Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η ερωταπάντηση Γ7 του 4014 όμως αυτό λέει, όσο παράλογο κι αν είναι. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τώρα, γι' αυτό επιφυλάσσομαι....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Σε περίπτωση ακινήτου εκτος σχεδίου, χωρίς οικοδομική άδεια, με α' όροφο ημιτελή (μόνο σκελετός)..Πιστεύετε οτι μπορώ να πάρω άδεια αποπεράτωσης μετά την υπαγωγή στον 4178? Γιατί η εγλύκλιος προβλέπει οτι θα δοθεί άδεια βάσει όρων δόμησης περιοχής ακινήτου. Υπάρχει περίπτωση να μου ρίξουν ακυρο λογω του οτι ειμαι εκτος σχεδίου? Θα ρωτησω και στην πολεοδομία αλλά αναρωτιόμουν αν έχει κανεις αντιστοιχη εμπειρία.

 

Ποιά εγκύκλιος και που το λέει αυτό ???

 

 

Εγώ ξέρω ότι δικαιούσαι αποπεράτωση αν έχει πληρωθεί όλο ή το 30% του προστίμου

 

Πας με το 25/5 

 
... επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση από κάθε 
ισχύουσα διάταξη: α) η εκτέλεση εργασιών αποπερά−
τωσης, β)  ...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά συζητώντας με συνάδελφο κατέληξα στα εξής:

Συμπληρώνω: 

1ΦΚ με τα τετραγωνικά που θα πάνε προς έκδοση άδειας και

1ΦΚ με τα τετραγωνικά που βρίσκονται μέσα στις πλάγιες αποστάσεις

Στην άδεια νομιμοποίησης θα φαίνονται τα ρυθμισμένα με ν4178 και τα υπόλοιπα προς έκδοση άδειας.Το θέμα είναι τι πληρώνει ο ιδιοκτήτης?

Παιδιά μπλέχτηκα πάλι με την ίδια υπόθεση ενώ τα είχα ξεκαθαρίσει.Στο ακίνητο δεν υπάρχει οικοδομική άδεια και για τον έλεγχο των παραβάσεων των πλάγιων αποστάσεων των κτισμάτων χρησιμοποίησα την σημερινή νομοθεσία για εκτός σχεδίου δόμηση (ΦΕΚ 270/1985).Στην Πολεοδομία μου είπαν ότι μπορώ ανάλογα με την παλαιότητα των κτισμάτων που έχουν τις παραβάσεις να χρησιμοποιήσω και παλιότερη νομοθεσία κατά την νομιμοποίηση των κτισμάτων αφού πάω προς έκδοση άδειας.Είναι δυνατόν αφού ελέγχω τις παραβάσεις με την σημερινή νομοθεσία (ΦΕΚ 270/1985) να κάνω μετά διάγραμμα κάλυψης με ποιο ευνοϊκούς όρους δόμησης (προφανώς η παλιότερη νομοθεσία για εκτός σχεδίου δομήση είναι πιο ευνοϊκή στις πλάγιες αποστάσεις από τα όρια)??καταλαβαίνω ότι έχω αυτό το δικαίωμα στην νομιμοποίηση αλλά ο Ν.4178 μας επιβάλει να ελέγχουμε τις παραβάσεις με την σημερινή νομοθεσία.Οπότε νομίζω αναγκαστικά και προκειμένου να συμφωνούν οι παραβάσεις με την νομιμοποίηση θα πρέπει να χρησιμοποιείται η σημερινή νομοθεσία στην νομιμοποίηση και άρα αυτό σημαίνει ότι ανεξαρτήτως παλαιότητας όποιος πάει για νομιμοποίηση θα χρησιμοποιεί την σημερινή νομοθεσία.Κάνω κάπου λάθος??

 

Παρακαλώ συμπληρώστε ή διορθώστε την ειδικότητα στο προφίλ σας

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔΟΜ έχει δίκιο κατά τη γνώμη μου. Πας να κάνεις νομιμοποίηση με έκδοση άδειας εντός τριετίας όπως ορίζουν οι αντίστοιχες διατάξεις του άρθρου 23 ν. 4178 πληρώνοντας μόνο το παράβολο. Πάντοτε στις νομιμοποιήσεις αυτό ίσχυε. Κάνεις χρήση του συνόλου των σημερινών πολεοδομικών διατάξεων ή του συνόλου των διατάξεων που ίσχυαν κατά τον αποδεδειγμένο χρόνο τέλεσης της αυθαιρεσίας αν αυτές είναι ευμενέστερες. Η ρύθμιση αυθαιρέτων μέσω του 4178 δεν αντιστοιχίζεται ευθέως σε κάθε πολεοδομική διάταξη. Υπάρχει ας μη ξεχνάμε η φοροεισπρακτική λογική τους. 

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, ίσως σε βοηθήσουν τα παρακάτω:

 

΄Σύμφωνα με  NΟΚ άρθρο 4 παρ. 6. Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση της άδειας δόμησης.''

 

 - Σύμφωνα με ΕΓΚ 3 / 1-10-2013 σελ.6 περ.1) ‘’ Η διαπίστωση ύπαρξης αυθ/των γίνεται με βάση τον Γ.Ο.Κ. 1577/1985  (ίσχυε 28.7.11) και όχι του Ν.Ο.Κ. (ίσχυσε μεταγενέστερα)

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Μαρία, ίσως σε βοηθήσουν τα παρακάτω:

 

΄Σύμφωνα με  NΟΚ άρθρο 4 παρ. 6. Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση της άδειας δόμησης.''

 

 - Σύμφωνα με ΕΓΚ 3 / 1-10-2013 σελ.6 περ.1) ‘’ Η διαπίστωση ύπαρξης αυθ/των γίνεται με βάση τον Γ.Ο.Κ. 1577/1985  (ίσχυε 28.7.11) και όχι του Ν.Ο.Κ. (ίσχυσε μεταγενέστερα)

Πρόκειται για εκτός σχεδίου δόμηση και άρα χρησιμοποιούμε το ΦΕΚ 270/1985.

 

 

Η ΥΔΟΜ έχει δίκιο κατά τη γνώμη μου. Πας να κάνεις νομιμοποίηση με έκδοση άδειας εντός τριετίας όπως ορίζουν οι αντίστοιχες διατάξεις του άρθρου 23 ν. 4178 πληρώνοντας μόνο το παράβολο. Πάντοτε στις νομιμοποιήσεις αυτό ίσχυε. Κάνεις χρήση του συνόλου των σημερινών πολεοδομικών διατάξεων ή του συνόλου των διατάξεων που ίσχυαν κατά τον αποδεδειγμένο χρόνο τέλεσης της αυθαιρεσίας αν αυτές είναι ευμενέστερες. Η ρύθμιση αυθαιρέτων μέσω του 4178 δεν αντιστοιχίζεται ευθέως σε κάθε πολεοδομική διάταξη. Υπάρχει ας μη ξεχνάμε η φοροεισπρακτική λογική τους. 

Ναι δεν αντιστοιχίζεται ευθέως σε κάθε πολεοδομική διάταξη και γι αυτο ψαχνόμαστε ως μηχανικοί συνέχεια.Αλλά προκειμένου να εκδοθεί άδεια θα πρέπει να συμφωνούν οι νομοθεσίες που χρησιμοποιούνται ώστε να μην αναιρείται και να μην αντικρούεται από την μια μερία ο Ν.4178 στο διάγραμμα κάλυψης και από την άλλη μεριά το διάγραμμα κάλυψης από τον Ν.4178.

 

 

Άρα συμφωνείτε ότι προκειμένου να συμφωνεί η νομοθεσία διαπίστωσης των παραβάσεων του Ν.4178 με την νομοθεσία για τη νομιμοποίηση ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείται η νεότερη νομοθεσία και όχι παλαιότερη??Ενώ πριν με τον Ν4014 ήταν δυνατό να διαπιστώσουμε τις παραβάσεις και με βάση την παλαιότητα οπότε και θα μπορούσαμε να χρησιμοποιούσαμε και στην νομιμοποίηση παλαιότερες νομοθεσίες.Ρωτάω για να επιβεβαιώσω τι συμβαίνει με την νομοθεσία που χρησιμοποιούμε στην περίπτωση πληρωμής παραβόλου και έκδοση αδείας

Link to comment
Share on other sites

 

''Άρα συμφωνείτε ότι προκειμένου να συμφωνεί η νομοθεσία διαπίστωσης των παραβάσεων του Ν.4178 με την νομοθεσία για τη νομιμοποίηση ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείται η νεότερη νομοθεσία και όχι παλαιότερη??Ενώ πριν με τον Ν4014 ήταν δυνατό να διαπιστώσουμε τις παραβάσεις και με βάση την παλαιότητα οπότε και θα μπορούσαμε να χρησιμοποιούσαμε και στην νομιμοποίηση παλαιότερες νομοθεσίες.Ρωτάω για να επιβεβαιώσω τι συμβαίνει με την νομοθεσία που χρησιμοποιούμε στην περίπτωση πληρωμής παραβόλου και έκδοση αδείας''

 

ΜΑΡΙΑ, πιστεύω ότι εξετάζεις (όπως αναγράφω στο παραπάνω post) με τους ευμενέστερους ανά περίπτωση: '' ή όπως ισχύουν τώρα ή όπως ίσχυαν τον χρόνο κατασκευής"

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Έχω το εξής ερώτημα. Σε περίπτωση που έχουμε ισόγειο κτίριο που κατασκευάστηκε χωρίς ο.α. αλλά δεν έχει παραβιάσει κανέναν από τους όρους δόμησης, για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου αγνοούμε τον συντελεστή τετραγωνιδίων 5 ;  Στις διευκρινίσεις των συντελεστών τετραγωνιδίων (Παράρτημα Α) για τον συντελεστή 5 αναφέρεται πως δεν εξετάζουμε τα α,β,γ,δ όταν δεν έχουμε ο.α. και το ε αναφέρεται μόνο σε περίπτωση που έχουμε υπέρβαση ύψους (0,20 ή 0,40) χωρίς υπέρβαση δόμησης. Αυτό σημαίνει πως αν είχαμε ξεπεράσει το επιτρεπόμενο ύψος (έξτρα παράβαση) θα πλήρωνε ο ιδιοκτήτης μικρότερο πρόστιμο ;  

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τον συντελεστη 5ε τον χρησιμοποιείς μονο οταν δεν εχεις υπερβαση δομησης, τα χωρις ΟΑ εχουν υπερβαση δομησης. Η υπερβαση υψους σε αυτην την περιπτωση υπολογιζεται με τον συντελεστη 6α, 6β

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.