Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

ΔΕΔΟΤΑ όχι δεν απαιτείται για ακίνητα κατηγορίας 2.

Τεχνική έκθεση ηλεκτρομηχανολόγου όμως απαιτείται (πλην κατοικιών)!!!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΔΟΤΑ όχι δεν απαιτείται για ακίνητα κατηγορίας 2.

Τεχνική έκθεση ηλεκτρομηχανολόγου όμως απαιτείται (πλην κατοικιών)!!!

Την Τεχν. Έκθεση Η/Μ δεν την ζητάει το σύστημα όμως...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ενδιαφέρει το σύστημα....

Αυτό είναι φτιαγμένο όπως δέησε το ΤΕΕ....

Ο νόμος μας ενδιαφέρει!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εχω την εξης περίπτωση - σας παραθετω κομματι της τεχν.εκθεσης:

 

Η εξεταζόμενη οριζόντια ιδιοκτησία γκαράζ ΓΚ-2 αποτελεί τμήμα του χώρου με ονομασία ‘Άποθήκη 2’. Έχει κατασκευαστεί εσωτερικός τοίχος για να διαχωρίσει τις οριζόντιες ιδιοκτησίες που προέκυψαν. Επίσης, η πόρτα που εμφανίζεται στο σχέδιο των όψεων της υπ.αρ.1880/77 οικοδομικής αδείας, έχει αντικατασταθεί με γκαραζόπορτα με ανάκλιση προς τα έξω και προς τα πάνω. Το άνοιγμα έχει διευρυνθεί για να μπορούν να εξυπηρετούνται τα προς στάθμευση οχήματα. Όλα τα παραπάνω τακτοποιούνται με αναλυτικό προϋπολογισμό (λοιπές παραβάσεις – τεμάχιο 1 - ) καθώς δεν παρατηρείται υπέρβαση δόμησης ή κάλυψης ή άλλων πολεοδομικών μεγεθών.

Ως προς την χρήση, ο χώρος παραμένει να είναι βοηθητικός απλά αντί για χώρος αποθηκευτικός, είναι χώρος στάθμευσης.

Το συνολικό εμβαδόν του γκαράζ ΓΚ-2 είναι 24,80μ2.

Παλαιότητα αυθαίρετης κατασκευής: μεταξύ του διαστήματος 01/01/1983 – 31/12/2003

 

Για αυτη την περιπτωση χρειαζεται ΔΕΔΟΤΑ;;;;; Επειδή κατασκευαστηκε ενας εσωτερικος τοιχος και μεγαλωσε η πορτα;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο γραφείων που οι παραβάσεις είναι το κλείσιμο ενός ημιπαίθριου και η διαμερισμάτωση , κάνω ΔΕΔΟΤΑ ? 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα . Θα έχουμε δηλαδή σε μια οικοδομή παλιά του 60 με 40 διαμερίσματα με μικροπαραβάσεις και 20 ημιυπόγειες αποθήκες που έγιναν σπίτια 60 διαφορετικά ΔΕΔΟΤΑ για το ίδιο κτίριο που θα μας λένε ότι θέλει έλεγχο .... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ρε συν/φε  BAS

εγώ μια μπαζωμένη βεράντα είχα και μου ζητούσε ΔΕΔΟΤΑ  -που την έκανα 

Και εσύ ρωτάς για Η/Χ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σχετικά με το δελτίο δομικής τρωτοτητας του 4178, γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να εφαρμοστεί και σε άδεια νομιμοποίησης (κατοικία)? Στην περίπτωσή μου το κτίριο έχει άδεια και η στατική μελέτη έχει εφαρμοστεί όσο αφορά τις διαστάσεις και τον οπλισμό, με την διαφορά ότι το υπόγειο της άδειας έχει γίνει ισόγειο και δεν έχουν κατασκευαστεί όλα τα τοιχεία του προέβλεπε η άδεια. Ο υπάλληλος στην υπηρεσία δόμησης μου ζητάει μελέτη στατικής επάρκειας για την νομιμοποίηση του ''υπογείου'' που έγινε ισόγειο. Δεν το συζητάω ότι είναι σαφώς πιο σωστό αλλά είναι οικονομικό το θέμα. Δεν μπορώ να πατήσω στην κατηγορία του κτιρίου που είναι κατοικία και να δώσω δελτίο? Δεν νομίζω ότι ξεκαθαρίζει κάπου ο 4178 ότι το δελτίο εφαρμόζεται μόνο σε τακτοποιήσεις!

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Το ΔΕΔΟΤΑ το οποίο "βασίζεται σε μακροσκοπικό, πρωτοβάθμιο και ταχύ οπτικό έλεγχο (ΤΟΕ)" δεν είναι με κανένα τρόπο μελέτη και χρησιμοποιείται σήμερα μόνον για αυθαίρετα.

Στο βαθμό που αυτά παραμένουν αυθαίρετα που "τακτοποιούνται".

Όταν αυτά θελήσουν να γίνουν κάτι παραπάνω από αυτό χρειάζεται και κάτι παραπάνω από το ΔΕΔΟΤΑ γι' αυτό.

Δηλ. μελέτη στατικής επάρκειας υπάρχοντος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.