΑ)

 

 

Ο πελάτης έχει πληρώσει το 40%. Έχετε ποτέ δει κάτι τέτοιο?! Το ΦΕΚ 2440Β/2014 (για τον συνψηφισμό προστίμων αυθαιρέτων και εξοικονόμησης), δεν ακυρώνετε αυτόματα έτσι?!

Edited by doulgerakish
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.