Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

Δεν υπάρχει δυστυχώς κάτι παραπάνω.
Αλλά αυτό που έχεις γράψει είναι απόλυτα ξεκάθαρο.
Αν δεν συμφωνήσουν ζητάς γραπτή απάντηση και ζητάς να προωθηθεί το ερώτημα στην αποκεντρωμένη.

Edited by Latg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το θέμα είναι να πείσω πρώτα τον μηχανικό μου που βγαζει την άδεια ώστε να πείσει αυτός την ΥΔΟΜ!!! Αθάνατη Ελλάδα.... Μια μόνιμη ασάφεια και ημιμάθεια πλανάται πάνω απο την χώρα για αιώνες....

Μια διευκρίνηση.. Η αδεια βγαινει για κυκλάδες (παρος). Γνωρίζει καποιος σε ποια αποκεντρωμένη θα παει το ερώτημα;

Link to comment
Share on other sites

κάτι άλλο πάνω στο ίδιο θέμα. Σε μαγαζί ισογείου σε πολ/κια που η άδεια της βγήκε περίπου το 71 ή 73 ή 74 (δεν μου έχουν φέρει την άδεια ακόμα). Επιτρέπεται η δημιουργία εσωτερικού εξώστη μέσα στο μαγαζί, η επέκταση δηλαδή του παταριού που υπάρχει ήδη δηλαδή μέσα στο μαγαζί*, μέχρι το 70% της υποκείμενης κάτοψης του μαγαζιού χωρίς να ζητηθεί η συναίνεση άλλων ιδιοκτητών της πολυκατοικίας; 


*: Σήμερα υπάρχει ένα μικρό μέσα στο μαγαζί με εμβ. λίγο πιο μικρό από το 50% της κάτοψης του μαγαζιού. 
Σημ 2: Συγνώμη προς όλους τους διαχειριστές, για να ανέβει όμως η δημοσίευση μου πιο πάνω και παρακαλώ σας αφήστε την λίγες μέρες αν μπορείτε χωριστά με την προηγούμενη μου δημοσίευση ώστε να ανέβει πιο πάνω στα σημερινά θέματα και ένας συνάδελφος, ένας φίλος ή κάποιος που ξέρει παρακαλώ να την δει και να απαντήσει την ερώτηση μου. 

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

On 5/22/2024 at 11:24 AM, Arche said:

η ΥΔΟΜ πρεπει να βρισκεται στην Συρο

ναι μεχρι περυσι. Πλεον εχει δημιουργηθεί νεα στην Παρο.

https://fonitisparou.gr/λειτουργία-νέου-πολεοδομικού-γραφεί/

Link to comment
Share on other sites

ξέρετε τελικά να μου πείτε σε οικοδομή με άδεια που εκδόθηκε το 71. Βρήκαμε την άδεια!! Στο ισόγειο της πολ/κιας υπάρχει κατάστημα 50τμ και πατάρι περίπου το μισό, μπορούμε να βγάλουμε άδεια μόνο για αυτό, το πατάρι να φτάσει το 70% της υποκείμενης κάτοψης χωρίς να μας ζητηθεί συνεναίσεις των υπολοιπων συνιδιοκτητών στην πολυκατοικία? Νομικά επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Arche said:

ξέρετε τελικά να μου πείτε σε οικοδομή με άδεια που εκδόθηκε το 71. Βρήκαμε την άδεια!! Στο ισόγειο της πολ/κιας υπάρχει κατάστημα 50τμ και πατάρι περίπου το μισό, μπορούμε να βγάλουμε άδεια μόνο για αυτό, το πατάρι να φτάσει το 70% της υποκείμενης κάτοψης χωρίς να μας ζητηθεί συνεναίσεις των υπολοιπων συνιδιοκτητών στην πολυκατοικία? Νομικά επιτρέπεται?

Ο φέρων οργανισμός του κτιρίου είναι κοινόχρηστος. Συνεπώς θες συναίνεση για επέμβαση σε αυτόν. 

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρος και αν ο στατικός της προσθήκης αποδείξει ότι ναι μεν ο στατικός φορέας επιβαρύνεται με τα επιπλέον φορτία της επέκτασης του παταριού αλλά αντέχει πιστεύεις ότι και πάλι χρειάζεται συναίνεση ή όχι!

Προσωπικά το βλέπω κάπως παράλογο

υ.γ δηλαδή άλλο αν το πατάρι το κάνω χωρίς να εκδώσω Ο.Α- Ναι να με καταγγείλεις - Αλλά αν το κάνω με Ο.Α με ανάληψη ευθύνης κλπ με ποιο δικαίωμα να μου στερείς την πρόσθετη αξιοποίηση του!

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παράλογη η συναίνεση.

Έστω ένα παρόμοιο υποθετικό σενάριο με 2 καταστήματα στο ισόγειο. Η στατική μελέτη δείχνει πως εαν ο ένας κάνει επέκταση το πατάρι, το υφιστάμενο δεν αστοχεί. Εάν κάνουν και οι δύο αστοχεί.

Δεν είναι λογικό, να εκμεταλλευτεί την πρόσθετη αξιοποίηση όποιος προλάβει, εις βάρος του άλλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.