Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

Το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό.

Δεν απαιτείται η δήλωση του 4178 να συνοδεύεται από τοπογραφικό στις αναφερόμενες περιπτώσεις.

Για την κατάρτιση συμβολαίου όμως υπάρχει αυτοτελής απαίτηση για τη σύνταξη του τοπογραφικού.

Αν χρειαστεί συμβόλαιο θα πρέπει να γίνουν και οι απαραίτητες διορθώσεις διότι έχεις πολύ μεγάλη απόκλιση.

 

Και κάτι γενικό πέρα από τη συγκεκριμένη περίπτωση. Το ότι δεν απαιτείται τοπογραφικό δεν απαλάσσει το μηχανικό από το να ζητήσει να γίνουν όλα όσα θεωρεί απαραίτητα για την εκτίμηση των αυθαιρεσιών. Αν δηλαδή εκδόθηκε μια άδεια σε ένα οικόπεδο και σήμερα πάω και βλέπω μια εντελώς διαφορετική κατάσταση και δεν μπορεί να γίνει σύγκριση ασφαλώς έχω το δικαίωμα (και οφείλω κατά τη γνώμη μου) να κάνω νέο τοπογραφικό διάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για μια μεταβίβαση δασικής έκτασης 1000στρ., απαιτείται τοπογραφικό έγσα.

Μια δασική έκταση φαντάζομαι είναι μη άρτια και μη οικοδομήσιμη

Link to comment
Share on other sites

άρτι είναι 

οικοδομήσιμο δεν είναι

Επομένως χρειάζεται

 

υ.γ εκτός αν μη άρτιο και οικοδομήσιμο φαίνεται και στον τίτλο του (που μάλλον είναι απίθανο)

 

γ) για ακίνητα εκτός σχεδίου πόλης, μη άρτια και μη οικοδομήσιμα, σύμφωνα με το εμβαδόν του τίτλου,

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Ο τίτλος αναφέρει δασική έκταση 1000 στρεμμάτων,

η οποία προέκυψε από διαχωρισμό μεγαλύτερης έκτασης 10000στρ.

Οπότε είναι άρτιο και μη οικοδομήσιμο.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το συμβόλαιο ακριβώς αναφέρει:

" δασική εκτάσεως 1066στρ. περίπου ή όσης εκτάσεως και αν είναι πλέον ή έλαττον "

Link to comment
Share on other sites

χα-χα-χα 

θα έχεις κανένα σαν αυτό που με άφησε ο πατέρας μου

(και άντε να βρω άκρη! από αγορά το παππού μου με οθωμανικό τίτλο)

 

 

άφησε ως κληρονομία  μεταξύ  των άλλων ποσοστό ενός πεντηκοστού πρώτου (1/51) εξ αδιαιρέτου από τα τέσσερα πέμπτα (4/5)  εξ  αδιαιρέτου ενός αγροκτήματος συνολικής έκτασης  τριών χιλιάδων ενενήντα (3.090) στρεμμάτων, που αποτελείται από βοσκήσιμη και καλλιεργήσιμη  έκταση,  το  οποίο βρίσκεται στην κτηματική περιοχή  Μικροκλεισούρας  Γρεβενών,  της  τοπικής κοινότητας  Κνίδης Γρεβενών, της δημοτικής ενότητας  Βεντζίου, του Δήμου Γρεβενών, του Υποθηκοφυλακείου Γρεβενών, της περιφερειακής ενότητας Γρεβενών, της περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας και συνορεύει γύρω με κτηματική περιφέρεια των συνοικισμών Λαγκαδάκια (τέως Λουτσίσνο), Πόρου (Γκουστόμι),  Παλαιοκνίδης -Κνίδης, Εξάρχου και με διαχωριστική γραμμή που διαχωρίζει την πιο πάνω έκταση των 3.090  στρεμμάτων από την υπόλοιπη του αγροκτήματος Μικροκλεισούρας, που απαλλοτριώθηκε υπέρ των προσφύγων Μικροκλεισούρας με μία ευθεία γραμμή, που αρχίζει από το σύνορο με Εξαρχο, όπου η θέση  ΜΑΝΤΑΝΙ  και  από την ταχυμετρική στάση του πρόχειρου διαγράμματος με αριθμό 40 ακολουθεί την τοξοειδή  γραμμή,  που  σχηματίζει  ο με αριθμό 2 καλλιεργούμενος  αγρός στην πιο πάνω θέση, φτάνει απέναντι στην ταχυμετρική στάση, όπου τοποθετήθηκε το με αριθμό 2 ορόσημο και από εκεί ευθύγραμμα περνάει  από την ταχυμετρική στάση με αριθμό 101, όπου  το ορόσημο 3 και η θέση ΡΟΓΓΙΑ και από εκεί ευθύγραμμα  περνάει από το ορόσημο 4 μέχρι να συναντήσει  το  σύνορο  Λαγκαδάκια, όπου υπάρχει το ορόσημο με αριθμό 5, απέναντι από τη με αριθμό 67 ταχυμετρική  στάση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Ο τίτλος αναφέρει δασική έκταση 1000 στρεμμάτων,

η οποία προέκυψε από διαχωρισμό μεγαλύτερης έκτασης 10000στρ.

Οπότε είναι άρτιο και μη οικοδομήσιμο.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το συμβόλαιο ακριβώς αναφέρει:

" δασική εκτάσεως 1066στρ. περίπου ή όσης εκτάσεως και αν είναι πλέον ή έλαττον "

πότε ειναι ο τιτλος?

Υπαγεσαι στους δασικους χαρτες?

Εχεις πραξη χαρακτηρισμου?

Μιλησες με συμβ/φο για τα εγγραφα που θελει?

 

 

βασιλη

το καταλαβαμε...

εισαι μεγαλοκτηματιας.. :smile:

 

τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

χα-χα-χα 

θα έχεις κανένα σαν αυτό που με άφησε ο πατέρας μου  - Ο τίτλος έγραψε !! Στον Έβρο όμως τι κάνεις όταν έχεις τέεεεεετοια περιουσία ???

Link to comment
Share on other sites

χα-χα-χα 

θα έχεις κανένα σαν αυτό που με άφησε ο πατέρας μου

(και άντε να βρω άκρη! από αγορά το παππού μου με οθωμανικό τίτλο)

 

 

άφησε ως κληρονομία  μεταξύ  των άλλων ποσοστό ενός πεντηκοστού πρώτου (1/51) εξ αδιαιρέτου από τα τέσσερα πέμπτα (4/5)  εξ  αδιαιρέτου ενός αγροκτήματος συνολικής έκτασης  τριών χιλιάδων ενενήντα (3.090) στρεμμάτων, που αποτελείται από βοσκήσιμη και καλλιεργήσιμη  έκταση,  το  οποίο βρίσκεται στην κτηματική περιοχή  Μικροκλεισούρας  Γρεβενών,  της  τοπικής κοινότητας  Κνίδης Γρεβενών, της δημοτικής ενότητας  Βεντζίου, του Δήμου Γρεβενών, του Υποθηκοφυλακείου Γρεβενών, της περιφερειακής ενότητας Γρεβενών, της περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας και συνορεύει γύρω με κτηματική περιφέρεια των συνοικισμών Λαγκαδάκια (τέως Λουτσίσνο), Πόρου (Γκουστόμι),  Παλαιοκνίδης -Κνίδης, Εξάρχου και με διαχωριστική γραμμή που διαχωρίζει την πιο πάνω έκταση των 3.090  στρεμμάτων από την υπόλοιπη του αγροκτήματος Μικροκλεισούρας, που απαλλοτριώθηκε υπέρ των προσφύγων Μικροκλεισούρας με μία ευθεία γραμμή, που αρχίζει από το σύνορο με Εξαρχο, όπου η θέση  ΜΑΝΤΑΝΙ  και  από την ταχυμετρική στάση του πρόχειρου διαγράμματος με αριθμό 40 ακολουθεί την τοξοειδή  γραμμή,  που  σχηματίζει  ο με αριθμό 2 καλλιεργούμενος  αγρός στην πιο πάνω θέση, φτάνει απέναντι στην ταχυμετρική στάση, όπου τοποθετήθηκε το με αριθμό 2 ορόσημο και από εκεί ευθύγραμμα περνάει  από την ταχυμετρική στάση με αριθμό 101, όπου  το ορόσημο 3 και η θέση ΡΟΓΓΙΑ και από εκεί ευθύγραμμα  περνάει από το ορόσημο 4 μέχρι να συναντήσει  το  σύνορο  Λαγκαδάκια, όπου υπάρχει το ορόσημο με αριθμό 5, απέναντι από τη με αριθμό 67 ταχυμετρική  στάση.

Έτσι το περιγράφει και το δικό μου συμβόλαιο του 79', με τοπωνύμια και στάσεις.

Του αρχικού του ιδιοκτήτη τα 10000στρ. είναι από "ταπια", έτσι το αναφέρει.

Μετά από κάτι απαλλοτριώσεις υπέρ ακτημόνων και υπέρ δημοσίου, του έμεινε 1000στρ. δάσους και καμιά 100στρ. αγροτεμάχιο.

Ένας συνεταιρισμός ήθελε το αγρότεμάχιο και του κότσαρε και το δάσος.

Τώρα ο πελάτης με το 1/50 εξ αδιαιρέτου εκ του συνεταιρισμού με τίτλο του 79', θέλει να τα μεταβιβάσει  στο παιδί του.

Τώρα για το τι εγγραφα θέλει, πέραν του τοπογραφικού και της βεβαίωσης μηχανικού, δεν ξέρω ακόμα.

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

    steve100  :                    "Ένας συνεταιρισμός ήθελε το αγρότεμάχιο και του κότσαρε και το δάσος.

Τώρα ο πελάτης με το 1/50 εξ αδιαιρέτου εκ του συνεταιρισμού με τίτλο του 79', θέλει να τα μεταβιβάσει  στο παιδί του.

Τώρα για το τι εγγραφα θέλει, πέραν του τοπογραφικού και της βεβαίωσης μηχανικού, δεν ξέρω ακόμα."

 

Αφου μιλας για καποια  αναγκαστικη απαλλοτριωση, σημαινει οτι η κυριοτητα  ειχε αναγνωρισθει.

Αρα, μετα την απαλλοτριωση,  υπαρχουν  συγεκριμενα  εμβαδα και  ορια του αγρου/και του ιδιωτικου δασους.

εχεις συμβολαιο αγορας  του συνεταιρισμου  και τοπογραφικο.

 

Κι αν ειναι αδομητο, δεν βλεπω κανενα προβλημα.

 

Μιλας με τον συμβ/φο

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.