Jump to content

Recommended Posts

Ε9 & συμβόλαιο αναφέρουν 28,35 τμ.  Η ΔΕΗ 40 τ.μ.

Οπότε το σπουδαιότερο, μπορώ να πω πως το συμβόλαιο αναφέρει ανακριβή τ.μ.?

Edited by maninar
Link to comment
Share on other sites

να διορθωσει το Ε9, που επρεπε απο το .....2005 να το εχει διορθωμενο...

 

κανενα συμβολαιο δεν "περιεχει" τα τμ. του κλεισμενου Η/Χ

 

γι'  αυτο γινεται η τακτοποιηση

υγ

ειτε  ειναι ενα ισογειο  κτισμα που επεκταθηκε προς μια πλευρα

είτε  ισογειο με υπογειο κλπ.. ...μαλλον  ειναι ευκολο να ¨κρινεις"    τον χρονο "επεκτασης" και να τον δικαιολογησεις

ως προς τα επι πλεον τμ....

 

περισσοτερο σε αφορα η "ανακληση" της αδειας....

θα το μαθεις απο καποιον τοπικο συναδελφο

ή απο τον συμβ/φο που εκανε τα συμβολαια το 2003

δλδ πολυ μετα την φερομενη ανακληση

 

Ειναι υποχρεωμενος να γραψει  περι της αδείας στο συμβολαιο....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο αναθεωρημένο Παράρτημα Α αναφέρεται ότι επιλέγουμε ΟΧΙ στο αντίστοιχο πεδίο ύπαρξης η όχι οικοδομικής άδειας σε οικοπεδο στο οποίο έχει γίνει μεταγενέστερη κατάτμηση, ασχέτως αν η οικοδομή ανεγέρθηκε νομίμως, με άδεια.

Ισχύει κάτι τέτοιο? Έχω περίπτωση όπου έγινε μία κατάτμηση 30 χρόνια μετά το κτίσιμο του κτιρίου. Εσείς τι θα κάνατε?

 

 

Επισης βλέπω ότι όταν επιλέξω ΟΧΙ μου "σβήνει" τους συντελεστές ΥΔ και ΥΚ. Αυτό σημαίνει ότι δεν παίζουν ρόλο τα ποσά Υπέρβασης Δόμησης και Καλυψης?

 

Κανένας?

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας, 

σε διώροφη κατοικία που εντάχθηκε στον Ν.720/1977 και για την οποία εκδόθηκε Τίτλος Οριστικής Μη Κατεδαφίσεως έγινε αυθαίρετη προσθήκη ορόφου το έτος 1988, η οποία θα ενταχθεί τώρα στον Ν.4178/2013. Στο Τροποποιημένο Παράρτημα Α' αναφέρεται πως επιλέγεται ο συντελεστής 1α=1,0 (Υπάρχει Οικοδομική Άδεια) όταν υπάρχει απόφαση εξαίρεσης από κατεδάφιση αναφέροντας μόνο τη γ' φάση του Ν.1337/1983. Ισχύει το ίδιο και για την απόφαση εξαίρεσης από κατεδάφιση του Ν.720/1977; 

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω το σχετικό απόσπασμα του νόμου: "......Άρθρο 1.1. Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται και είναι απολύτως άκυρη η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο, στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, όπως ειδικότερα ορίζεται στα άρθρα 5 §2 και 22§3 του Ν.1577/1985 (ΦΕΚ. 210/Α΄). Στην παραπάνω απαγόρευση εμπίπτει και η εισφορά ακινήτου σε εταιρεία.

2. Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις:

α) που υφίστανται προ της 30.11.1955, ημερομηνίας ισχύος του από 09.08.1955 βασιλικού διατάγματος ή

β) που έχουν απαλλαγεί από την κατεδάφιση, σύμφωνα με τις διατάξεις της §1 του άρθρου 3 του Ν.720/1977 (ΦΕΚ.297/Α΄) ή .....".

 

Oπότε βάζεις ΝΑΙ στην ύπαρξη ΟΑ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

 

σε διώροφη κατοικία που εντάχθηκε στον Ν.720/1977 και για την οποία εκδόθηκε Τίτλος Οριστικής Μη Κατεδαφίσεως έγινε αυθαίρετη προσθήκη ορόφου το έτος 1988, η οποία θα ενταχθεί τώρα στον Ν.4178/2013. Στο Τροποποιημένο Παράρτημα Α' αναφέρεται πως επιλέγεται ο συντελεστής 1α=1,0 (Υπάρχει Οικοδομική Άδεια) όταν υπάρχει απόφαση εξαίρεσης από κατεδάφιση αναφέροντας μόνο τη γ' φάση του Ν.1337/1983. Ισχύει το ίδιο και για την απόφαση εξαίρεσης από κατεδάφιση του Ν.720/1977; 

Η δεύτερη σφραγίδα της τότε δήλωσης με την αναγραφή '΄τίτλος οριστικής μη κατεδαφίσως" δεν σημαίνει ούτε οριστική εξαίρεση, ούτε "άδεια" στον υπολογισμό προστίμου. Το ισόγειο συνεχίζει να τελεί υπό προσωρινή αναστολή από την κατεδάφιση, μέχρι να κριθεί.(ουδέν μονιμότερο του προσωρινού, όπως αποδεικνύει και η πολεοδομική ιστορία της χώρας).

Φυσικά δεν απαιτείται το ισόγειο να δηλωθεί, αν τα μετρικά στοιχεία της τότε δήλωσης είναι σωστά. Όμως, κανείς δεν απαγορεύει στον ιδιοκτήτη να το δηλώσει και να κερδίσει έτσι οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση για το ισόγειο (αν έχει κατασκευαστεί προ 75)

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ ευχαριστώ για την απάντηση και συμφωνώ με το ότι επιτρέπεται η μεταβίβαση και δεν απαιτείται η ένταξη στον Ν.4178/13, δεδομένου ότι υπάρχει απαλλαγή από την κατεδάφιση με τον Ν.720/1977. Γιατί όμως από αυτό να προκύπτει ότι μπορώ να βάλω ΝΑΙ στην ύπαρξη Οικοδομικής Άδειας; 

 

Pavlos33 σ' ευχαριστώ κι εσένα για την απάντηση και θα προτείνω στον ιδιοκτήτη αν θέλει να εντάξουμε και το ισόγειο για ένα 500άρικο (στο Ε9 το δηλώνει με έτος κατασκευής 1971, οπότε υπάρχει και αποδεικτικό παλαιότητας, αν και το εμβαδόν είναι λίγο μικρότερο από το πραγματικό). Η αλήθεια είναι ότι το εμβαδόν της αποτύπωσης της δήλωσηςτου Ν.720/1977 είναι μεγαλύτερο από αυτό που προκύπτει από τη σημερινή αποτύπωση, οπότε καλό θα είναι να υπάρχει στη νέα δήλωση και η πραγματική κατάσταση, συμφωνείς;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις παλαιότητα προ 75 είναι καλύτερο για τον ιδιοκτήτη να αγνοηθεί η δήλωση του ν. 720/77 και να δηλωθεί και το ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

Θα ήθελα την γνώμη σας.

Έχω μία περίπτωση λυώμενου με άδεια του 1995, εκτός σχεδίου, σε γήπεδο 2000μ2.

Στην πράξη δεν έγινε λυώμενο αλλά φέρουσα τοιχοποιία με τούβλο και σενάζ.

Η κατοικία έγινε μεγαλύτερη από την άδεια και έχει μετακίνηση σε σχέση με την θέση της άδειας.

Επίσης έχει υπέρβαση ύψους.

α) Θεωρώ ότι πρέπει να το θεωρήσω όλο αυθαίρετο σύμφωνα με το τροποποιημένο παράρτημα (1ββ).

 

ή

 

β) Να τοποθετήσω το περίγραμμα της κατασκευής επάνω στο εγκεκριμένο της άδειας και στο τμήμα

που συμπίμπτει να το βάλω ως Υ.Υ. χωρίς Υ.Δ. και χωρίς Ο.Α. και όλα τα τα υπόλοιπα τμήματα να τα θεωρήσω αυθαίρετα.

 

Τι λέτε? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.