Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Εαν δεν έχω Ο.Α. αλλά δήλωση με τον νόμο του Τρίτση μπορώ να βάλω κατ.4? και αν ναι με ποιά τετραγωνικά συγκρίνω την ΥΔ και ΥΚ με αυτά που δηλώθηκαν στον νόμο Τρίτση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν έχεις απόφαση νομάρχη εξαίρεσης από κατεδάφιση (τρίτη φάση Τρίτση) θεωρείται πως έχεις ΟΑ, εάν έχεις απλά μια δήλωση και μόνο ά φάση δεν έχεις τίποτα εάν έχεις και β φάση (φάκελο, σχέδια) το το αυθαίρετο είναι σε αναστολή από κατεδάφιση εώς ότου να κριθεί και υπάγεται στο άρθο 1, παρ.2 δ του 4178/2013, για δήλωση στον 4178 τυχόν υπόλοιπων αυθαιρέτων θεωρείται πως δεν έχεις ΟΑ.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση του ν. 4178 όπου όλοι οι κλειστοί αυθαίρετοι χώροι υπάγονται στην κατηγορία 4 υπάρχει στέγαστρο το οποίο έχει υπέρβαση Δ και προκηπίου (πρασιάς). Αυτό μπορεί να ενταχθεί στην κατ.4?

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι ΕΝΤΟΣ ΠΡΟΚΗΠΙΟΥ, δεν μπορείς να βάλεις ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ αυθαιρεσία ΚΑΤ.4. Οπότε το στέγαστρο (με αναλυτικό) θα το βάλεις ΚΑΤ.5 και τα υπόλοιπα όπως είπες, ΚΑΤ.4.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για ΚΑΤ.4 πρέπει να έχεις ο.α., ώστε να μπορείς να συγκρίνει. Εάν εσύ τώρα έχεις ΜΟΝΟ αυθαίρετη περίφραξη, πας ΚΑΤ.1,2,5.

(Νομίζω ότι η ΚΑΤ.3 δεν σε καλύπτει.)

Εχω οικοπεδο με κατοικια προ75, αποθηκη κατηγοριας 3, και περιφραξη. 

 

1,2 δεν μπορω γιατι δεν μπορω να αποδειξω παλαιοτητα. 3 δεν ανηκει. 4 γιατι δεν ειναι? Ειναι σιγουρο αυτο με την ΟΑ? Αν ειναι....παω για 5?

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι ΕΝΤΟΣ ΠΡΟΚΗΠΙΟΥ, δεν μπορείς να βάλεις ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ αυθαιρεσία ΚΑΤ.4. Οπότε το στέγαστρο (με αναλυτικό) θα το βάλεις ΚΑΤ.5 και τα υπόλοιπα όπως είπες, ΚΑΤ.4.

 Έτσι το σκέφτηκα αρχικά κι εγώ.

Επειδή όμως στη σελ. 4 της εγκ. 4 αναφέρει ότι η κατ. 5 συνδυάζεται μόνο με την 1 και 3  αναρωτήθηκα.

Είναι δυνατόν να βάλω κατ.5 σε όλα λόγω του στεγάστρου  ???

Άλλωστε το στέγαστρο είναι λοιπή παράβαση με αναλυτικό (.....υπάρχει και το αρθρο 17 παρ 8Β του ΝΟΚ)

Σκέφτομαι να το βάλω με τις λοιπές παραβάσεις σε ένα ΦΚ όπου θα έχω και τους κλειστούς χώρους κατ. 4.

Καμμιά άλλη άποψη???

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας υπολογίζω με 100 χιλιοστά, υπολογίζω το ποσοστό υπέρβασης δόμησης ως εξής : αυθαίρετα τ.μ που τακτοποιώ / (πραγματοποιούμενη δόμηση από την άδεια * 0,1). Προκύπτει 70%, άρα τσεκάρω 50 έως 100% της επιτρεπόμενης δόμησης.

Το σύνολο των αυθαιρέτων της οικοδομής είναι μικρότερο από το 40% της πραγματοποιούμενης δόμησης κατά την άδεια. Άρα τσεκάρω ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4.

Πάω να κάνω υποβολή και μου βγάζει μήνυμα :

''ΦΚ: Στην επιλογή "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4" δεν επιτρέπεται υπέρβαση δόμησης-κάλυψης > 40% και υπέρβαση ύψους > 20% καθώς και παραβίαση προκηπίου.''
Νομίζω ότι υπάρχει λάθος στο λογισμικό διότι άλλο πράγμα η υπέρβαση δόμησης που αφορά το δικό μου ακίνητο και άλλο η Κατηγορία που έχει να κάνει με το σύνολο του κτιρίου.
Παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.