Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι έχω την εξής πολυσηζητημένη απορία. Τα αυθαίρετα κατηγορίας 1 υποχρεωτικα τα καταθέτουμε ανα οριζοντια ιδιοκτησια αρθρο 9 4178/13. Το αρθρο 11 ομως αναφέρει:
Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης.

Όταν έχω διαφορετικούς ιδιοκτήτες μπορώ να καταθέσω μια ενιαία αίτηση?


Το ρωτάω γιατί εχω περίπτωση διωροφης οικοδομής που αποτελείται απο 2 διαμερισματα με 50% το καθένα. Οι ιδιοκτήτες είναι πατέρας και γιος αντίστοιχα. Οι παραβάσεις που έχω είναι αν γκαράζ στο ακάλυπτο και μια αποθήκη στην απόληξη του κλιμακοστασίου! Έλεγα να κάνω είτε μια αίτηση κοινοχρηστων είτε να τα προσαρτήσω σαν παρακολουθήματα στο ισόγειο και να πάρω υπέυθυνη δήλωση συνιδιοκτητη. Όμως βρήκα και μια μικρή παράβαση 15 εκ της πρασιάς και σκέφτηκα να κάνω μια ΕΝΙΑΙΑ αίτηση για όλες τις παραβάσεις. Κατά την άποψη σας είναι σύννομο?

 

Link to comment
Share on other sites

το  αρθρο 9/Α1,    εχει ειδικη διαταξη  επομενως υπερτερει πασης αλλης "γενικης"

 

υγ

υποθετω οτι εχει γινει συσταση ΟΙ

και με την ευκαιρια μπορειτε να δοσετε τα  "επι πλεον" γκαραζ /αποθηκη σαν παρακολουθημα σε αυτον που τα "δηλωνε"  στο Ε9

 

δες το

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Σε κτίσμα με Ο.Α. 1971, ισόγειο κατάστημα, Α' όροφος κατοικία & προσθήκη Β' ορόφου κατοικία με Ο.Α. 1976, έγινε αυθαίρετη επέκταση όλων των ορόφων σε ακάλυπτο κοινόχρηστο χώρο της οικοδομής, σε συνέχεια αυτής,  και μία τουαλέτα στο ισόγειο. Στο ισόγειο ο χώρος αυτός δεν είναι κλεισμένος από όλες τις πλευρές, όπως φαίνεται και στο σκαρίφημα, (θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ΗΧ ;) ενώ Α' και Β' είναι υπνοδωμάτια.

Το 1990 έγινε σύσταση Ο.Ι. όλων των ορόφων με τα σχέδια της άδειας και όχι της πράξης. Στις 3 Ο.Ι. αναφέρονται μόνο το κατάστημα και οι κατοικίες, όλα τα υπόλοιπα είναι κοινόχρηστα και χωρίς αποκλειστική χρήση. (Ισόγειο κ Α ορ. ίδιος ιδιοκτήτης, Β ορ. άλλος ιδιοκτήτης).

Επίσης το ισόγειο έχει υπέρβαση ύψους 45 εκ. Ο ιδιοκτήτης του ισογείου θέλει να ενοικιάσει το κατάστημα για Κ.Υ.Ε. και χρειάζεται βεβαίωση 4178.

Να σημειώσω ότι η επέκταση έγινε κατευθείαν με την υπόλοιπη οικοδομή σύμφωνα με δήλωση των ιδιοκτητών αλλά προκύπτει και κατασκευαστικά, επίσης το πλάτος της οικοδομής είναι 15 εκ. μικρότερο από την άδεια (εντός απόκλισης 2% ή <20 εκ.)

 

Προκύπτουν τα εξής ερωτήματα:

  1. Μπορεί να γίνει τακτοποίηση μόνο ως προς τη διαφορά ύψους του καταστήματος και όχι ως προς την επέκταση στον ακάλυπτο (αφού είναι κοινόχρηστος) σύμφωνα με την Ο.Ι; (μόνη πρόσβαση στον ακάλυπτο είναι από το κατάστημα). Αν ναι πως;
  2. Μπορεί να γίνει τακτοποίηση της επέκτασης και της τουαλέτας που βρίσκονται στο ισόγειο από τον ιδιοκτήτη του καταστήματος και στην ίδια δήλωση να μπει και η υπέρβαση ύψους, χωρίς να δηλωθούν τυχόν αυθαιρεσίες σε άλλους κοινόχρηστους χώρους; (πχ. κλεισμένοι φωταγωγοί στους ορόφους, αποθήκη στο δώμα κ.λ.π.). Ο χώρος πως θα χαρακτηριστεί εφόσον δεν είναι κλεισμένος από μία πλευρά, σαν Η.Χ.; Επίσης το ποσοστό στα στοιχεία ιδιοκτητών θα μπει 100% (Ο.Ι.) ή το ποσοστό που αναλογεί επί των κοινοχρήστων;
  3. Εφόσον η σύσταση έχει γίνει με ανακριβή σχέδια θα πρέπει να γίνει τροποποίηση αυτής με τα νέα ποσοστά (πιθανόν και αναφορά αποκλειστικής χρήσης χώρων) και μετά η τακτοποίηση ή μπορεί να διορθωθεί οποιαδήποτε στιγμή μελλοντικά;
  4. Εφόσον οι αυθαίρετες κατασκευές είναι προ 1983 (κατηγορία 2) χρειάζεται τελικά  ΔΕΔΟΤΑ ή μελέτη στατικής επάρκειας και Η.Μ.;

​Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

post-43352-0-27209600-1463046571_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1.οχι

Η ΟΙ ειναι μια και εχει διαφορες αυθαιρεσιες.

δεν μπορεις να κανεις "μερικη" τακτοποιηση.

Εκανες επεκταση στα κοινοχρηστα. Χρειαζεσαι την συναινεση του αρθρου 11

2. Με βαση αυτα, απανταται και η β'  ερωτηση

 

Εν ολιγοις

Καθε ΟΙ τακτοποιει τα δικα της

Αν θελουν, μετα τις τακτοποιησεις, μπορουν να κανουν τροποποιηση της συστασης..

-αν και δεν βλεπω τον λογο..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα dimitris GM,

Αν καταλαβαίνω καλά, εννοείς ότι επειδή ο κάθε όροφος αποτελεί μία ΟΙ, οι αυθαιρεσίες παρότι είναι στον κοινόχρηστο θα μπορούν να τακτοποιηθούν από τον ιδιοκτήτη που αναφέρει η ΟΙ με τη συναίνεση των υπολοίπων;

Θα γίνει δηλαδή:

  1. μία δήλωση με τον ιδιοκτήτη της ΟΙ με 2 Φ.Κ. ένα για την Υ.Υ. και ένα για τις αυθαιρεσίες στον κοινόχρηστο του ισογείου; ή
  2. δύο δηλώσεις, μια για την ΥΥ και μία για τις αυθαιρεσίες του κοινοχρηστου με τη συναίνεση των υπολοίπων;
  3. Τυχόν άλλες αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστους χώρους της οικοδομής (πχ. δώμα) δε θα πρέπει να αναφερθούν στην τεχνική έκθεση και ας μην τακτοποιηθούν;

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός απλώς προσπαθώ να τα ξεκαθαρίσω.  :smile:

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας, εχεις προ 75 καταστημα και οροφο

επομενως πας με το αρθρο 9/Α1

 

και Β'  οροφο κατοικιας.

 

Αρα εισαι σε οικοδομη με προεχουσα χρηση  κατοικια.

 

Για τον οροφο και τους συντελεστες  δξ...[προφανως θα δεις αν δικαιουται μειωτικους συντελεστες ο ιδιοκτητης]

 

Για το δωμα, τωρα το ανεφερες, λογικο ειναι να τακτοποιηθει,  με βαση το αρθρο 11

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, 

 

στο παρελθόν στο help desk μου είχαν πει ότι μπορεί κάποιος ιδιοκτήτης να δηλώσει τμηματικά σε διαφορετικές δηλώσεις το ακίνητό του για λόγους είτε οικονομικούς, είτε επειδή σκοπεύει να το γκρεμίσει(!) απλά δε θα μπορεί να κάνει μεταβίβαση. Τότε μου είχε φανεί περίεργο αλλά να που σήμερα θα θελα να το χρησιμποιήσω.

Έχω δήλωση του 4014 ολοκληρωμένη -χωρίς βεβαίωση- που μεταφέρεται στον 4178 έχοντας κάποιες αποκλίσεις από την πραγματικότητα. Μπορώ να κάνω νέα δήλωση στον 4178 ως συμπληρωματική για το ίδιο ακίνητο αντί να επέμβω στην μεταφερόμενη για διορθώσεις; Ο λόγος είναι ότι μεταβάλλονται και οι συντελεστές στα ποσοστά των υπερβάσεων και αν τροποποιήσω τις επιφάνειες που έρχονται από τον 4014 αυξάνεται κατά πολύ το τελικό ποσό.

Δε μου φαίνεται παράλογο αν σκεφτείς ότι στο τέλος όλες οι αυθαιρεσίες θα είναι δηλωμένες, ο ενδοιασμός μου αφορά τον μοναδικό αριθμό ακινήτου που θα είναι 2 πλέον, αλλά η έννοια του 'μοναδικού' δεν έχει αναιρεθεί όταν υπάρχει ένας αριθμός για πάνω από μία ιδιοκτησίες; Ποια είναι η άποψή σας;

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 11

1. Αίτηση.
Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις  για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης

 

 

Και ίσως (πέραν των οικονομικών  λόγων που σωστά επεικαλείσε)

το πρόβλεψαν έτσι ακριβώς (με το είτε και είτε) επειδή η μεταφορά από τον 4014 στο 4178  αλλιώς θα δημιουργούσε προβλήματα σε πλήθος περιπτώσεων σαν τη δική σου! 

Link to comment
Share on other sites

#ΚΑΝΑ

 

Το άρθο που παραθέτεις αναφέρει τη δυνατότητα υπαγωγής είτε του συνόλου των αυθαιρέτων σε ένα ακίνητο με μία αίτηση είτε με ξεχωριστή αίτηση για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης

 

όχι για περισσότερες αιτήσεις υπαγωγής για αυθαιρεσίες που αφορούν στην ιδια ιδιοκτησία. Δηλαδή έχω σε ένα διαμέρισμα πχ έναν ημιυπαίθριο που έκλεισε, μια αυθαίρετη αποθήκη και υπέρβαση ύψους και κάνω 3 ανεξάρτητες δηλώσεις σε διαφορετικό χρόνο.

 

Αντιλαμβάνομαι ότι αυτό πιθανόν να διευκολύνει κάποιους ιδιοκτήτες και είμαι σίγουρη ότι έχει γίνει αλλά δεν συμφωνώ ότι πηγάζει από το νόμο αυτή η δυνατότητα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.