Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Σωστότατο είναι, αφού θέλουν τα σωστά τ.μ. για το χαράτσι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

δεν συμφωνώ με αυτό περί διόρθωσης του Ε9

Αν είναι έτσι σήμερα κάνω αίτηση στην ΥΔΟΜ ότι έκτισα αυθαίρετο το 1967

η ΥΔΟΜ μου δίνει τα πρόστιμα ή άλλως την έκθεση αυτοψίας και την άλλη μέρα

το δηλώνω με αποδεικτικό το παραπάνω δημόσιο έγγραφο, της χθεσινής έκθ αυτοψίας

(νομίζω ότι ...κάπως  πρέπει να μετράει και ο χρόνος έκδοσης του δημ εγγράφου)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το σωστό είναι κάπου ανάμεσα. Το παράδειγμά μου (70τμ να γίνουν τώρα 100τμ στο Ε9) αφορούσε διαμέρισμα με κλεισμένους η/χ που ΠΟΤΕ δεν ήταν η/χ. Το θέμα μου είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο έγγραφο να περιγράφει το διαμέρισμα 100τμ, αλλά 70τμ. Συνεπώς, για να μην πάει ως μετά το 2004, μπορούμε να αλλάξουμε το Ε9 το οποίο έχει την ημερομηνία κατασκευής της οικοδομής το 2000.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , αν δεν στηρίξουμε το Ε9 του 2013 ως αποδεικτικό παλαιότητος πραγματικά θα έχουμε σοβαρά προβλήματα ,

ειδικά με τις αφανείς από αέρος εργασίες ή με τις χρονολογίες που δεν υπάρχουν α/φ.

 

Ούτε είναι δυνατόν να μπούμε στην διαδικασία του ελέγχου της ορθότητας της δήλωσης Ε9 του κάθε πολίτη κάνοντας παραβολή με δηλώσεις Ε9 παρελθόντων ετών. 

(Αφήστε που τα Ε9  δηλωνόντουσαν αφ'ενός κατ'εκτιμηση , αφ'ετέρου πολλοί δεν δήλωναν για λόγους φορολόγησης.)

 

Δεν μπορούμε να πάρουμε και αυτή την ευθύνη στην πλάτη μας ρε παιδιά. Το τι δηλώνει ο πολίτης στο Ε9 είναι δική του ευθύνη.

 

Από την άλλη , όσοι είστε σχετικοί με το θέμα γνωρίζετε ότι στο 99% των αυθαιρέτων δεν υπάρχουν δημόσια έγγραφα , τιμολόγια , ΑΠΥ κλπ που να αποδεικνύουν τον χρόνο κατασκευής.

Μας αφήνει λοιπόν ο νόμος (ίσως όχι τυχαία) ένα παράθυρο να ξεμπλοκαριστούμε στο θέμα της απόδειξης του χρόνου κατασκευής.

Μην πάμε μόνοι μας να το κλείσουμε. Μην πάμε δηλαδή μόνοι μας να βγάλουμε τα μάτια μας.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ορθότατος!!!

Φίλοι μου εμείς απλώς ελέγχουμε (για ό,τι μας ενδιαφέρει) ένα Ε9 που προσκομίζει ο πελάτης μας.

Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Είναι εκτός αυτού "υποχρέωσή" μας να συμβουλεύσουμε τον πελάτη μας πως πρέπει να "χειριστεί" το θέμα του Ε9 ούτως ώστε αυτό να γίνει ένα "χρήσιμο εργαλείο" για τον 4178.

Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Το πως αυτός τα καταφέρνει είναι αφενός μεν θέμα δικό του, αφετέρου δεν μας απασχολεί ιδιαιτέρως.

 

Π.χ. παλιά οι εφορίες έβαζαν πρόστιμο όταν πήγαινες σήμερα να δηλώσεις στο Ε9 κτίσμα με παλαιό έτος κατασκευής, ενώ σήμερα......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν ασχολουμαι με το Ε9 περαν του σκαναρισματος του για το ανεβασμα στο συστημα

 

Δεν ξερω γιατι, δε μου κολλαει ομως να χρησιμοποιηθει ως αποδεικτικο παλαιοτητος ενα φορολογικο εγγραφο του σημερα

Link to comment
Share on other sites

το συμβολαιο εγραφε παντοτε τα τμ. του διαμερισματος, οπως προεκυπταν απο την  ΟΑ... ...ούτε κλεισμενους  Η/Υ ουτε τπτ αλλο...

Καποια εποχη ο Ρεγκουζας ειχε βγαλει μια εγκυκλιο να "υπολογιζονται" τα  Η/Υ...πλήν ηταν λαθος, αφου ο Η/Υ ηταν -πολεοδομικα- ανοιχτος χωρος..

αρα δεν επρεπε να "μετραει" στο εμβαδον του διαμερισματος...

 

Το ολο "προβλημα" λυθηκε με την αυξηση της αντικειμενικης αξιας στα συμβολαια...δλδ αυξανονταν η αξια του συμβολαιου κατα το ποσο που αντιστοιχουσε σε  τοσα τμ. όσα και ο κλεισμενος Η/Υ....[!!!!]

 

Τελος, σε κανενα Ε9, Ε1 ή Ε2 δεν αναγραφονταν αυτα τα επι πλεον τμ...αφου -κατα νομο- "δεν υπηρχαν"

 

[εκτος των περιπτωσεων όπου μερικοι Δημοι εκαναν αυτοψια και τα χρεωναν στα ΔΤ, ΔΦ και ΤΑΠ...οπότε υπαρχει γραπτη αποδειξη...]

 

Σημερα "τρεχει" η προθεσμια  περι διορθωσης στοιχειων των δηλωσεων για το Ε9...μεχρι τον Ιανουαριο για τα 3 τελευταια ετη και μεχρι τον Φεβρουαριο για προηγούμενα [σχετικη αναρτηση απο γεοργαλεος...στο θεμα για το Ε9...τον georgaleos...]

 

Επομενως, με την διορθωση θα μπορεσει να προσθεσει καποιος και τα τμ. τα οποια αφορουν ενα διαμερισμα με ετος κατασκευης το 1999...

 

Το εντυπο που θα κατεβασει απο το taxis ....θα γραφει "διαμερισμα εμβαδου 100 τμ.  οροφος.....ποσοστο ιδιοκτησιας....ετος κατασκευης 1999..."

Δεν υπαρχει καμμια ενσταση για την εγκυροτητα αυτου του εγγραφου, ως προς τα στοιχεια που αναφερει...

 

ΥΓ1

Ως προς το θεμα των Η/Υ θα μπορουσε να παραμεινει η ρυθμιση του 4014, οτι δλδ. "υποστηριζει" ο μηχανικος...

αφου ειναι παρα πολυ ευκολο να κριθει οτι ο χωρος αυτος ειχε κλεισει "εξ αρχης"

με βαση την..."συνεχεια" των δαπεδων...των καλοριφερ...την ελλειψη σιφωνιου στο κλεισμενο Η/Υ...την "συνεχεια " των ηλεκτρολογικων...

 

Αντ' αυτου προτιμηθηκε το "εγγραφο φορολογικης αρχης"

 

και τετοιο εγγραφο ειναι το Ε9, χωρις αμφιβολία..

 

ΥΓ2

να προσθεσω αυτο

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17332

Edited by dimitris GM
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

''Η υπαγωγή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης χώρου στο ν. 4178/2013 είναι δυνατή ακόμη και αν δεν υποβληθεί έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής, αλλά στην περίπτωση αυτή για τον υπολογισμό του προστίμου θεωρείται ως χρόνος αλλαγής χρήσης η 1/1/2004.
Διευκρινίζεται ότι τα ως άνω σχετικά με την απόδειξη του χρόνου κατασκευής ισχύουν αναλογικά και για τις περιπτώσεις κατασκευής αυθαίρετου παταριού, αυθαίρετου υπογείου και αυθαίρετης μετατροπής ημιυπαίθριου χώρου σε κλειστό χώρο κύριας χρήσης.''
 
Τα παραπάνω αναφέρονται στην εγκύκλιο 3, αρ. πρωτ. 54373/1-10-2013.
 
Μπορεί να συμπεράνει κάποιος από τα παραπάνω ότι (για κτήριο με οικοδομική άδεια):
1) μετατροπή Η/Χ σε χώρο κύριας χρήσης
2) διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου
3) αυθαίρετη αύξηση υπογείου, που σύμφωνα με την αρχική άδεια έχει χρήση κατοικίας
4) αυθαίρετη κατασκευή παταριού 
 
μπορούν να τακτοποιηθούν χωρίς δημόσιο έγγραφο, αν αυτό δεν είναι εφικτό να βρεθεί, αλλά με χρόνο αυθαιρεσίας 1/1/2004; Δηλαδή η παραπάνω διευκρίνιση καλύπτει όλες τις περιπτώσεις κατασκευής αυθαίρετου χώρου εσωτερικά του κτηρίου και εντός του νόμιμου όγκου του?
 
Αν ισχύουν τα 1),2),3),4) που αναφέρω, θα χρειαστεί αποδεικτικό ότι έχουν κατασκευασθεί οι αυθαιρεσίες μέχρι τις 11/7/2011;
 
Επίσης, σύμφωνα με τον ν. 4178/2013,  τακτοποιούνται τα ημιτελή κτηρία (κτήρια με κατασκευασμένο μόνο τον φέροντα οργανισμό);

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

H ερώτηση πάντως που μου κανε ο πελάτης όταν του πα να βάλουμε ότι έκανε τις αυθαιρεσίες του το 1995 στο Ε9 του (70 τ.μ διαμερίσματος γίναν 92 τ.μ.), ώστε να το χρησιμοποιήσουμε ως αποδεικτικό και να έχουμε μείωση 20%, ήταν η εξής:

 

"Θα καρφωθώ δηλαδή μόνος μου και φορολογικά, ώστε να έρχεται ο ενοποιημένος πια φόρος ακινήτων για 92 τ.μ.;; Θα μου ρθει το χαράτσι δηλαδή από το 2014 και για τα 92;;ΣΥΜΦΕΡΕΙ;;"

 

Τι να του πω εγώ τώρα εκεί;! Nα ρωτήσει λογιστή ή να βάλω κάτω τα κομπιουτεράκια για το τι τον συμφέrει περισσότερο;

 

Δυστυχώς είμαστε η απόλυτη γενίκευση..Και ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ, και ΛΟΓΙΣΤΕΣ και ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (λιγότερο απ'όλα..) και ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ των πελατών και στο τέλος τέλος θα γίνουμε και..ΨΥΧΑΚΗΔΕΣ από την πολυπλοκότητα αυτή και τη μιζέρια!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.