Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

οπως τα ειπε  ο ΚΑΝΑ

 

 

ειναι εντος σχεδιου

εχει ΦΕΚ

αυτη ειναι η αδεια και το τοπογραφικο της

 

[δξ αντιλαμβανομαι τι  ειναι η "εξαιρεση κατεδαφισης με αποφαση του Νομαρχη" και γιατι εκδοθηκε...]

 

Αφορα τον ΦΟΙΝΙΚΑ ή ποια άλλη περιοχη. ??

 

υγ

εξ αλλου πρεπει, λογικα, να εχει γινει συσταση καθετης

 

Ακομα και αν απαιτειται τοπογραφικο, [κατ' εμέ δεν απαιτειται]

 

Εχεις δικαιωμα να δοσεις τοπογραφικο μονον για το "τμημα" αυτο

 

δικαιολογωντας το σαν "αδυναμια αποτυπωσης"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφορά εργατικές κατοικίες στην Νέα Κρήνη, στο τέλος της Καλαμαριάς σύνορα με Μίκρα παραλιακά σχεδόν. Προφανώς βγήκε η εξαίρεση από κατεδάφιση γιατί παρότι είχε γίνει η έγκριση του ρυμοτομικού σχεδίου δεν βγήκε ποτέ ΟΑ. Και άρα βγάλανε μια εξαίρεση από κατεδάφιση βάσει Ν. 1337/1983 για να είναι όλοι καλυμμένοι. Το τμήμα τοπογραφικού δεν ξέρω αν θα καλύπτει τον συμβολαιογράφο αφού το διαμερισματάκι έχει ποσοστό επί του συνόλου του οικοπέδου των 120 στρεμ.  

Link to comment
Share on other sites

[απο προηγουμενη συζητηση του φορουμ

Ν.1337/83
Ο νόμος  περιελάμβανε 3 φάσεις:

Α. Φάση:
Εντός χρονικού διαστήματος 3 μηνών έπρεπε οι αυθαιρετούχοι  να υποβάλλουν αίτηση (μαζί με παράβολο και φωτογραφίες), ώστε να έχουν δικαίωμα να συμμετάσχουν στις δύο επόμενες φάσεις.

Β. Φάση:
Οι αυθαιρετούχοι  υπέβαλλαν πλήρη σχέδια (τοπογραφικό, αρχιτεκτονικά, κτλ), δήλωση αντοχής  και 10% του προστίμου που προέκυπτε, το οποίο ήταν σχετικά χαμηλό, με «αντάλλαγμα» τη σύνδεσή τους στα  δίκτυα κοινής ωφέλειας και την αναστολή της κατεδάφισης τους.

Γ. Φάση:
Μετά από  την καταβολή του υπολοίπου του  προστίμου και μόνο για τα αυθαίρετα  που ήταν εντός σχεδίου, λαμβανόταν απόφαση νομάρχη για την οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση. 

 

Συμφωνα δε με το αρθρο 1 παρ. 2/ γ και δ  [αν εισαι σε αυτες]

δεν απαιτειται βεβαιωση για οσα εχουν εξαιρεθει απο την κατεδαφιση  με διαταξεις του  ν. 1337 όπου παραπεμπουν οι ανω παραγραφοι.

 

Κατα τα λοιπα,

 

τοπογραφικο δεν χρειαζεται

 

υγ

αν εχεις αυθαιρεσιες, πας με το 23 παρ. 15

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μετά την απάντηση του ΠΣΔΑΤΜ στην ανακοίνωση της Συντονιστικής Επιτροπής Συμβολαιογραφικών Συλλόγων Ελλάδος (16/11/2016) που καλούσε τα μέλη της να δέχονται όλα τα τοπογραφικά διαγράμματα, ανεξαρτήτως της ειδικότητας του μηχανικού που τα έχει εκπονήσει ο πρόεδρος του ΤΕΕ Γ. Στασινός με επιστολή του ζητά την άμεση ανάκληση της.

 

Πέραν των links βάζω και τις επιστολές για πιο ολοκληρωμένη ανάρτηση.

 



Επιστολή απάντησης σε ανακοίνωση της Συντονιστικής Επιτροπής Συμβολαιογραφικών Συλλόγων Ελλάδος.pdf

Επιστολή ΤΕΕ.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εχω ενα οικοπεδο εκτος σχεδιου μη αρτιο και μη οικοδομήσιμο με κτιριο που θα ενταξω στον 4178.

ο πελατης μου φέρνει τοπογραφικο κατα εγσα που εχει συνταξει προσφατα για δικη του χρηση.

βαζω τον τοπογραφο στο συστημα;

Link to comment
Share on other sites

Απαραιτήτως για να προχωρήσει η δήλωση θα απαιτηθεί στην ομάδα έργου να εισαχθεί πολιτικός ή τοπογράφος μηχανικός.

Πρωτίστως επικοινωνείς με το συνάδελφο για το αν θα συμμετέχει στην ομάδα έργου της δήλωσης. Καλύτερα είναι να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη ώστε να αναλάβει αυτός την ανάθεση, διότι θα πρέπει να υπογραφούν και τα αντίστοιχα συμφωνητικά καθώς και να υπάρξει από πλευράς του συναδέλφου η σχετική απόδειξη παροχής υπηρεσιών καθώς και η απόδοση ΦΕΜ που του αντιστοιχεί.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Απαραιτήτως για να προχωρήσει η δήλωση θα απαιτηθεί στην ομάδα έργου να εισαχθεί πολιτικός ή τοπογράφος μηχανικός.

Πρωτίστως επικοινωνείς με το συνάδελφο για το αν θα συμμετέχει στην ομάδα έργου της δήλωσης. Καλύτερα είναι να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη ώστε να αναλάβει αυτός την ανάθεση, διότι θα πρέπει να υπογραφούν και τα αντίστοιχα συμφωνητικά καθώς και να υπάρξει από πλευράς του συναδέλφου η σχετική απόδειξη παροχής υπηρεσιών καθώς και η απόδοση ΦΕΜ που του αντιστοιχεί.

ευχαριστω πολυ για την άμεση απάντηση

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η ερώτησή μου αφορά τοπογραφικό που θα υποβληθεί στο Ν4178 και την δήλωση ιδιοκτήτη Ν4030/11:

εντάσω το αυθαίρετο στο Ν4178/13 με πληρωμή προστίμου και όχι προς έκδοση Ο.Α..Πρέπει να

αναφέρω στη δήλωση Ν4030/11 και το δεύτερο σκέλος:"...και για την ύπαρξη και την αιτία του δικαιώματος μου 

να ζητήσω την έκδοση άδειας δόμησης";

(Ρωτώ γιατί έχει προκύψει διαφωνία,αρχίζουμε και αμφισβητούμε τα πάντα) .

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αναφέρεσαι σε ακίνητο Κατηγορίας 5 χωρίς ΟΑ....

Kατά τη γνώμη μου δεν έχει απολύτως καμία σχέση ο 4030 με το τοπογραφικό για τον 4178.

"Πιό απλό", όσο "πιό απλό μπορείς", με τα "άκρως" απαραίτητα πάνω του κι όχι όλες τις μαμακίες που απαιτούνται για ένα τοπογραφικό άδειας δόμησης κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου αφορά τοπογραφικό που θα υποβληθεί στο Ν4178 και την δήλωση ιδιοκτήτη Ν4030/11:

εντάσω το αυθαίρετο στο Ν4178/13 με πληρωμή προστίμου και όχι προς έκδοση Ο.Α..Πρέπει να

αναφέρω στη δήλωση Ν4030/11 και το δεύτερο σκέλος:"...και για την ύπαρξη και την αιτία του δικαιώματος μου 

να ζητήσω την έκδοση άδειας δόμησης";

(Ρωτώ γιατί έχει προκύψει διαφωνία,αρχίζουμε και αμφισβητούμε τα πάντα) .

Συμφωνώντας καταρχάς με τον ΙΑΣΟΝΑ (με τις καλημέρες μου) ποιος διαφωνεί με το δικό σου τοπογραφικό;

Μια δήλωση του ν. 651/77 με τον ιδιοκτήτη να δηλώνει υπεύθυνα ότι τα όρια υποδείχθηκαν από αυτόν και έχει την αποκλειστική ευθύνη είναι αρκετή.

Στην τακτοποίηση αυθαιρέτων ο σκοπός δεν είναι η δόμηση, επομένως η παρ. 2 του άρθρου 9 ν. 4030./11 "Οι κύριοι ή οι έχοντες νόμιμο δικαίωμα δηλώνουν ενυπογράφως στο τοπογραφικό διάγραμμα και ευθύνονται για την ακρίβεια των δηλουμένων ορίων των οικοπέδων τους και για την ύπαρξη και την αιτία του δικαιώματος τους να ζητήσουν την έκδοση άδειας δόμησης", τι εφαρμογή μπορεί να έχει σε ένα τοπογραφικό τακτοποίησης, το οποίο μπορεί να αποτυπώνει ένα γήπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, στο οποίο δεν θα μπορέσει να εκδοθεί άδεια δόμησης στο μέλλον.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.