Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Σε κτίριο γραφείων με ανάλογη οικ.αδεια προ 1975 βρέθηκαν αυθαιρεσίες. Μπορώ να εντάξω στην ΚΑΤ. 1 ή πρεπει να ειναι κατοικία αποκλειστικά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει να είναι επικρατούσα χρήση κατοικία. Αν εσύ έχεις κτίριο γραφείων προφανώς δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σε κτήριο που υφίσταται προ του 1955 έχει κάποιες αυθαιρεσίες προ του 1983.

Στο κουτάκι Οικ. άδεια. το βάζω ότι έχει άδεια ή Χωρίς άδεια?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν υφίσταται κτίσμα προ του 1955 επιλέγεις ναι στο κουτάκι οικοδομική άδεια σύμφωνα και με το παράρτημα Α.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλώς σας βρήκα. Ώς άρτι αφηχθήσα στο τερεν έχω και ανόητες ίσως ερωτήσεις για αρχή, παρακαλώ όπως δίξετε κατανόηση..

Σε διαμέρισμα του 1965 με διαφορετική διαμερισμάτωση (1 ΦΚ κατηγορια 1 ) και επεκταση εξώστη κατά 9% του συνολικού του εμβαδού, πρέπει να ανοίξω και δεύτερο ΦΚ για τον εξώστη; ή αρκεί να τικάρω τις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις;;;

(έχω μέλλον στο διάβασμα....)

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον όλες οι παραβάσεις σου ανήκουν στην κατηγορία 1 (κατοικία προ του 75) τότε θα τα συμπληρώσεις όλα σε ένα μόνο φύλλο καταγραφής και θα πληρώσεις ένα πεντακοσάρικο.

 

Αν οι μόνες παραβάσεις που έχεις είναι διαμερισμάτωση και υπέρβαση εξώστη τότε θα το συμπληρώσεις ως 2 λοιπές παραβάσεις (1 για τη διαμερισμάτωση και μια για τον εξώστη)

Το κουτάκι της διαφορετικής διαμερισμάτωσης επιλέγεται όταν είναι η μοναδική σου παράβαση. Διαφορετικά τη δηλώνεις σαν λοιπή παράβαση.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Ως κτίσμα προ του 75   όλες οι παραβάσεις   (διαμερισμάτωση -εξώστες κ.ο.κ)

συμπεριλαμβάνονται στην  "κατηγ 1" οπότε υποβάλλεις  1 Φ.Κ  και πληρώνεις 1  500€

Link to comment
Share on other sites

(...)

Ώς άρτι αφηχθήσα (άρτι αφιχθείσα) στο τερεν έχω και ανόητες ίσως ερωτήσεις για αρχή, παρακαλώ όπως δείξετε κατανόηση..

Σε διαμέρισμα του 1965 με διαφορετική διαμερισμάτωση (1 ΦΚ κατηγορια 1 ) και επεκταση εξώστη κατά 9% του συνολικού του εμβαδού, πρέπει να ανοίξω και δεύτερο ΦΚ για τον εξώστη;  

Συνάδελφε καλώς ήλθες στο φόρουμ.

Καταρχας, πρέπει να πάρεις τη σύσταση της πολυκατοικίας καθώς και τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας, ώστε να κρίνεις εάν  υπάρχει διαμερισμάτωση ή καταπάτηση κοινόχρηστου χώρου του ορόφου της οικοδομής.

Όπως ορθά προανέφεραν οι συνάδελφοι, αν οι αυθαιρεσίες υφίστανται πριν την 9/6/75  και η επικρατούσα χρήση της οικοδομής είναι κατοικία, μπορείς να υπάγεις σε κατηγορία 1.

Ο εξώστης, λόγω της άρρηκτης σύνδεσης του με τον υπόλοιπο Φ.Ο τεκμαίρεται ότι έγινε εκ κατασκευής μεγαλύτερος και συνεπώς προ 75.

Η διαμερισμάτωση (υφιστάμενη κατάσταση) ενδεχομένως να φαίνεται στη σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γειά σας.

 

Έχω την εξής περίπτωση:

 

Σε κτίριο κατοικιών με άδεια και σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών (συνολικά 10 οριζόντιες διαφορετικών ιδιοκτητών) υπάρχουν δυο οριζόντιες ιδιοκτησίες κατασκευασμένες το 1970 με υπερβάσεις δόμησης που έγιναν εκ κατασκευής και μια αλλαγή διαμερισμάτωσης μεταξύ τους που επίσης έγινε εκ κατασκευής. Υπάρχει και μια οριζόντια ιδιοκτησία (σε άλλο όροφο), ένα τμήμα της οποίας κατασκευάστηκε το 1970 (με οικοδομική άδεια) και το υπόλοιπο τμήμα κατασκευάστηκε το 1979 (με οικοδομική άδεια). Και στα δυο τμήματα αυτής της οριζόντιας ιδιοκτησίας έγιναν υπερβάσεις δόμησης εκ κατασκευής. Οι υπόλοιπες οριζόντιες ιδιοκτησιες του κτιρίου κατασκευάστηκαν το 1995 (με άδεια) και κάθεμία από αυτές έχει αυθαιρεσίες (και κλειστούς χώρους και πολεοδομικές παραβάσεις) που είναι Κατηγορίας 4.

 

Θέλω να βάλω όλο το κτίριο με μια δήλωση στον 4178. Η πρόθεση μου είναι να βάλω τις αυθαιρεσίες των δυο οριζοντίων ιδιοκτησιών του 1970 ως Κατηγορία 4 (με παλαιότητα ''μέχρι 82'' στο Φύλλο Καταγραφής) και να κάνω το ίδιο και για τις αυθαιρεσίες της οριζόντιας ιδιοκτησίας που ένα τμήμα της κατασκευάστηκε το 70 και το άλλο τμήμα της το 79. Λέω Κατηγορία 4 γιατί λόγω νόμου (Άρθρου 9Β) και εγκυκλίου 4(Άρθρο 9Β) η Κατηγορία 2 δεν συνδιάζεται με την Κατ.4. Ούτως ή άλλως ακόμα και αν ήθελα να συνδυάσω τις δυο Κατηγορίες δεν με αφήνει το ηλεκτρονικό σύστημα. Άρα όλες οι αυθαιρεσίες του κτιρίου Κατηγορία 4.

 

 

Θεωρώ δηλαδή πως σύμφωνα και με την διατύπωση του Άρθρου 9Α (''Στις περιπτώσεις που έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία η υπαγωγή κατά τις διατάξεις του παρόντος άρθρου υποβάλλεται υποχρεωτικώς ανα διηρημένη ιδιοκτησία'') δεν πρέπει στα Φύλλα Καταγραφής της μιας δήλωσης να βάλω τις αυθαιρεσίες που έγιναν προ του 75, ως Κατηγορία 1 με παλαιότητα προ του 75.

 

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει? Π.χ μήπως λόγω της παραπάνω διατύπωσης του Άρθρου 9Α, δεν γίνεται σε ένα κτίριο σαν αυτό που περιέγραψα να γίνει μια δήλωση για όλο το κτίριο αλλά πρέπει οι οριζόντιες ιδιοκτησίες προ του 75 (με αυθαιρεσίες εκ κατασκευής) να πάνε με ξεχωριστή δήλωση η κάθεμια (ως Κατηγορία 1)? Ή μήπως υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει?

 

Ευχαριστώ θερμά για κάθε απάντηση.

Edited by ector99
Link to comment
Share on other sites

τα  πριν 1975 πανε καθε ενα απο μονο του, με το 9Α

 

συν εχεις ως προς αυτα και μια διαμερισματωση

το "μισο" του 1970 παρασυρεται απο την αδεια του αλλου μισου του1979

Τα υπολοιπα  τα δηλωνεις το καθε ενα απο μονο του

καθε ιδιοκτητης εχει τους δικους του μειωτικους  συντελεστες και τις δικες του αυθαιρεσιες.
 

Για μενα ισχυει το αρθρο 11 παρ.  1, συμφωνα με το οποιο την αιτηση υποβαλλει ο "ιδιοκτητης"

ή οι  "συνιδιοκτητες" στην ιδια ή στις ιδιες Οι

 

Ο ιδιοκτητης του διαμερισματος Α1  δεν ειναι συνιδιοκτητης με τον ιδιοκτητη  του διαμερισματος Α2

Ειναι απλα γειτονες.

Αυτη ειναι η γνωμη μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.