Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ναι απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό για δήλωση 4178 στα εκτός σχεδίου που δεν έχουν ΟΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Μου έχει παρουσιαστεί η εξής περίπτωση:

Σε οικόπεδο εντός οικισμού, με δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες επί του οικοπέδου, Α με ποσοστό 20% (αδόμητο) και Β με ποσοστό 80% που έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια, με αυθαιρεσίες. Με νεότερη καταμέτρηση του συνολικού οικοπέδου (Α+Β), το τοπογραφικό είναι μεγαλύτερο κατά 100μ2 από τους τίτλους ιδιοκτησίας και την οικοδομική άδεια.

Η συμβολαιογραφος, θέλει να κάνει διόρθωση συμβολαίου με το νέο τοπογραφικό.Εχω κάνει δύο αιτήσεις, μία για την Α και μία για τη Β ιδιοκτησία.

Ερώτημα 1ο: στα σχέδια που θα επισυνάψουμε στο σύστημα για τη Β ιδιοκτησία, πρέπει να είναι το τοπογραφικό της αδείας με τις αυθαιρεσίες ή το νέο τοπογραφικό με τις αυθαιρεσίες ή και τα δύο;

Ερώτημα 2ο: Για τη διόρθωση του συμβολαίου χρειάζεται άλλη αίτηση επισυνάπτοντας το νέο τοπογραφικό;

Edited by Ροτσιλδ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω περίπτωση ακινήτου, διώροφο, στο κέντρο της αθήνας - εντός σχεδίου, έχει άδεια αλλά προ του '55 επομένως αδύνατο να βρεθεί τίποτα γιατί ούτε ο ιδιοκτήτης έχει στο αρχείο του κάτι.

Στο ακίνητο δεν έχει γίνει σύσταση και παλαιότερα έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς με τοπογραφικό, όχι εξαρτημένο.

Για μεταβίβαση τελικά σύμφωνα με το άρθρο 3 του 4178 απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα οικόπεδο σε εκτός σχεδίου περιοχή έχει χωριστεί όπως αναφέρεται και στα συμβόλαια σε 8 αυτοτελής και διακεκριμένες ιδιοκτησίες.
Εγώ κάνω τοπογραφικό για μία από αυτές.
Όλο το οικόπεδο είναι περίπου διαστάσεων 250 χ 31 μ και έχουν γίνει 7 οικοδομές με τις αντίστοιχες αυθαιρεσίες τους.......
Εγώ στο τοπογραφικό δείχνω μόνο την ιδιοκτησία μου (τμήμα του οικοπέδου) ή όλο το οικόπεδο;
Να σημειώσω ότι δεν είχα πρόσβαση στα ξένα οικόπεδα.....
Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι ας μου συχωρεθεί αν  γίνεται επανάληψη με την απορία που θα θέσω, αλλά διάβασα αρκετές σελίδες και δεν βρήκα άκρη.

Εντός σχεδίου τριώροφη οικοδομή με σύσταση Ο.Ι, τακτοποιώ τις δύο Ο.Ι.

Βάση την υφιστάμενη κατάσταση, έχω διαφορά στο τοπογραφικό της Ο.Α., εντός των επιτρεπομένων ορίων ανοχής(5%).Το οικόπεδο είναι κατά 1.50τμ μικρότερο από της Ο.Α.,  και  στην αποτύπωσή του διαφοροποιείται το σχήμα του δηλ. από τραπεζοειδές σε τετράγωνο. 

Στις κατόψεις και στο Δ.Κ.της Ο.Α. παρουσιάζω την υφιστάμενη κατάσταση.

Τοπογραφικό δεν απαιτείται, όμως για την σωστή αποτύπωση πιστεύω πρέπει να υποβληθεί.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:θα πρέπει να υποβάλλω νέο -με συντεταγμένες, φωτό και τα συναφή- σύμφωνα με τις προδιαγραφές  ή απλά στο υπάρχον της Ο.Α.να περιγράφω την υφιστάμενη κατάσταση με τις σωστές συντεταγμένες;

Για την μεταβίβαση που θα γίνει εκ των υστέρων, δεν απαιτείται Τ.Δ., αλλά έστω και με αυτή την απόκλιση δεν θα ήταν σωστό να υποβάλλω διορθωμένο το υπάρχον Τ.Δ.;  

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε εκτός σχεδίου συγκρότημα πολυκατοικίας, με άδεια του 75, με πρόσωπο σε κοινοτική οδό και πέρα αυτής με θάλασσα μιας και τα εγκεκριμένα δεν βρέθηκαν όλα, στο σκαρίφημα στο στέλεχος αναφέρει απόσταση από κοινοτική οδό 15μ την οποία και έχω, καθώς και απόσταση από χειμέριο κύμα 32μ. την οποία δεν ξέρω αν χρειάζεται να την ελέγξω σε νομίμως υφιστάμενο κτίσμα και πως μπορώ να την ελέγξω.

 

Πρόκειται να γίνει συμβόλαιο γονικής παροχής και απαιτείται βεβαίωση για μια οριζόντια και φυσικά εξαρτημένο τοπογραφικό.

 

Μιας και η οριζόντια δεν έχει αυθαιρεσίες, αποτυπώνω υφιστάμενη κατάσταση και είμαι οκ ή χρειάζεται να ελέγξω αν πληρούνται όλοι οι τότε περιορισμοί για το σύνολο της οικοδομής?

 

Το διαμέρισμα που με ενδιαφέρει πάντως  δεν κινδυνεύει λόγω γεωμετρίας και προσανατολισμού της οικοδομής να βρίσκεται εντός καμιάς απ τις παραπάνω αποστάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει νομιμη αδεια

 

ειναι σε πληρη ισχυ

 

ελεγχεις την  -  υπο μεταβιβαση- ανεξαρτητη ΟΙ

 

υγ

δες και τα παρακατω

 

http://www.michanikos.gr/topic/35766-Α04-Τοπογραφικό-Διάγραμμα-βάσει-Ν-417813/?p=604036

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ναι απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό για δήλωση 4178 στα εκτός σχεδίου που δεν έχουν ΟΑ.

Αλλά αν είναι χωρίς ΟΑ σε εκτός σχεδίου περιοχή αλλά είναι και μη άρτια και μη οικοδομήσιμα, τότε δεν απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.