Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Μια ερώτηση σχετική με παράβολα:

α. έχω υ.δ. κατηγορίας 1 (προ του 1975) που συνολικά είναι περίπου 75 τ.μ. 

β. έχω υ.δ. κατηγορίας 5 (αποθηκάκι) εμβαδού 20 τ.μ. που έχει ειδικό πρόστιμο περίπου 900 ευρώ.

 

Μπορεί κάποιος που έχει "βάλει" κατ.1 + κατ.5 να μας πεί τί τελικά αναμένεται να πληρώσει ο πελάτης? 1400 (500+900) ή 900 ευρώ?δλδ το 500άρικο της κατ.1 συμψηφίζεται? 

διάβασα την περίφημη ερωτοαπάντηση 5 εδώ http://www.michanikos.gr/topic/35773-%CE%B109-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-1975-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84/page-56  

αλλά με απασχολεί το γεγονός ότι το άθροισμα των αυθαίρετων τ.μ. είναι σαφέστατα άνω των 50 τ.μ. Επιπρόσθετα με έχει μπερδέψει και το εμπορικό λογισμικό που "βγάζει" ποσό πληρωμής 900 ευρώ..δλδ συμψηφισμό.Γνωρίζουμε κάτι? ευχαριστώ.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα. Μια ερώτηση σχετική με παράβολα:

α. έχω υ.δ. κατηγορίας 1 (προ του 1975) που συνολικά είναι περίπου 75 τ.μ. 

β. έχω υ.δ. κατηγορίας 5 (αποθηκάκι) εμβαδού 20 τ.μ. που έχει ειδικό πρόστιμο περίπου 900 ευρώ.

 

Μπορεί κάποιος που έχει "βάλει" κατ.1 + κατ.5 να μας πεί τί τελικά αναμένεται να πληρώσει ο πελάτης? 1400 (500+900) ή 900 ευρώ?δλδ το 500άρικο της κατ.1 συμψηφίζεται? 

διάβασα την περίφημη ερωτοαπάντηση 5 εδώ http://www.michanikos.gr/topic/35773-%CE%B109-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-1975-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84/page-56  

αλλά με απασχολεί το γεγονός ότι το άθροισμα των αυθαίρετων τ.μ. είναι σαφέστατα άνω των 50 τ.μ. Επιπρόσθετα με έχει μπερδέψει και το εμπορικό λογισμικό που "βγάζει" ποσό πληρωμής 900 ευρώ..δλδ συμψηφισμό.Γνωρίζουμε κάτι? ευχαριστώ.

Εξαιτίας της αποθήκης επιφάνειας μικρότερης των 50 τ.μ θα υπάρξει παράβολο 500 ευρώ. Μετά την υπαγωγή το υπόλοιπο πρόστιμο θα είναι 1400-500=900 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

@pavlos: κάτσε για να μην τα κάνω σαλάτα:

έχω 500 ευρώ παράβολο από κατ.1 και 900 ευρώ λόγω αποθήκης κατ.5.

πληρώνει 1400 στο σύνολο? δλδ το 500άρι της κατηγορίας 1 δεν συμψηφίζεται?

@nik: θα ήταν καλύτερο αν απλώς ρώταγα: "το παράβολο της κατηγορίας 1 συμψηφίζεται με τα υπόλοιπα παράβολα ή όχι?"

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βγει αθροιστικό παράβολο. 

Το παράβολο θα εξαχθεί από την επιφάνεια των 20 τ.μ

Το υπόλοιπο ποσό, δηλαδή 500 (από κατ.1) και 400 (από την αποθήκη) θα είναι το υπόλοιπο του προστίμου μετά την πληρωμή των 500 ευρώ. 

Συνοψίζοντας, το πρόστιμο (στο οποίο συμπεριλαμβάνεται το παράβολο) είναι συνολικά 1400 ευρώ.

Πληρώνεις τα 500 λόγω της αποθήκης.

Μετά την υπαγωγή απομένουν 900 ευρώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Έχω δήλωση στην οποία δηλώθηκαν αρχικά λίγα μέτρα και βγήκε παράβολο 500 ευρώ το οποίο και πληρώθηκε. Το ποσό του προστίμου ήταν 9000 ευρώ υπήρχαν όμως πληρωμένα παλιά πρόστιμα συνολικά 8000 ευρώ .Στην συνέχεια δηλώθηκαν παραπάνω μέτρα περισσότερα απο 100 στα οποία κανονικά αντιστοιχεί παράβολο 2000 ευρώ το οποίο όμως το σύστημα δεν ζητάει αφού το συνολικό ποσό του προστίμου ξεπερνάει αυτο του παραβόλου (έστω και αν η εξόφληση γίνεται με ήδη πληρωμένα παλιά πρόστιμα). και επομένως η δήλωση περαιωθηκε κανονικά έχοντας καταβληθεί μόνο τα 500 ευρω. 

Προέκυψε ανάγκη για άδεια από την πολεοδομία η οποία πρόσεξε ότι εχουν πληρωθει μονο 500 αντι για 2000 και μου ζητάει να πληρώσω τα υπόλοιπα 1500. Τους εξηγώ ότι αυτό δεν γίνεται αφού δεν βγάζει το ΄συστημα κάποια εντολή πληρωμής.Μου αρχίσαν τα χάνει το κράτος χρήματα και αυτοί ειναι εκτεθειμένοι κτλ και ότι σίγουρα γίνεται να ρωτήσω στο τεε κτλ και στην χειρότερη να κάνω καινουρια δήλωση (αυτό πάλι πως τους ήρθε απορω)

Με το τεε και το υπεκα δεν εχω καταφέρει να επικοινωνήσω. Ποια η γνώμη σας ; Εγω θεωρώ οτι δεν υπάρχει υποχρέωση να πληρωθούν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω δήλωση στην οποία δηλώθηκαν αρχικά λίγα μέτρα και βγήκε παράβολο 500 ευρώ το οποίο και πληρώθηκε. Το ποσό του προστίμου ήταν 9000 ευρώ υπήρχαν όμως πληρωμένα παλιά πρόστιμα συνολικά 8000 ευρώ .Στην συνέχεια δηλώθηκαν παραπάνω μέτρα περισσότερα απο 100 στα οποία κανονικά αντιστοιχεί παράβολο 2000 ευρώ το οποίο όμως το σύστημα δεν ζητάει αφού το συνολικό ποσό του προστίμου ξεπερνάει αυτο του παραβόλου (έστω και αν η εξόφληση γίνεται με ήδη πληρωμένα παλιά πρόστιμα). και επομένως η δήλωση περαιωθηκε κανονικά έχοντας καταβληθεί μόνο τα 500 ευρω. 

Προέκυψε ανάγκη για άδεια από την πολεοδομία η οποία πρόσεξε ότι εχουν πληρωθει μονο 500 αντι για 2000 και μου ζητάει να πληρώσω τα υπόλοιπα 1500. Τους εξηγώ ότι αυτό δεν γίνεται αφού δεν βγάζει το ΄συστημα κάποια εντολή πληρωμής.Μου αρχίσαν τα χάνει το κράτος χρήματα και αυτοί ειναι εκτεθειμένοι κτλ και ότι σίγουρα γίνεται να ρωτήσω στο τεε κτλ και στην χειρότερη να κάνω καινουρια δήλωση (αυτό πάλι πως τους ήρθε απορω)

Με το τεε και το υπεκα δεν εχω καταφέρει να επικοινωνήσω. Ποια η γνώμη σας ; Εγω θεωρώ οτι δεν υπάρχει υποχρέωση να πληρωθούν...

Αν η δήλωσή σου είναι ακόμα στον 4014, θα έπρεπε να σου ζητάνε μετάβαση στον 4178,

οπότε και θα λύνονταν το θέμα του παραβόλου από μόνο του, και δεν θα είχαν και τι να σου πουν.

Αν έχεις κάνει ήδη μετάβαση, και το σύστημα βγάζει περαίωση, η πολεοδομία με ποια λογική (και αρμοδιότητα) ασχολείται με το θέμα;

(ρε θα μας τρελάνουν αυτοί)

εννοείται ότι το σενάριο καινούρια δήλωσης είναι επιστημονικής (και παράνομης) φαντασίας

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει μεταφορά στον 4178 , δεν ζητηθηκε συμπληρωματικο παράβολο όπως ανέφερα αφού το σύστημα βλέπει ότι το πρόστιμο είναι μεγαλύτερο και έτσι περαιώθηκε την δήλωση. Αυτό που λές ηταν και η πρώτη μου απάντηση στην πολεοδομία ότι δεν γνωρίζω να προκύπτει από κάπου ότι έχει αρμοδιότητα η πολεοδομία να ελέγξει την δήλωση αφού αυτή γίνεται με ευθύνη του μηχανικού.(αντε οκ να ελέγξει τα μέτρα αλλά ως εκει) , και μου απαντάνε ότι εφόσον είναι θέμα που έχει να κάνει με χρήματα που χάνει το κράτος έχουν ευθύνη αυτοί αν δεν το ελέγξουν και κάτι τέτοια αβάσταχτα...

Link to comment
Share on other sites

Προέκυψε ανάγκη για άδεια από την πολεοδομία η οποία πρόσεξε ότι εχουν πληρωθει μονο 500 αντι για 2000 και μου ζητάει να πληρώσω τα υπόλοιπα 1500. Τους εξηγώ ότι αυτό δεν γίνεται αφού δεν βγάζει το ΄συστημα κάποια εντολή πληρωμής.Μου αρχίσαν τα χάνει το κράτος χρήματα και αυτοί ειναι εκτεθειμένοι κτλ και ότι σίγουρα γίνεται να ρωτήσω στο τεε κτλ και στην χειρότερη να κάνω καινουρια δήλωση (αυτό πάλι πως τους ήρθε απορω)

Τι άλλο θα σκαρφιστούν ορισμένοι υπαλληλίσκοι προκειμένου να εισπράξουν το παραδάκι τους???

Εννοείται δεν έχει καμία υποχρέωση ο πελάτης σου να υποβάλλει νέα δήλωση. Είχα ρωτήσει και το ΤΕΕ τηλεφωνικά πριν από μερικές μέρες για παρόμοια δική μου υπόθεση και μου είχαν πει ότι δεν απαιτείται κανένα συμπληρωματικό παράβολο, κάτι το οποίο είναι προφανές και από το ίδιο το σύστημα.

Ας υποβάλλει η υπηρεσία τους ερώτημα προς ΤΕΕ, ΥΠΕΚΑ ή όπου αλλού θέλουν προκειμένου να ξεστραβωθούν και να σταματήσουν να ζητάνε μπούρδες, οι οποίες πολλές φορές δεν είναι μόνο προϊόν ασχετοσύνης.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα θεωρω οτι  πρεπει να πληρωθουν...

 

η σκεψη μου ειναι ως εξης...

 

για αδεια κατεδαφισης αυθαιρετου  πληρωνεις παραβολο ΧΩΡΙΣ Το υπολοιπο προστιμο και πας για αδεια κατεδαφισης σε ΥΔΟΜ...

επομενως το παραβολο που αναφερει ο νομο πρεπει να ειναι ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ των τ.μ  προς κατεδαφιση....

μπορει ο ιδιοκτητης ναχε πληρωσει καποια προστιμα παλια αυτο δεν αλλαζει τη λογικη οτι οταν πας για ΑΔΕΙΑ πρεπει ναχεις πληρωσει σωστα το ΠΑΡΑΒΟΛΟ αντιστοιχα με τ.μ.....

 

απο την αλλη στην περιπτωση σου δεν μπορει να αλλαξει κατι....σιγουρα το παραβολο δεν μπορει να γινει 2000 ευρω.......ρωτα για να δουμε το σκεπτικο τους στην ΥΔΟΜ ....αν μειωσω τα οσα εχουν πληρωθει και βγει και αλλη πληρωμη αλλα 1500 σας καλυπτει?......γιατι σιγουρα η δευτερη πληρωμη δεν ειναι παραβολο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.