Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Όταν σε ένα ακίνητο, έχουμε αυθαιρεσίες σε 2 ιδιοκτησίες του ίδιου ιδιοκτήτη, μπορούμε να κάνουμε κοινή δήλωση,

ενώ όταν ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες δεν μπορεί να γίνει μία δήλωση.

Στην περίπτωση που 2 αδέλφια έχουν σε μια πολυκατοικία από 2 διαμερίσματα ο καθένας και 1 κατάστημα από 50% ο καθένας,

μπορεί να γίνει μία δήλωση για αυθαιρεσίες του καταστήματος και των κοινοχρήστων χώρων ?

και στα 2 είναι οι ίδιοι συνιδιοκτήτες, απλά δεν έχουν ακριβώς το ίδιο ποσοστό συνιδιοκτησίας...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Πρόκειται για ένα θεμα που εχω ξαναθιξει στον τομεα της διαμερισματωσης αλλα μαλλον ειναι νομικο περισσοτερο παρα πολεοδομικο.

Προκειται περι μιας ΟΙ που περιγραφει ενα ενιαιο καταστημα, το οποιο ομως απο κατασκευης εγινε δυο (μεγαλο και μικρο), ενω δυο αντιστοιχα εμφαινονται και στην εγκεκριμενη πολεοδομικη κατοψη.

 

Η ιδιοκτητρια θελει να μεταβιβασει το ενα εκ των δυο τωρα (αφου τροποποιησει τη συσταση προφανως).

 

Εγω μπορω να μελετησω (απο αποψη παραβασεων) μονο το καταστημα προς μεταβιβαση ή απαραιτητως θα τα ελεγξω και τα δυο καθοτι μια ΟΙ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, συνάδελφοι... έχω μια περίπτωση διαμερίσματος στον 2 όροφο πολυκατοικίας προ 1983. Παρατήρησα ότι όλη η οικοδομή έχει κατασκευαστεί κατά 40 εκ πλατύτερη και εντός της πρασιάς σε όλο το μήκος του προσώπου της. Κατά συνέπεια, λωρίδα πλάτους 40 εκ του εξεταζόμενου διαμερίσματος πατάει και αυτή στην πρασιά. Στην πολεοδομία οι διαστάσεις στα σχέδια φαίνεται να έχουν παραποιηθεί μεταγενέστερα για να καλυφθεί η διαφορά ενώ το τοπογραφικό έχει χαθεί από πολεοδομία και συμβόλαιο... Η αυθαιρεσία διαπιστώθηκε από το τοπογραφικό σκαρίφημα της άδειας. Ακόμη, η κάτοψη της πολεοδομίας και της σύστασης διαφέρει σε διαστάσεις ενώ η πραγματικότητα είναι ελαφρώς μεγαλύτερη από την σύσταση στα όρια των ανοχών. Τέλος, υπάρχουν σήμερα 2 μικροί φωταγωγοί που περιγράφονται στην κάτοψη της σύστασης αντί ενός μεγαλύτερου στην κάτοψη της αδείας. Το ερώτημά μου είναι αν θα χρειαστώ συναινέσεις από τους υπόλοιπους, καθώς στην σύσταση περιγράφεται μεν ουσιαστικά η υφιστάμενη κατάσταση, οπότε δεν θα ζητούσα αλλά έχω και το θέμα με την υπέρβαση εντός της πρασιάς. Για τους φωταγωγούς να βάλω ως υπέρβαση δόμησης τον κλεισμένο και τους άλλους 2 να τους συμπεριλάβω στην διαμερισμάτωση? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

σωστα

 

οσο για τους φωταγωγους  -αν καταλαβα καλα- ο μεν  " μεγαλος" δεν  εγινε ΚΧ  και εκλεισε υπερ εσου..περιλαμβανεται στη συσταση αρα τακτοποιεις μονος σου.

 

αλλα  οι αλλοι δυο οι "μικροι" εις βαρος ποιου χωρου δημιουργηθηκαν???

 

ακομα και εαν "πηραν" απο διπλανες ιδιοκτησιες...εσενα δεν σου προσφερουν τπτ σαν αυτοτελη ΟΙ και ανηκουν στα κοινοχρηστα.

 

διαμερισματωση δεν εχεις...

 

Αρα γιατι να ανακατευτεις στην  παρουσα φαση???

 

[εκτος εάν δεν καταλαβα  καλα τα περιστατικα....]

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

οι μικροί φωταγωγοί είναι μέσα στο περίγραμμα μου, εις βάρος μου δλδ, ενώ ο μεγαλύτερος δεν κατασκευάστηκε ποτέ και τον κερδίζω (μια η άλλη σχεδόν σαν τετραγωνικά οι φωταγωγοι αλλά σε άλλη θέση). Προφανώς αυτό έγινε σε όλο το ύψος του κτηρίου. Την διαμερισμάτωση την σκέφτομαι καθώς οι διαστάσεις της ιδιοκτησίας είναι κατά 30 εκ μεγαλύτερες απ ότι στα σχέδια της άδειας και προφανώς εις βάρος των γειτονικών διαμερισμάτων... Η κάτοψη της σύστασης είναι σύμφωνη με την υφιστάμενη, με αποκλίσεις εντός των επιτρεπόμενων. Και εγώ για την συναίνεση λέω ότι δεν χρειάζομαι απλά επειδή φαίνεται να πατάω στην πρασιά προβληματίστηκα λίγο. ευχαριστώ για την ανταπόκριση !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κύριοι συνάδελφοι τα φώτα σας λίγο. 

Σε περίπτωση που η σημερινή πραγματική κατάσταση συμφωνεί με την οικοδομική άδεια αλλά όχι με την διανομή(τον αριθμό των οριζόντιων ιδιοκτησιών) έχω αυθαιρεσία και αν ναι πως την τακτοποιώ?

Πιο συγκεκριμένα πρόκειται για διανομή προ πάσης ανέγερσης(κάπου αρχές 90) στην οποία, φαίνονται στο κομμάτι ιδιοκτησίας του πελάτη μου δύο μεζονέτες. Κατόπιν βγήκε Ο.Α. που δείχνει μία μεζονέτα, η οποία και εφαρμόστηκε ακριβώς. Δλδ. εγώ σήμερα βλέπω ακριβώς αυτό που λέει η Ο.Α. 

Τέλος για τη μεταβίβαση τι κάνω? Δίνω 2 βεβαιώσεις για την ίδια (όσον αφορά την πολεοδομία) αυτοτελή κατοικία? 

Υ.Γ. Το Help Desk του ΥΠΕΚΑ μας τελείωσε? Γιατί παίρνω σήμερα από το πρωί και δείχνει σαν να είναι χαλασμένο.

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι,

αντι για δυο μαιζονεττες

εγινε τροποποιηση της αδειας και χτισθηκε στη θεση τους "μία"???

 

Αυθαιρεσια δεν εχεις  διοτι η αδεια σου συμφωνει με την υπαρχουσα κατασταση...

 

Απλα, "ξεχασαν" να κανουν τροποποιηση της συστασης

[ειδες στο κτηματολογιο τι εγραψαν....μηπως υπαρχει καποια αλλη πραξη???]

 

Το προβλημα αφορά  στο τυπικό του ιδιοκτησιακου και πρεπει να διορθωθει

 

Εσυ δινεις βεβαιωση για το  "ενα"

 

και σημειωνεις οτι,  συμφωνα με την περιγραφη στο επιδειχθεν συμβολαιο, και το ΚΑΕΚ,   ειναι "δυο"

και απατειται τροποποιηση της συστασης.

 

[στο Ε9  τι γραφει ?]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι,

αντι για δυο μαιζονεττες

εγινε τροποποιηση της αδειας και χτισθηκε στη θεση τους "μία"???

 

Αυθαιρεσια δεν εχεις  διοτι η αδεια σου συμφωνει με την υπαρχουσα κατασταση...

 

Απλα, "ξεχασαν" να κανουν τροποποιηση της συστασης

[ειδες στο κτηματολογιο τι εγραψαν....μηπως υπαρχει καποια αλλη πραξη???]

 

Το προβλημα αφορά  στο τυπικό του ιδιοκτησιακου και πρεπει να διορθωθει

 

Εσυ δινεις βεβαιωση για το  "ενα"

 

και σημειωνεις οτι,  συμφωνα με την περιγραφη στο επιδειχθεν συμβολαιο, και το ΚΑΕΚ,   ειναι "δυο"

και απατειται τροποποιηση της συστασης.

 

[στο Ε9  τι γραφει ?]

 

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα.

 

Στο Ε9 είναι σύμφωνα με τους τίτλους ιδιοκτησίας. Και νομίζω και το κτηματολόγιο έτσι δηλώθηκε. Συμφωνώ πως πρέπει να γίνει τροποποίηση της σύστασης. Φοβάμαι όμως πως από το κτηματολόγιο θα ζητήσουν δύο βεβαιώσεις για να προχωρήσουν οποιαδήποτε πράξη(και για την τροποποίηση).

Link to comment
Share on other sites

θα σου πει η συμβολαιογραφος τι θα χρειαστει για να κανει "νομιμο"   ενα  νομιμο  πολεοδομικα

 

αλλά, "λαθος"  ιδιοκτησιακα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.