Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

5 ώρες πριν, tetris said:

Το καλύτερο βιβλίο, είναι συμμετοχή σε συνδρομητική βάση δεδομένων (νομοθεσία)

Και όχι μόνο για ΝΟΚ, αλλά για πολύ περισσότερα θέματα

Και μην ξεχνάμε την νόμος με με κάποιες δωρεάν ώρες από το ΤΕΕ....

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω μπερδευτεί με τον ορισμό της σοφίτας σύμφωνα με τον νέο Ν.4759/2020. Χαρακτηριστικά αναφέρει ότι: 

"Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται κάτω από την επικλινή στέγη του κτιρίου και δύναται το δάπεδό της να βρίσκεται σε χαμηλότερο ύψος από το σημείο έδρασης της στέγης. Η σοφίτα αποτελεί ενιαίο σύνολο με το χώρο κάτω από την στέγη και ο παραπάνω χώρος αντιμετωπίζεται ενιαία για τον υπολογισμό του ελεύθερου ύψους. Η σοφίτα, δύναται να έχει πρόσβαση σε δώμα ή δώμα ορόφου του κτιρίου. Δεν θεωρείται όροφος και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Επιτρέπεται η πρόσβαση στον χώρο της σοφίτας από κεντρικό κλιμακοστάσιο αυτοτελούς ανεξάρτητης ιδιοκτησίας. Δύναται, η επέκταση του δαπέδου της προσμετρώντας την επιφάνεια πλέον του 50% στον σ.δ."

Ακόμη όσο αφορά την μη προσμέτρηση της στο σ.δ. στο άρθρο 11 παρ. ιε αναφέρει: 

"Σοφίτες με συνολικό εμβαδόν μικρότερο ή ίσο του 1/2 του χώρου του υποκείμενου ορόφου με τον οποίο συνδέονται λειτουργικά, χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο. Ως υποκείμενος όροφος νοείται η συνολική επιφάνεια της κάτοψης συμπεριλαμβανομένων των τοίχων που την ορίζουν. Εφόσον κάτω από τη σοφίτα υπάρχει πατάρι ως υποκείμενος όροφος νοείται ο όροφος κάτω από το πατάρι. Στο συνολικό εμβαδόν των σοφιτών δεν προσμετράται η κλίμακα ανόδου προς αυτές με τους διαδρόμους της."

Η δικιά μου η περίπτωση είναι η εξής: Εκτός σχεδίου διώροφη κατοικία με ισόγειο 70 τ.μ. (στάθμη δαπέδου 0,00), Α΄ όροφο 30 τ.μ. (στάθμη δαπέδου 3,20 τ.μ.) και σοφίτα που δεν θέλω να προσμετρηθεί στον σ.δ.

Με βάση τα παραπάνω έχω τις εξής απορίες:

1) Σύμφωνα με τον ορισμό της σοφίτας, μπορεί το δάπεδο αυτής να είναι σε χαμηλότερο ύψος από το σημείο έδρασης της στέγης. Εγώ καταλαβαίνω ότι μπορεί το δάπεδο της να είναι στο ίδιο ύψος με το δάπεδο του Α ορόφου (3,20 μ.) και περιμετρικά της σοφίτας να υπάρχει τοιχοποιία - υποστυλώματα μέχρι πχ 6,20 μ. (αφού μπορεί το δάπεδο αυτής να είναι σε χαμηλότερο ύψος από το σημείο έδρασης της στέγης). Άρα ουσιαστικά πρόκειται για όροφο κανονικό με τους εξής περιορισμούς α)πρέπει να υπάρχει στέγη β)δεν μπορεί να έχει πρόσβαση σε εξώστη γ) το κλιμακοστάσιο από το ισόγειο στην σοφίτα πρέπει να καταλήγει σε αυτήν (το λέω επειδή έχω και α όροφο όποτε θα μπορούσα το κλιμακοστάσιο να τα κάνω ώστε να καταλήγει στον ά όροφο και μέσω διαδρόμου να καταλήγεις στο χώρο της σοφίτας. 

2) Στην σοφίτα, με την προϋπόθεση ότι έχω το απαιτούμενο ύψος, μπορεί να φιλοξενεί υπνοδωμάτια? Διότι δε βρήκα κάπου να το απαγορεύει. 

Επισυνάπτω και ένα σκαρίφημα τομής που έφτιαξα προκειμένου να γίνουν πιο κατανοητά τα παραπάνω. Προφανώς η όλη ιστορία γίνεται διότι ο συγκεκριμένος πελάτης θέλει να κάνει δύο κατοικίες σε εκτός σχεδίου και δεν έχει δόμηση. Οπότε προσπαθώ μέσω της σοφίτας να κερδίσω πραγματοποιούμενα μέτρα.

Sofita.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Σαρακοστή!
 
Επανέρχομαι στο σημείο του ορισμού 28 που αναφέρει: "...Το πατάρι δύναται να είναι συνεπίπεδο με όροφο ή σοφίτα του κτιρίου, να είναι προσπελάσιμο από τους παρπαάνω χώρους και να φέρει κλειστούς βοηθητικούς χώρους.."
 
Επομένως Πατάρι και Όροφος στην ίδια στάθμη μπορούν να είναι σε συνέχεια ή πρέπει να είναι διακριτά τα όρια του ενός και του άλλου?
 
Επιπλέον μπορούν να έχουν κοινή σκάλα?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2021 at 6:23 ΜΜ, Giallou said:

 

Με βάση τα παραπάνω έχω τις εξής απορίες:

1) Σύμφωνα με τον ορισμό της σοφίτας, μπορεί το δάπεδο αυτής να είναι σε χαμηλότερο ύψος από το σημείο έδρασης της στέγης. Εγώ καταλαβαίνω ότι μπορεί το δάπεδο της να είναι στο ίδιο ύψος με το δάπεδο του Α ορόφου (3,20 μ.) (Γιατί όχι?) και περιμετρικά της σοφίτας να υπάρχει τοιχοποιία - υποστυλώματα μέχρι πχ 6,20 μ. (αφού μπορεί το δάπεδο αυτής να είναι σε χαμηλότερο ύψος από το σημείο έδρασης της στέγης). Άρα ουσιαστικά πρόκειται για όροφο κανονικό με τους εξής περιορισμούς α)πρέπει να υπάρχει στέγη β)δεν μπορεί να έχει πρόσβαση σε εξώστη (αυτό από που προκύπτει ?γ) το κλιμακοστάσιο από το ισόγειο στην σοφίτα πρέπει να καταλήγει σε αυτήν (το λέω επειδή έχω και α όροφο όποτε θα μπορούσα το κλιμακοστάσιο να τα κάνω ώστε να καταλήγει στον ά όροφο και μέσω διαδρόμου να καταλήγεις στο χώρο της σοφίτας. (Εφόσον ο Α και η σοφίτα δεν ενώνονται ναι, αλλιώς αν ήταν ενιαία θα μπορούσε να καταλήγει στον Α' όροφο)

2) Στην σοφίτα, με την προϋπόθεση ότι έχω το απαιτούμενο ύψος, μπορεί να φιλοξενεί υπνοδωμάτια? Διότι δε βρήκα κάπου να το απαγορεύει. Ναι δεν το απαγορεύει σε αντίθεση με το πατάρι.

 

 

Edited by Pavlos33
αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς (βλ. κανόνες συμμετοχής)
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας!

Μια μάλλον αυτονόητη ερώτηση, γνωρίζετε αν οι εξωτερικοί τοίχοι του εξωτερικού εξώστη συνυπολογίζονται στη δόμηση, θεωρώ πως δεν προσμετράνε στη δόμηση, καθώς δεν συμπεριλαμβάνονται στον υπολογισμό του ποσοστού 25%.

Ευχαριστώ!

 

 ιδ. Εσωτερικοί εξώστες (πατάρια) με συνολικό καθαρό εμβαδόν (χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι εξωτερικοί τοίχοι τους) μικρότερο ή ίσο του 25% της δόμησης του κτιρίου, χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο, χωρίς να δημιουργούν ανεξάρτητη ιδιοκτησία και εφόσον ο χώρος κάτω από αυτόν διασφαλίζει προϋποθέσεις ύψους χώρου κύριας χρήσης. Εσωτερικοί εξώστες (πατάρια) σε περίπτωση προσθήκης καθ’ ύψος σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια που έχουν υπόλοιπο συντελεστή δόμησης, με συνολικό καθαρό εμβαδόν (χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι εξωτερικοί τοίχοι τους) μικρότερο ή ίσο του 25% της επιτρεπόμενης δόμησης, σύμφωνα με τους όρους δόμησης που ισχύουν κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας δόμησης προσθήκης. Στον υπολογισμό των παραπάνω ποσοστών των εσωτερικών εξωστών δεν προσμετράται η κλίμακα ανόδου και οι διάδρομοι προς αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, επειδή διαβάζοντας τη συζήτηση έχω κάπως μπερδευτεί, επιτρέψτε μου την εξής ερώτηση. 

Σε μονοκατοικία με ισόγειο 100 τμ. (Συμπ. Και του κλιμακοστασιου) Και όροφο 60τμ, επιτρέπεται η δημιουργία πατάριου 20 τμ? Δηλαδή πατάρι με εμβαδο μικροτερο 70% των 100 τμ του ισογείου? (ή θα πρέπει το επίπεδο όπου βρίσκεται το πατάρι, και άρα του ορόφου (=δόμηση + πατάρι = 60+20=80 τμ) να είναι το πολύ 70% του ισογείου?)

Ευχαριστώ πολύ.

 

Edited by johntt
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Από την τελευταία νομοθεσία διαβάζουμε ότι πατάρι και σοφίτα μπορούν να είναι συνεπίπεδα και η σοφίτα να βγαίνει σε δώμα.

Επιτρέπεται στον παραπάνω συνδυασμό το πατάρι να μην έχει άνοιγμα (οπτική επαφή) στον υποκείμενο όροφο παρα μόνο μέσω του ανοίγματος της σκάλας;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2021 at 6:05 ΜΜ, johntt said:

Καλησπέρα σε όλους, επειδή διαβάζοντας τη συζήτηση έχω κάπως μπερδευτεί, επιτρέψτε μου την εξής ερώτηση. 

Σε μονοκατοικία με ισόγειο 100 τμ. (Συμπ. Και του κλιμακοστασιου) Και όροφο 60τμ, επιτρέπεται η δημιουργία πατάριου 20 τμ? Δηλαδή πατάρι με εμβαδο μικροτερο 70% των 100 τμ του ισογείου? (ή θα πρέπει το επίπεδο όπου βρίσκεται το πατάρι, και άρα του ορόφου (=δόμηση + πατάρι = 60+20=80 τμ) να είναι το πολύ 70% του ισογείου?)

Ευχαριστώ πολύ.

 

δεν είμαι σίγουρος ότι το ξέρω πολύ καλά, έχω την εντύπωση όμως ότι το εμβαδόν του παταριού σου μπορεί να φτάσει ως το 70% του εμβαδόν του ορόφου.-

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ @Arche για την απάντηση. 

Απο την απάντηση σου καταλαβαίνω πως μπορώ να έχω στον Α όροφο (αν είναι 100 τμ το ισόγειο) συνολικά: 60 τμ δόμηση και 10 τμ πατάρι. άρα στο ίδιο επίπεδο να έχω συνολικά 70 τμ (60 δόμηση και 10 πατάρι). Αυτό εννοείς?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.