Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Aλλά μάλλον δεν χρειάζεται να το ψάξεις καθόλου, διότι από ότι, έχεις πει θα ρυθμιστεί ως δευτερεύουσα κατοικία πολύτεκνου, που ο νόμος έχει όριο έως 80 τ.μ.

Οπότε φίλε μου ...πάπαλα οι όποιες εκπτώσεις.

Και για την πολύτεκνη και για τον "σύζυγο".

Όλα τα τ.μ. χωρίς έκπτωση.

Αφού Ιάσωνα έτσι κι αλλιώς με την φορολογική δήλωση δεν ¨πιάνεται ¨ ως πολύτεκνη με 2 προστατ. μέλη. Αρα αλλη κατοικία θα παει. 

Ευχαριστώ.

Edited by psycho
Link to comment
Share on other sites

καλά για τροποποίηση της σύστασης ... ζήσε Μάη μου!

Συνήθως βάζω συναίνεση που να αναγράφει ότι η επέκταση έγινε από τον πελάτη μου με έξοδα δικά του και για δική του χρήση ώστε να έχει και "καποια" θέση συμφωνητικού αν ποτέ τεθεί θέμα ιδιοκτησιών

 

Δεν είναι τόσο απλό......

Ο ιδιοκτήτης αργά ή γρήγορα θα το βρει μπροστά του....π.χ. ακόμα και σε διόρθωση του δικού του τίτλου για π.χ. μεταβίβαση κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού Ιάσωνα έτσι κι αλλιώς με την φορολογική δήλωση δεν ¨πιάνεται ¨ ως πολύτεκνη με 2 προστατ. μέλη. Αρα αλλη κατοικία θα παει. 

Ευχαριστώ.

 

Στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι .....η φορολογική δήλωση.

Το πρόβλημα είναι τα τ.μ. του ακινήτου, που ο νόμος λέει ...."θα πάρεις έκπτωση πολύτεκνε για τα πρώτα 80 τ.μ. της δευτερεύουσας κατοικίας σου, τα υπόλοιπα τ.μ. αυτής, θα μου τα πληρώσεις κανονικότατα".

Διότι το ακίνητο είναι συνολικά 190 + 18 = 218 τ.μ.

 

Ας είχε και 5 ανήλικα παιδιά, πάλι χωρίς έκπτωση θα το πλήρωνε.

Αυτή ακριβώς είναι η κοινωνική πολιτική του συγκεκριμένου νόμου!!!

Link to comment
Share on other sites

Επέκταση του διαμερίσματος προς κοινόχρηστο χώρο (π.χ. κλιμακοστάσιο ή αυλή) πως αντιμετωπίζεται;

Προσύμφωνο;

συναίνεση;

απλώς δήλωση (χωρίς συναίνεση);

 

Καλησπέρα!

 

 

καλά για τροποποίηση της σύστασης ... ζήσε Μάη μου!

 

Συνήθως βάζω συναίνεση που να αναγράφει ότι η επέκταση έγινε από τον πελάτη μου με έξοδα δικά του και για δική του χρήση ώστε να έχει και "καποια" θέση συμφωνητικού αν ποτέ τεθεί θέμα ιδιοκτησιών

 

 

την τροποποιηση της συστασης...ποιός την ανεφερε?

 

αν  η "επεκταση"  περιλαμβανεται στο συμβολαιο...τακτοποιεις χωρις συναινεση

αν δεν περιλαμβανεται απαιτειται η συναινεση του αρθρου 11

 

την τροποποιηση  της συστασης  δεν την ζηταει κανενας νομος...

 

υγ

 

αυτο  εδω που λες

"Συνήθως βάζω συναίνεση που να αναγράφει ότι η επέκταση έγινε από τον πελάτη μου με έξοδα δικά του και για δική του χρήση ώστε να έχει και "καποια" θέση συμφωνητικού αν ποτέ τεθεί θέμα ιδιοκτησιών"

 

ειναι λαθος..."μεγα" αν  δεν εχεις την "πλειοψηφια" που οριζει ο νομος :sad: :-(

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Με την πλειοψηφία φυσικά πάντα, Δημήτρη!

Δηλαδή να λαμβάνουν όλοι ή οι πλειοψηφούντες συνιδιοκτήτες γνώση.

Edited by Athan
Link to comment
Share on other sites

Μαιζονέτα υπογείου - ισογείου ενταγμένη στον 4178 βρίσκεται σε οριστική υπαγωγή.

Η υπαγωγή είχε γίνει από δύο συνιδιοκτήτες διότι το τμήμα του υπογείου ήταν κοινόχρηστο.

 

Σήμερα θέλουν να τροποποιήσουν την σύσταση Ο.Ι. και να "σπάσει" η μεζονέτα σε δύο ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες,

ένα διαμέρισμα υπογείου (κοινό) και ένα ισογείου.

 

Απαιτείται να ανοίξει η δήλωση και να τροποποιηθεί η δήλωση και οι κατόψεις?

Να βγει άδεια μικρής κλίμακας από την υπηρεσία δόμησης για τις εργασίες που θα πρέπει να γίνουν?

 

Ο συμβολαιογράφος θα ζητήσει μία βεβαίωση?

Η τροποποίηση της σύστασης θα πρέπει να γίνει μετά τις οικοδομικές εργασίες μετατροπής σε δύο ανεξάρτητες κατοικίες ή μπορεί να προηγηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι θα χρειαστεί Αδεια για τον διαχωρισμό, αν συντρέχουν λόγοι του άρθρου 4 του ΝΟΚ (πχ εγκαταστάσεις).

Για τη βεβαίωση, ΝΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

2. Στα συμβολαιογραφικά έγγραφα, που καταρτίζονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος και έχουν σαν αντικείμενο τη σύσταση ή την τροποποίηση αυτοτελών ιδιοκτησιών κατά τις διατάξεις του ν. 3741/1929 (Α΄ 4) και ν.δ. 1024/1971 (Α΄232), προσαρτώνται αντίγραφα των σχεδίων της άδειας δόμησης του κτιρίου, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4030/2011, θεωρημένα από την αρμόδια Υ.ΔΟΜ

 

 

Άρα ο συμβολαιογράφος θα πρέπει να κάνει την περιγραφή των νέων οριζόντιων ιδιοκτησιών από νέα σχέδια (εγκεκριμένα από την Υ.ΔΟΜ., άρα και απαίτηση άδειας δόμησης) και να τα επισυνάψει?

 

Δηλαδή, ναι μεν οι εργασίες που θα γίνουν θα αφορούν:  

α. Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου ή τις όψεις του

 

και θα μπορούσαν να γίνουν με μια 48ωρη άδεια

αλλά μήπως η ανάγκη για την επισύναψη εγκεκριμένων κατόψεων στην τροποποίηση της κάτοψης απαιτήσει την έκδοση οικοδομικής αδείας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ ότι θα μπορούσες να καλυφθείς με αυτό και να πας με 48ωρη ούτως η άλλως.

Μάλλον με μικρή κλιμακα θα έλεγα εγω

Link to comment
Share on other sites

αυτο,

 

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/7ΤΗΦΩΗΙ-4ΥΙ

 

ή αυτο,  απο τον φιλο παυλο

 

http://www.michanikos.gr/topic/40902-αναδιαμόρφωση-διαμερισμάτωσης/?p=738296

 

επομενως

μιλας με την δικη "σου" ΥΔΟΜ

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.