Μετάβαση στο περιεχόμενο

Yποχρεωτική δήλωση στο Ε9 της επιφάνειας του αυθαιρέτου που νομιμοποιήθηκε


Engineer

Recommended Posts

Όχι δεν μπαίνουν πουθενά!

 

μ`αρέσεις! Δλδ 120 ΚΧ κ 10 ΒΧ και τέλος!

 

Εν τω μεταξύ μια συμβουλή....ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ να είστε παρών στην ηλεκτρονική καταχώρηση των στοιχείων....οι λογιστές συχνά δεν ξέρουν την τύφλα τους πχ πλήρος προσόψεων ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ κ οχι κτιρίου κ τους εν γένει συντελεστές. Πριν πάτε να είστε διαβασμένοι! Ρίξτε μια ματιά στο Νόμο για ¨Προσδιορισμός Αξίας Ακινήτων Φυσικών Προσώπων¨

 

http://www.forologikanea.gr/pages/display/arthro-32-prosdiorismos-aksias-akiniton-fusikon-prosopon/

 

Άρθρο 32 παρ. 3.1 για κατοικίες και παρ 3.2 για επαγγελματική στέγη, 3.3 για οικόπεδα κ δείτε κ 3.5 κ 3.6

 

Αξία = Τ.Ζ. Χ ΚΑΘΑΡΟ Εμβαδό Χ Συντελεστής πρόσοσοψης Χ συντελεστής ορόφου Χ Συντελεστής Επιφάνειας Χ Συντελεστής Παλαιότητας Χ Συντελεστής Ειδικών Συνθηκών Χ Ποσοστό Συνιδιοκτ.

 

Αφού διαβάσετε κ βρείτε και τους συντελεστές εμπορικότητας, βγάλτε τα ΦΑΠ του 11,12,13 (προσοχή μήπως αλλάζει κατηγορία παλαιότητας) και υπολογίστε μια μια τις οριζόντιες...Ελπίζω να μην εκπλαγείτε αρνητικά όπως έπαθα εγω.....απο 116.000 που το είχε ο λογιστής κ μετά απο δική μου επαλήθευση 56.000 ευρώ.....Ζήτησα εξηγήσεις κ αποφάνθηκε οτι όντως είχα δίκαιο!!?!?@?!?@

 

Τώρα φανταστείτε περιπτώσεις όπου απο τέτοια λάθη, η αξία των ακινήτων ξεπερνάει τα 200.000 οπότε υπάγεσαι σε ΦΑΠ.....κ φανταστείτε το ακόμα χειρότερο σενάριο απο λάθη να ξεπερνάει το 1 μύριο και να υπάγεσαι σε ΦΜΑΠ.....

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Αυθαίρετη αποθήκη 20 τμ σε δώμα που τακτοποιήθηκε με 4178, αλλά λόγω της ηλιθιότητας του νόμου δηλώθηκε ως χώροι κύριας χρήσης (αφού το τροποποιημένο παράρτημα Α επιτρέπει μειωτικό συντελεστή μόνο για τις ισόγειες αποθήκες<50 τμ), θα τολμούσατε να τη δηλώσετε στο Ε9 στους βοηθητικούς χώρους?? Θεωρείται ότι κάτι τέτοιο είναι παράνομο ή ότι θα δημιουργήσει προβλήματα σε κάποια μελλοντική συμβολαιογραφική πράξη??

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να πω ότι ίσως την έβαζα ως ΒΧ στον 4178 ???

Για το Ε9, το βλέπω τραβηγμένο να βγάλει οποιοδήποτε πρόβλημα.

 

Άλλο 4178 και άλλο Ε9. Εδώ δεν έχει σχέση ο ΝΟΚ και ο ΓΟΚ με τον 4178, θα έχει το Ε9 ???

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα να πω ότι ίσως την έβαζα ως ΒΧ στον 4178 ???

Μαζί σου κι εγώ!!! Απλά ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης είναι τυπικός (ή κορόιδο, ανάλογα πως το βλέπει ο καθένας) και τον έχω ενημερώσει για τον παραλογισμό του 4178 στο θέμα των ΒΧ. Για το Ε9 πάντως τον συμβούλεψα να το δηλώσει στους βοηθητικούς χώρους...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

είχα κάνει τακτοποίηση με 3843 Η/χ και τον δήλωσα κανονικά στο Ε-9 2014 μεγαλώνοντας την κύρια χρήση. Τώρα ανακάλυψα άλλα 4τ.μ πρός κλιμακοστάσιο τα οποία δεν ήταν ευκολο να τα δείς αν δεν έπαιρνες μέτρο να μετρήσεις. Δεν με πειράζει να τα δηλώσω, αλλά πρέπει κανονικά και στο Ε-9 2014 και αυτό έχει νομίζω και πρόστιμο 100Ε?!!!!. (δεν φθάνει στο Ε-9 2015 που λήγει μεθαύριο?").

Σκέφτομαι μέχρι να λήξει ο νόμος να το έχω τακτοποιήσει.

Ερωτηση. 1.Πειράζει να μην διορθώσω το Ε-9 καθότι 4 τ.μ είναι κάτω από το +- που δίνει το πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ=5τ.μ?

2. δεν θα υπάρχει η ίδια ανοχή +-5τ.μ και στο μελλοντικό περιουσιολόγιο?

3. θα μπορ5ούσα στο Ε-9 μόνο του 2015?

4. τι αιτιολογία να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Υποβλήθηκε δήλωση αυθαιρέτων κοινόχρηστων χώρων σ΄τον ακάλυπτο κτιρίου με Ο.Ι..

Στα αρχεία απαιτείται η υποβολή του Ε9. Θα πρέπει κάθε συνιδιοκτήτης να δηλώσει στο Ε9

και τις κοινόχρηστες αυθαίρετες κατασκευές με το αντίστοιχο ποσοστό του;

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλούσαμε για χώρους κοινόχρηστους, οι οποίοι αποτελούσαν παρακολουθήματα διαμερισμάτων και αυτό αναγραφόταν στη σύσταση,  κάθε τέτοιος χώρος, θα δηλώνονταν ως παρακολούθημα του κάθε διαμερίσματος με το οποίο συνδέονταν. Παράδειγμα μια θέση στάθμευσης, ή μια αποθήκη.

Όμως, οι τακτοποιημένοι χώροι των οποίων, οι φερόμενοι ιδιοκτήτες είναι όλοι οι συνιδιοκτήτες οικοδομής, δεν έχουν περάσει σε καμία σύσταση ως τώρα, αλλά στην πραγματικότητα θεωρούνται κοινόχρηστοι.

Με ευθεία αναλογία θα έλεγα ότι δεν πρέπει να δηλωθούν από κάθε ιδιοκτήτη ξεχωριστά με επιφάνεια αναλογική των χιλιοστών του, αφού πρακτικά έχουν το χαρακτήρα κοινόχρηστων χώρων.

Ο λογιστής σου ποια γνώμη έχει?

 

Όσο αφορά το τυπικό δικαιολογητικό του Ε9 ως απαραίτητο δικαιολογητικό του νόμου, αυτό αφορά το ακίνητο και όχι απαραίτητα με την καταγραφή των αυθαιρέτων χώρων.

Link to comment
Share on other sites

Με λογιστή δεν μίλησα αλλά πιστεύω θα μου πει όλα μέσα

 

Οι αυθαίρετες κοινόχρηστες κατασκευές που ανήκουν κατα 50% αντίστοιχα στους ιδιοκτήτες  2 Ο.Ι. είναι αποθήκες ισόγειες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.