Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Με την ευκαιρια: 

Αν εχω και αλλη 1 λοιπη παραβαση (αλλαγη κουφωματων), μπορω να την ομαδοποιησω με την Δ.Δ. τωρα που την εβαλα σαν 1 λοιπη παραβαση?...

Aν δεν έχει τροποποιήσει τις όψεις, κατ εμε, μη χρεώσεις δεύτερο 500ρικο. Είναι παράλογο να διυλίζουμε τον κώνωπα σε τέτοιες περιπτώσεις

όπου πχ άλλαξε μια κάσα και ένα τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το βαζω σαν 2ο φυλλο καταγραφης και μου βγαζει συνολικο προστιμο 500ευρω!

Παω να κανω υπαγωγη και μου λεει "Σε ΦΚ με "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1" πρέπει υποχρεωτικά να δηλωθούν τμ υπέρβασης ή παραβάσεις ή τμ πισίνας."

Edit: Sorry, ειχα ξεχασει να βαλω 1 λοιπη παραβαση στο 2ο φυλλο καταγραφης...............

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μια διαμερισμάτωση και διάνοιξη ενός παραθύρου που έγιναν και τα 2 πρίν το 1975 σε κτίριο κατοικίας.

Θα βάλεις 1 φυλλο καταγραφής κατηγορίας ένα στο οποίο θα βάλεις 2 λοιπές παραβάσεις. Στην τεχνική έκθεση θα περιγράψεις ότι η μία αφορά διαμερισμάτωση, η 2η αφορά το παράθυρο, θα πληρώσεις παράβολο 500 ευρώ και τέλος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το πιο ευκολο, αλλα δεν βλεπω να λεει ομως ο νομος ή καποια εγκυκλιος οτι η Δ.Δ. μπορει να ομαδοποιηθει με τις λοιπες παραβασεις...

(η Εγκυκλιος 4 μιλαει για ομαδοποιηση παραβασεων ΚΑΤ.3 και αρθρου 18)

Link to comment
Share on other sites

για σταματήστε ρε παίδες!

 

Δηλ αν αυτό (το προ του 75 κτίσμα)

είχε κτιστεί χωρίς Ο.Α

δεν θα πλήρωνε μόνο ΕΝΑ 500€

 

τώρα που κτίστηκε με Ο.Α 

γιατί να πληρώσει ΔΥΟ  500€!

 

εξηγείστε μου να το καταλάβω και εγώ ο παππούς!

 

 Clemenza

Βάλτο  κατηγ 1 και γράψε όσες παραβάσεις θέλεις

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει παλια στις εγκυκλιους μια προταση που αφηνε περιθωριο για ΟΜΑΔΟΠΟΙΗΣΗ Δ.Δ. και αλλων λοιπων παραβασεων, αλλα δεν θυμαμαι που...

Εχει ξανασυζητηθει αυτο το θεμα στο φορουμ και θυμαμαι οτι γραφαμε 2-3 σελιδες.  :???:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.