Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Σχέδια που απαιτούνται από το Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ψάξε στα downloads του site και βρες το αντίστοιχο έγγραφο το οποίο διόρθωσε και στείλτο για να σε ξεχρεώσει το σύστημα καθότι το 2% υπέρ ΤΕΕ καταργήθηκε.

Χρόνια πολλά . Ευχαριστώ για την απάντηση , καλά θυμόμουν ότι κάποιο έγγραφο υπήρχε

.Για την κατάθεση της αμοιβής χρειάζεται τράπεζα ; Μπορούμε πχ να ανεβάσουμε το ιδ. συμφωνητικό αντί για κατάθεση;

Link to comment
Share on other sites

Τη δήλωση αυθαιρετων κατά τις διατάξεις του Ν. 4014/2011 υποβάλει ομάδα Μηχανικών ,

ανάλογα με τισ απαιτήσεις του Νόμου. Συγκεκριμενα, στις δηλώσεις αυθαιρετων  συμμετεχουν:

 

Μηχανικός ειδικότητας η οποία του παρεχει το δικαίωμα εκπόνησης αρχιτεκτονικής ή στατικής μελετης αντίστοιχης με ολόκληρο το κτήριο που εντάσσεται, ως προς το συνολο ή τμήμα αυτου, στη ρυθμιση.

 

απο το σαιτ του ΤΕΕ.

 

στους παραδοσιακους οικισμους η αποτυπωση των αρχιτεκτονικων μελετων μπορει να υπογραφει απο πολιτικους μηχανικους?

.

Edited by martha1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Αντιμετώπισα το εξής κουλό σήμερα.Υπέβαλα δήλωση 4178 εντος παρ. οικισμου ΧΩΡΙΣ διαδικασία επιτροπής και μόνη αυθαιρεσια στην κατ.2.

Στα σχέδια που ζηταει για την πληρότητα, αντίθετα με τις οδηγίες του Νόμου, ζητάει και αναθεση και ΥΔ (εν'ω ο Νομος δεν το προβλέπει) και τεχνικη εκθεση και Ε9 και κατοψεις και το πιο κουλο: Ζητάει θετική απόφ. της επιτροπής του αρθ. 12 του Ν. 4178 ή Θετική απόφ. αρμόδιου Κεντρ. Συμβ. Αρχιτεκτονικής (ΚΕΣΑ) ή Συμβ. Αρχιτεκτ.!!!! Α και σχέδια Ο.Α.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφος έκανε ερώτηση για το συγκεκριμένο στο ΤΕΕ και απάντησαν πως είναι στα "προς διόρθωση"...όπως και αρκετά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω περιπτωση παραδοσιακου οικισμου με επιτροπη ελεγχου.εχω παραδοσιακο ανω των 5000 κατοικων.

Δεν είναι μελέτη που ενδεχομένως να χρειάζεται υπογραφή ΆΜ αλλά αποτύπωση !

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μήπως τυχόν, έχει εκδόσει κανείς από εσάς βεβαίωση Ν.4178 για ΑΔΟΜΗΤΟ οικόπεδο εκτός σχεδίου; Παρότι ο νόμος ζητάει τοπογραφικό εξαρτημένο, υπευθυνες δηλώσεις ιδιοκτητη, το σύστημα, δε μου ζητάει κανένα αρχείο, δίνοντάς μου τη δυνατότητα, να εκδόσω στη συνέχεια τη βεβαίωση.

Εχει κανείς αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα; Γιατί από το ΤΕΕ δεν έχω πάρει απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα δεν ζητάει αρχεία για βεβαιώσεις... Εσύ ακολουθείς τι ζητάει ο νόμος και κατ' επέκταση ο συμβολαιογράφος του πελάτη σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.