Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενική συζήτηση περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Να περιμένει ν' αλλάξει (αν αλλάξει, διότι για όλα τους έχω ικανούς) η ....κόκκινη γραμμή που έχει θεσπίσει το υπουργείο ή να το γκρεμίσει νύχτα για να κοιμάται ήσυχος!

Link to comment
Share on other sites

τελευταια ανακοινωση του υπουργειου

για τον αριθμο δηλωσεων του 4178 

 

[ισως πρεπει να μπει αλλού]

 

 

εντιτ θα την βρω... :mrgreen:

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15473

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Από το ΤΕΕ ΑΙΤΟΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ http://teeait.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=843:-07-10-2013&catid=50:2010-07-16-17-07-12&Itemid=170

 

Αυτό είναι το καλύτερο

ΕΚΚΡΕΜΕΙΣ  Υ.Α. - Κ.Υ.Α. - Π.Δ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ Ν.41782013

 

post-2272-0-44828500-1381231539_thumb.jpg

post-2272-0-87514600-1381231548_thumb.jpg

post-2272-0-89814800-1381231560_thumb.jpg

post-2272-0-59813900-1381231568_thumb.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας μεταφέρω κάποια από τα θέματα που συζητήθηκαν και τις απαντήσεις που λάβαμε στην ενημέρωση του ΤΕΕ σήμερα :

 

1. Κατά τη μεταφορά χώρων που δηλώθηκαν στον 4014 ως ΒΧ (πχ ισόγειες αποθήκες > 15 τμ) στον 4178,  θα υπολογιστούν  πλέον ως ΚΧ και θα επαναπολογιστεί το πρόστιμο. Πιθανόν να έρθει διευκρίνιση που θα διορθώνει τη συγκεκριμένη "αδικία".

(σημείωση δική μου : ακόμα και μεταξύ των εισηγητών υπήρχε διαφορετική άποψη ως προς την ερμηνεία της "μη αλλαγής των τμ σε μια δήλωση".

Η απάντηση όμως που λάβαμε ήταν η παραπάνω)

 

2. Σε κτίριο με σύσταση μπορούμε να έχουμε μια οριζόντια ιδιοκτησία κατηγορίας 4 και μια οριζόντια ιδιοκτησία κατηγορίας 5.

Η βασική αρχή είναι πως Ακίνητο = Ανεξάρτητη ιδιοκτησία όταν υπάρχει σύσταση.

(σημείωση δική μου : υποθέτω πως το ίδιο ισχύει και για το τρόπο υπολογισμού των ποσοστών της κατηγορίας και των υπερβάσεων)

 

3. Είμαστε σε αναμονή διευκρινιστικής για τον καθορισμό (με κάποιον τρόπο) της αμοιβής του μηχανικού για τη διαδικασία μεταφοράς μια δήλωσης από τον 4014 στο 4178.

(σημείωση δική μου : Δεν αναμένεται άμεσα αλλά υπάρχει "καλή πρόθεση" όπως φάνηκε)

 

4. Καλό θα ήταν να ανεβάσουμε άμεσα τα ιδιωτικά συμφωνητικά στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ για τις υποθέσεις του 4014.

Edited by yian
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1. επομένως δε θα επανυπολογίζεται το πρόστιμο.

 

2. λένε μαλ@@@@. ο νόμος έπρεπε να λέει ακίνητο ή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία. δλδ στην βεβαίωση μεταβίβασης γιατί το λέει;

Συγκεκριμένα:  στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία

Να το αλλάξουμε????

 

3. δεν τους θέλουμε να μας καθορίσουν τίποτα. Ο κάθε ένας το δικό του. και εμείς θα κανονίσουμε καλύτερα. Αυτοί θέλουν να καθορίσουν αμοιβή για να πάρουν τις εισφορές.

 

4. τι σχέση έχουν αυτοί με αυτό;;;; το ΣΔΟΕ είναι??????

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το 2. για το οποίο έχει πέσει πολύ κουβέντα, η απάντηση ήρθε απόλυτα φυσιολογικά : Οριζόντια ιδιοκτησία = ακίνητο όταν υπάρχει σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Η κλασσική αντίδραση του εγωιστή που έχει κάνει λάθος.

"δεν φταίω εγώ (ποτέ όμως) αλλά εσύ που δεν το καταλαβαίνεις".

 

Επομένως όταν λέμε: στο ακίνητο έχει εκδοθεί άδεια, μιλάμε για άδεια επί της Ο.Ι.

ή είναι άλλο επειδή η άδεια προηγείται της σύστασης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.