Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Όχι, δεν μπορείς να είσαι βέβαιος γι' αυτό! Εγώ δεν θα προχωρούσα αυτή τη δήλωση. Δεν αρκεί η υπεύθυνη δήλωση του πελάτη σου. Ο νόμος είναι σαφής!

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης έχει μια αυθαίρετη κατασκευή την οποία δηλώνει ότι ολοκλήρωσε λίγο πριν τον Ιούλιο του 2011

και είναι διατεθειμένος να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση για αυτό, χωρίς να υπάρχει άλλο δημόσιο έγγραφο. Από τη στιγμή που δεν διατίθενται ακόμα αεροφωτογραφίες του 2011 για να είμαι σίγουρος για την ακριβή παλαιότητα θεωρείτε ότι είμαι καλυμμένος να προχωρήσω στην υπαγωγή με τη δική του δήλωση (αναμένοντας φυσικά και τις αεροφωτογραφίες) ; 

οταν λεμε για το δωρο του Ε9

εννοουμε, συνηθως, εναν Η/Χ που δεν τον εχει γραψει ποτέ  στα προηγουμενα Ε9...

και του λεμε συμπληρωσέ  το τωρα...διοτι...προφανες και λογικο ειναι να εγινε "μαζι με το  υπολοιπο διαμερισμα"

 

ή ενα υπογειο  σε οικοδομη που αποδεδειγμενα εχει χτισθει πριν 5-10-15 χρονια

αρα  υπηρχε εξ αρχης το υπογειο...

 

Αλλο, όμως,  ειναι να ακροβατεις  στο οριο της κοκκινης γραμμής του Ιουλίου του 2011......εστω και 100 δηλωσεις να κανει...

 

Θελετε να ειναι σιγουροι και αυτος [και εσυ???]

 

Παραγγειλετε σε μια "ιδιωτικη"  μια  α/φ

 

κοστιζει [τουλαχιστον κοστιζε πριν 3  χρονια ]...300 ΕΥΡΩ

 

υγ

"αλλαζε"  η σελιδα

και

ηδη εχει απαντησει ο ιασονας

και συμφωνω ...απολυτως :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ΔΙάβασα ότι οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες το 2009 και το 2011-12 οπότε δεν είναι και τόσο βέβαιο ότι μας κάνουν εκτός αν φαίνεται κάπου ότι μια φωτό είναι πχ του '09 και όχι του '12.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω δεξιά αριστερά γράφει τον μήνα. Ό,τι έχω πετύχει μέχρι τώρα είναι μεταξύ Μαρτίου και Νοεμβρίου του 2011. Σε πολλές περιπτώσεις είναι πριν τον Ιούλιο του 2011.

Edited by dsworks
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν κλειστό εξώστη και δεν έχω κάποιο αποδεικτικό ότι κατασκευάστηκε πριν τον Ιούλιο του 2011. Πως θα το αποδείξω?

Ένας Η.Χ πχ, που δεν έχεις ούτε Ε9, ούτε με Α/Φ κάνεις δουλειά, τι κάνεις?

 

δεν υπάρχει κανένα Ε9 για να αποδείξεις ότι κάτι είναι πριν το 2011.. το Ε9 είναι για να αποδείξεις ότι είναι πριν το 2003, 1983,1975

τα Ε9 και τα δημόσια έγγραφα είναι ΜΟΝΟ για να πάρεις συντελεστή παλαιότητας ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ η αυθαιρεσία φαίνεται στην στην αεροφωτογραφία που θα αναρτήσει το ΥΠΕΚΑ

(εξαιρούνται αλλαγές χρήσης, πατάρια, υπόγεια κλπ σύμφωνα με εγκύκλιους)

 

τη λύση στο πρόβλημα των κλειστών Η.Χ που δε φαίνονται δίνει το άρθρο 23 παρ 4α όπου μπαίνουν κατασκευές και μετά το 11

Link to comment
Share on other sites

τη λύση στο πρόβλημα των κλειστών Η.Χ που δε φαίνονται δίνει το άρθρο 23 παρ 4α όπου μπαίνουν κατασκευές και μετά το 11

 

 

 

Αυτο εννοεις?

 

4. Αυθαίρετες κατασκευές, που έχουν κατεδαφιστεί

πριν τις 28.7.2011 για τις οποίες έχουν βεβαιωθεί πρόστι−

μα ανέγερσης και διατήρησης στην αρμόδια φορολογική

αρχή, υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος με την

καταβολή παραβόλου ποσού πεντακοσίων (500) ευρώ.

Για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση, τεχνική έκθεση

μηχανικού και αποδεικτικά στοιχεία για την κατεδάφι−

ση, δεν απαιτούνται πρόσθετα στοιχεία και σχέδια και

εφαρμόζεται η διαδικασία διαγραφής ανείσπρακτων

βεβαιωθέντων προστίμων κατά τις διατάξεις του πα−

ρόντος νόμου.

 

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη άρθρο 23 παράγραφος 14α όχι 4

 

14.α Στις διατάξεις του παρόντος νόμου, υπάγονται υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης και ύψους μέχρι ποσοστού 20% των επιτρεπομένων,
κατασκευών, επί κτιρίου για το οποίο εκδόθηκε νόμιμη άδεια και οι εργασίες αποπεράτωσης ολοκληρώθηκαν στο σύνολό τους μετά τις 28.7.2011,
υπό την προϋπόθεση ότι εργασίες κατασκευής του φέροντος οργανισμού πραγματοποιήθηκαν προ τις 28.7.2011 και η θεώρηση για την έναρξη των εργασιών,
από την Αστυνομική Αρχή, έλαβε χώρα προ τις 28.7.2011.

 

 

βεβαίως εδώ πιθανόν να μιλάει για συνέχιση εργασιών που έγινε με άδεια αλλά σε κάτι πολεοδόμους που το πήγα κοιτιώντουσαν μεταξύ τους..

διευκρίνιση δεν υπάρχει άρα .γιατί όχι

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.