Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Μπορείς τώρα να το βάλεις όπως θέλεις και στη συνέχεια να κάνεις όποιες αλλαγές θέλεις.

Στο σύστημα στο τέλος θα πρέπει ν' ανεβάσεις μια ΥΔ του ιδιοκτήτη η οποία θα πρέπει να είναι "σαφής" όσον αφορά στην παλαιότητα κ.λπ. που δηλώνεται.

Το πως θα ..."δέσεις" τον ιδιοκτήτη εσύ για τυχόν αντιμετώπιση μελλοντικών δυστροπιών, είναι αποκλειστικά και μόνο θέμα δικό σου!

Υπάρχει όμως λόγος να κάνεις κάτι τέτοιο αν δεν έχεις στα χέρια σου όλα όσα ορίζει ο νόμος;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς τώρα να το βάλεις όπως θέλεις και στη συνέχεια να κάνεις όποιες αλλαγές θέλεις.

Στο σύστημα στο τέλος θα πρέπει ν' ανεβάσεις μια ΥΔ του ιδιοκτήτη η οποία θα πρέπει να είναι "σαφής" όσον αφορά στην παλαιότητα κ.λπ. που δηλώνεται.

Το πως θα ..."δέσεις" τον ιδιοκτήτη εσύ για τυχόν αντιμετώπιση μελλοντικών δυστροπιών, είναι αποκλειστικά και μόνο θέμα δικό σου!

ΔΕΝ Υπάρχει όμως λόγος να κάνεις κάτι τέτοιο αν δεν έχεις στα χέρια σου όλα όσα ορίζει ο νόμος;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και να στην φέρουν δεν θα έχει ισχύ.

Ιάσονα γιατί? Δεν αποτελεί δημόσιο έγγραφο η βεβαίωση από Δήμο ή κοινότητα?? Δηλαδή το Ε9 που συζητούσαμε έχει "μεγαλύτερη ισχύ"??

 

 

Όσο για τα παραπάνω, θεωρώ και εγώ ότι είναι προτιμότερο να έχεις στα χέρια σου όόόόλα τα δικαιολογητικά και έπειτα να συνεχίσεις την όλη διαδικασία. Γιατί να είσαι εκτεθειμένος για κάποιου άλλο το πρόβλημα?? Ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στο μέλλον...

 

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν αποτελεί δημόσιο έγγραφο η βεβαίωση από Δήμο ή κοινότητα??

 

 

Στον 4014 υπήρχε σαφής αναφορά στη μη ισχύ βεβαιώσεων από Δήμους/κοινότητες ως αποδεικτικά στοιχεία (δεν την έχω μπροστά μου τώρα). Αλλά για τον 4178 όντως δεν βλέπω κάτι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ και georgegaleos

 

Τα φράγκα είναι ο λόγος... το σάλιο .... ο παράς .... αν του πεις περίμενε δυο λεπτα να ανοιξει ο ΟΚΧΕ το έχασες το πουλάκι πάει πέταξε.

 

Σε κάθε περίπτωση εσύ, στο τέλος, θα έχεις συμμορφωθεί 100% με τον νόμο, το πως θα το σερβίρεις στον πελάτη είναι άλλο θέμα βέβαια, άπαξ και το υπογράψει εσύ καθάρισες.

 

dsworks, on 27 Feb 2014 - 11:23, said:snapback.png

Στον 4014 υπήρχε σαφής αναφορά στη μη ισχύ βεβαιώσεων από Δήμους/κοινότητες ως αποδεικτικά στοιχεία (δεν την έχω μπροστά μου τώρα). Αλλά για τον 4178 όντως δεν βλέπω κάτι σχετικό.

 

και εγώ το ψάχνω και δεν το βρίσκω, λες να μας ανοίξει η όρεξη ???

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Ιάσονα, και αναλύω τη σκέψη μου:

 

Αναφορικά με την βεβαίωση Δήμου.

 

Αρθρο 86, NOMOΣ ΥΠ’ΑΡΙΘ. 3463, ΦΕΚ 114Α-8/6/2006 «Δημοτικός και Κοινοτικός Κώδικας» 

"Αρμοδιότητες του Δημάρχου

Ο δήμαρχος προασπίζει τα τοπικά συμφέροντα και ασκεί τα καθήκοντά του με γνώμονα τη διασφάλιση της ενότητας της τοπικής κοινωνίας. Ειδικότερα, ο δήμαρχος:
α) Eκπροσωπεί το Δήμο στα δικαστήρια και σε κάθε δημόσια αρχή.
β) Eκτελεί τις αποφάσεις του δημοτικού συμβουλίου και της δημαρχιακής επιτροπής.
γ) Eίναι προϊστάμενος των υπηρεσιών του Δήμου και τις διευθύνει.
δ) Eίναι προϊστάμενος όλου του προσωπικού του Δήμου και εκδίδει τις πράξεις που προβλέπουν οι σχετικές διατάξεις για το διορισμό, τις κάθε είδους υπηρεσιακές μεταβολές και την άσκηση του πειθαρχικού ελέγχου.
ε) Συνυπογράφει τους βεβαιωτικούς καταλόγους και τα χρηματικά εντάλματα πληρωμής των δαπανών, οι οποίες έχουν εκκαθαριστεί από την αρμόδια υπηρεσία του Δήμου.
στ) Υπογράφει τις συμβάσεις που συνάπτει ο Δήμος.
ζ) Εκδίδει πιστοποιητικά προσωπικής και οικογενειακής κατάστασης των δημοτών.
η) Εκδίδει τη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας. Η βεβαίωση αυτή χορηγείται σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 279.
θ) Απαντά, εγγράφως ή προφορικώς, στα ερωτήματα που του υποβάλλουν τα μέλη του δημοτικού συμβουλίου μέσα σε έναν (1) μήνα."
 
Αρα ο Δήμαρχος δεν έχει αρμοδιότητα να εκδίδει πιστοποιητικά παλαιότητας κτιρίου τα οποία βασίζονται σε γνώση του ίδιου του δημάρχου περί της παλαιότητας.
 
Αναφορικά με το Ε9.
 
Αρθρο 169 του Κώδικα Διοικητικής Δικονομίας ορίζει ότι:
1. Δημόσια είναι τα έγγραφα τα οποία έχουν συνταχθεί από δημόσιο όργανο.
 
Αρθρο 438 του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας ορίζει ότι:
«Άρθρο 438 – Βεβαιώσεις του συντάκτη δημοσίων εγγράφων
Έγγραφα που έχουν συνταχθεί κατά τους νόμιμους τύπους από δημόσιο υπάλληλο ή λειτουργό ή πρόσωπο που ασκεί δημόσια υπηρεσία ή λειτουργία αποτελούν πλήρη απόδειξη για όλους ως προς όσα βεβαιώνονται στο έγγραφο ότι έγιναν από το πρόσωπο που συνέταξε το έγγραφο ή ότι έγιναν ενώπιόν του, αν το πρόσωπο αυτό είναι καθ’ ύλην και κατά τόπον αρμόδιο να κάνει αυτή τη βεβαίωση. Ανταπόδειξη επιτρέπεται μόνο με προσβολή του έγγραφου ως πλαστού».
 
Αρα αφού το Ε9 δεν έχει συνταχθεί από δημόσιο όργανο δεν είναι δημόσιο έγγραφο.
 
Ο νόμος είναι ξεκάθαρος αεροφωτογραφίες.
Επίσης αποφάσεις-καταγραφές από καταγγελίες σε πολεοδομίες που περιγράφουν την αυθαιρεσία ακριβώς και φαίνεται η χρονολογία.
Αποφάσεις δικαστηρίων που περιγράφουν την αυθαιρεσία και πότε έγινε.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Η ανάληψη από έναν επαγγελματία μηχανικό της εργασίας μιας δήλωσης 4178 προϋποθέτει (τουλάχιστον εγώ αυτό εφαρμόζω) πριν κάνω το οτιδήποτε έχει σχέση με την εφαρμογή των δηλώσεων και βεβαίως την παραλαβή από τον πελάτη μου της εξουσιοδότησης θεωρημένης με το γνήσιο της υπογραφής από δημόσια αρχή, την καταβολή τουλάχιστον του 50% της συμφωνηθείσας αμοιβής.

Έτσι "δένεται" ο όποιος πελάτης!!!

Στη συνέχεια όλα τα υπόλοιπα.

Αλχημείες, πήγαινε έλα, αναμονές κ.λπ. δεν με ενδιαφέρουν και δεν ασχολούμαι.

Όταν με το καλό του παραδώσω και τα "παράβολο" και "ανταποδοτικό τέλος" για εξόφληση, τότε μου παραδίδει και την υπεύθυνη δήλωση (που του έχω δώσει) θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από δημόσια αρχή και ταυτοχρόνως το υπόλοιπο 50% της συμφωνηθείσας αμοιβής.

Αν για κάποιο λόγο χρειαστεί να περιμένουμε (π.χ. ψάχνουμε αεροφωτογραφίες κ.λπ.) δεν του φτιάχνω την ΥΔ, δεν εισπράττω το υπόλοιπο της αμοιβής, δεν εκδίδω "ανταποδοτικό" και "παράβολο", δεν εντάσσεται το ακίνητο στο νόμο.

Και περιμένουμε και οι δύο μέχρι το ..."ντόμιμο" αυτό να καταστεί δυνατόν να υλοποιηθεί.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ' ότι κατάλαβα καλά, δεν μπορώ να  δηλώσω την προσθήκη ως προ του 2003, γιατί η ημερομηνία του αρχικού κτίσματος είναι 1998.

Αρα τι κάνω, πως παίρνω παλαιότητα για την προσθήκη που έγινε το 2000 σε αρχικό κτίριου του 1998 δηλωμένο στο Ε9?

Τι θα έκανες εσύ   architect_duth???

Την προσθήκη θα την δηλώσεις στο Ε9, γιατί απλά πρέπει να δηλωθεί, αλλά ως έτος ανέγερσης θα αφήσεις το 1998 που έχει ήδη, μιας και τότε χτίστηκε το κυρίως κτήριο.

Εδώ με την παλαιότητα δεν έχεις θέμα γιατί όλες σου οι ημερομηνίες είναι μεταξύ 1983-2003, συνεπώς για τον 4178 δεν αλλάζει κάτι, είτε είναι του 1998, είτε του 2000.

Link to comment
Share on other sites

 

Αναφορικά με το Ε9.
 
Αρθρο 169 του Κώδικα Διοικητικής Δικονομίας ορίζει ότι:

1. Δημόσια είναι τα έγγραφα τα οποία έχουν συνταχθεί από δημόσιο όργανο.

 
Αρθρο 438 του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας ορίζει ότι:

«Άρθρο 438 – Βεβαιώσεις του συντάκτη δημοσίων εγγράφων

Έγγραφα που έχουν συνταχθεί κατά τους νόμιμους τύπους από δημόσιο υπάλληλο ή λειτουργό ή πρόσωπο που ασκεί δημόσια υπηρεσία ή λειτουργία αποτελούν πλήρη απόδειξη για όλους ως προς όσα βεβαιώνονται στο έγγραφο ότι έγιναν από το πρόσωπο που συνέταξε το έγγραφο ή ότι έγιναν ενώπιόν του, αν το πρόσωπο αυτό είναι καθ’ ύλην και κατά τόπον αρμόδιο να κάνει αυτή τη βεβαίωση. Ανταπόδειξη επιτρέπεται μόνο με προσβολή του έγγραφου ως πλαστού».

 
Αρα αφού το Ε9 δεν έχει συνταχθεί από δημόσιο όργανο δεν είναι δημόσιο έγγραφο.
 
Ο νόμος είναι ξεκάθαρος αεροφωτογραφίες.
Επίσης αποφάσεις-καταγραφές από καταγγελίες σε πολεοδομίες που περιγράφουν την αυθαιρεσία ακριβώς και φαίνεται η χρονολογία.
Αποφάσεις δικαστηρίων που περιγράφουν την αυθαιρεσία και πότε έγινε.

 

 

Τι έγινε τελικά... Δεν πάμε με την διαδικάσία του Ε9 (τροποποίηση) για απόδειξη παλαιότητας που συζητούσαμε παλαιότερα?? Δεν θεωρούμε τελικά Δημόσιο Έγγραφο το Ε9??

 

Περιμένω από τον συνάδελφο Ιάσονα (τουλάχιστον) κάποια άποψη επί του θέματος!!  :smile:  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.