Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο με άδεια σε ισχύ


teo_z

Recommended Posts

Γεια σας,

Σε διώροφη κατοικία με υπόγειο με Ο.Α. του 2010 (που είναι σε ισχύ) έγινε αυθαίρετη επέκταση υπογείου πριν απ τις 28-07-2011 εκτός του επιτρεπόμενου-πραγματοποιούμενου όγκου που καταλαμβάνει το κτίριο στην στάθμη του ισογείου και του ορόφου.
Το κτίριο δεν έχει υπολειπόμενη δόμηση. Μπορώ να εντάξω την αυθαιρεσία στον Ν.4495/2017 και μετά να προβώ σε αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας?
Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποίηση προφανώς μπορεί να γίνει αφού έχεις κατασκευή προ 2011. Η αναθεώρηση Ο.Α όμως πως θα γίνει αφού δεν υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ και από ότι καταλαβαίνω έχεις μελετήσει το ενδεχόμενο να μην καλύπτεται η επέκταση υπογείου από την μη προσμέτρηση στον ΣΔ, βάσει διατάξεων ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι αν θα πρέπει με κάποιο τρόπο να επικαιροποιηθούν τα σχέδια της άδειας, εφόσον έχω αυθαίρετα. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πώς θ' αποδειχθεί ότι, η εν λόγω αυθαιρεσία έγινε πριν την "κόκκινη γραμμή";

Link to comment
Share on other sites

Η νέα άδεια θα έχει τίτλο

"ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΥΠ' ΑΡΙΘΜ .... Ο.Α. ΓΙΑ ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΣΗ ΥΠΑΡΧΟΝΤΩΝ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ, ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΥΠΕΡΡΒΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟ Ν.4..../...., ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ, ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΛΥΨΗΣ, ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ & ΗΜ ΜΕΛΕΤΗΣ, ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΕΡΒΛΑΛΛΟΝΤΟΣ ΧΩΡΟΥ ........"

διόρθωσε τα κεφαλαία σε πεζά. 

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Πώς θ' αποδειχθεί ότι, η εν λόγω αυθαιρεσία έγινε πριν την "κόκκινη γραμμή";

Μόνο με τις καταστάσεις ΙΚΑ

ή α/φ (που, μάλλον, δεν υπάρχει)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Μόνο με τις καταστάσεις ΙΚΑ

Δεν μπορούν αυτές, κατά τη γνώμη μου, ν' αποδείξουν ότι,  π.χ. το υπόγειο επεκτάθηκε αυθαίρετα κατά 30 τ.μ. Απλώς αποδεικνύουν ότι, πληρώθηκαν κάποια ένσημα για κάποιες εργασίες!

Ο νόμος ζητάει δημόσιο έγγραφο από το οποίο με σαφήνεια ν' αποδεικνύεται ο χρόνος κατασκευής της αυθαιρεσίας!

Και ειδικά όταν κινούμαστε εκεί γύρω στην κόκκινη γραμμή....

Καλή τύχη στη συνάδελφο....

Υ.Γ. Αυτός ο ελεγκτής τι είδε στον έλεγχο της θεμελίωσης;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εάν ο φ.ο. του υπογείου είναι ενιαίος (χωρίς αρμό διακοπής), είναι προφανές ότι η σκυροδέτηση έγινε σε μια φάση

όσο για τον ελεγκτή ....

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλτατε @tetris  (είδες που εγώ το έμαθα...)

H γνώμη μου είναι ότι, δεν σώζεται η κατάσταση.... Πάει για κατεδάφιση ή θα πληρώνει ες αεί....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.