Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροπολογία για Ενεργειακούς Επιθεωρητές


kapnicious

Recommended Posts

Έχουν βγεί στοιχεία από το ΥΠΕΚΑ που να μιλάνε για 500.000 πιστοποιητικά; Η λογική μάλλον τόσο λέει οτι μπορεί να είναι, απλά ρωτάω γιατί την τελευταία φορά που διάβασα στοιχεία θυμάμαι για 250.000 ακίνητα με ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να δηλώνουν όλοι πως βγάζουν ΠΕΑ και να συνεργάζονται με έναν ενεργειακό επιθεωρητή.

 

Πρόσφατα άκουσα από μηχανικό πως πήγε σε ένα φωτοτυπείο και είδε έναν με ένα ΠΕΑ και κομμένα χαρτάκια με στοιχεία έργου και φωτογραφία ακινήτου. Τι συμπεραίνεις;  Εγώ συμπεραίνω πως ο τύπος ετοίμαζε ένα ΠΕΑ για ΔΟΥ η οποία λόγω φόρτου εργασίας δεν προλαβαίνει να ελέγξει τα ΠΕΑ. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτές οι περιπτώσεις είναι 1‱ ή 50% των ΠΕΑ που εκδίδονται.

Έχω δυο απορίες.

1) Αυτός που έκανε την λαδιά είναι μηχανικός,ψευτομηχανικός, μεσίτης, ιδιοκτήτης ακινήτου ή ο φωτοτυπάς;

2) Τι θα γίνει αν και όταν ανακαλύψουν το πλαστό ΠΕΑ το κράτος και οι ιδιοκτήτες;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

3) αυτός που σου το είπε ήταν πινόκιο ή ευκολόπιστος; (πιθανό σενάριο όπως και το δικό σου :smile: )

 

Μέχρι τώρα έχουν γίνει πάνω από 430.000 ΠΕΑ

130.000+ το 2013 μέχρι σήμερα

230.000+ το 2012 και

60-70.000 το 2011

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάει σε ΔΟΥ τελευταία;

Υπάρχουν ΔΟΥ που με τις συγχωνεύσεις έχουν πάρει όλη την δουλειά από τις ΔΟΥ που κλείσανε αλλά έχουν παράλληλα μειωθεί οι υπάλληλοί τους (από την ΔΟΥ που έκλεισε το προσωπικό μετατέθηκε σε άλλες υπηρεσίες στην ίδια πόλη και παράλληλα πολλοί πήραν σύνταξη να προλάβουν το εφαπαξ). Έχεις δει υπάλληλο να κάνει επαλήθευση εγκυρότητας ΠΕΑ σε ενοικίαση;

Δεν λέω πως υπάρχουν πολλά πλαστά ΠΕΑ. Υπάρχουν όμως ΠΕΑ με μπαλαντέρ.xml. Αλλάζει ο επιθεωρητής το εμβαδό, κοτσάρει το XML με τα στοιχεία έργου και έτοιμο το ΠΕΑ. Άντε μετά βρες άκρη.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει υπάλληλο να κάνει επαλήθευση. Όχι συχνά.

Δεν αποκλείω να ισχύει αυτό που λες, αλλά δεν έχει τύχει κανείς μέχρι τώρα να μου πει πως έχει δει να γίνεται τέτοια απάτη. Όλοι λένε πως κάποιος τους το είπε. Μου μυρίζει ράδιο αρβύλα, χωρίς να αποκλείω να ισχύει.

 

edit

άλλο αυτό που λες στο edit σου. Αυτό είναι πολύ πιθανό (ψιλοσίγουρο) να γίνεται, αλλά αυτό είναι λάθος ΠΕΑ, όχι πλαστό. Με επαλήθευση δεν το πιάνεις.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Γιατί που είναι γραμενο οτι στις ΔΟΥ πρέπει να κάνουν έλεγχο εγκυρότητας ΠΕΑ ? 

 

Άσχετο αν έπρεπε το σύστημα των ΔΟΥ να είναι συνδεδεμένο με το buildincert για να ελέγχετε, παιρνώντας τον ΑΑ του ΠΕΑ...

 

Είμαι σίγουρος οτι αν εφαρμοζόταν αυτό το σύστημα στις ΔΟΥ, τουλάχιστον το 60% θα ήταν μαιμού...εξ ού και η χώρα της ΜΠΑΝΑΝΙΑΣ

 

Τέλος πάντων...

 

Απ' ότι θυμάμαι απο τις εγκυκλίους, αυτό το κάνουν μόνο οι συμβολαιογράφοι στα ΠΕΑ για τις μεταβιβάσεις

 

Στη χώρα του κώλου ζούμε, δεν το έχετε πάρει χαμπάρι....

Link to comment
Share on other sites

για τα 500 000 πεα , απαντησε ο συναδελφος.....ήδη φετος ειμαστε 135000, αρα θα κλεισει μονο η φετινη χρονια στα 270 000 εως 30000 , γιατι δεν βλεπω διακυμανση ανα μηνα.....

οποτε σε 1 χρονο η συζητηση θα ειναι αστεια....

 

καλα ηταν για τους πρωτους,  αλλα και για αρκετους   πιτσιρικαδες μηχανικους,  με μπαμπα ή αλλο συγγενη  μηχανικο , αφου αυτοι τα καναν για την οικογενεια ,.....

αλλα στυγνα επαγγελματικα  για την πλειοψηφια, το θεμα τελειωσε ......,οσους συναδελφους συναντω αυτο μου λενε....του χρονου τετοια εποχη θα δειτε διαφημισεις απο ιντερνετ και τηλεπωλησεις να σταματουν,ηδη αρχισαν να μειωνωνται.......

για αυτο Ας αφησει το υπεκα τα αστεια με παραβολα και ετησιες συνδρομες,εξετασεις.....

 

η επομενη μοδα θα ειναι η ταυτοτητα κτηριου....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να δηλώνουν όλοι πως βγάζουν ΠΕΑ και να συνεργάζονται με έναν ενεργειακό επιθεωρητή.

 

Πρόσφατα άκουσα από μηχανικό πως πήγε σε ένα φωτοτυπείο και είδε έναν με ένα ΠΕΑ και κομμένα χαρτάκια με στοιχεία έργου και φωτογραφία ακινήτου. Τι συμπεραίνεις;  Εγώ συμπεραίνω πως ο τύπος ετοίμαζε ένα ΠΕΑ για ΔΟΥ η οποία λόγω φόρτου εργασίας δεν προλαβαίνει να ελέγξει τα ΠΕΑ. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτές οι περιπτώσεις είναι 1‱ ή 50% των ΠΕΑ που εκδίδονται.

Έχω δυο απορίες.

1) Αυτός που έκανε την λαδιά είναι μηχανικός,ψευτομηχανικός, μεσίτης, ιδιοκτήτης ακινήτου ή ο φωτοτυπάς;

2) Τι θα γίνει αν και όταν ανακαλύψουν το πλαστό ΠΕΑ το κράτος και οι ιδιοκτήτες;

Επαληθεύω αυτό που λές sdim μιας και είμαστε από την ίδια πόλη, μπροστά στα μάτια μου σε φωτοτυπείο μηχανικός, δεν ξέρω τ'ονομά της αλλά την έχω δεί αρκετές φορές στην πολεοδομία κατά καιρούς, έκοβε από το ένα ΠΕΑ το κόλλαγε στο άλλο και το έβγαζε έγχρωμη φωτοτυπία ... τα συμπεράσματα δικά σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επαληθεύω αυτό που λές sdim μιας και είμαστε από την ίδια πόλη, μπροστά στα μάτια μου σε φωτοτυπείο μηχανικός, δεν ξέρω τ'ονομά της αλλά την έχω δεί αρκετές φορές στην πολεοδομία κατά καιρούς, έκοβε από το ένα ΠΕΑ το κόλλαγε στο άλλο και το έβγαζε έγχρωμη φωτοτυπία ... τα συμπεράσματα δικά σας!!!!

Αν το έχεις δει συνάδελφε με τα μάτια σου, δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω. 

Σε τέτοια περίπτωση πάντως και αν ήμουν σίγουρος ότι τελείται τόσο μεγάλη απάτη, εγώ θα σκεφτόμουν και την περίπτωση καταγγελίας.

Και λέω θα σκεφτόμουν, γιατί δεν μου έχει τύχει και δεν είμαι σίγουρος πως θα αντιδρούσα.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.