Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Οι μουσουλμανοι της Θρακης σε νομους οπως Ροδοπης και Ξανθης ειναι σε μεγαλο ποσοστο ο πλυθησμος τους σε σχεση με τους Ελληνες. Στον Εβρο ειναι σε πολυ μικροτερο βαθμο.

Παρόλα αυτα κινουν πολλα νηματα στη Θρακη επομενως γιατι να ειναι και ευνοημένοι σε σχεση με εμας. Χρονια ειναι ευνοημενοι με δανεια, με επιδοματα κλπ.

Δεν ξερω αν ειμαι τοσο λαθος, δεν εχω κατι με τους ανθρωπους αλλα μου φαινεται οτι δεν ειναι και τοσο ορθολογικο...!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τους έλεγα "ευνοημένους". Επέτρεψέ μου να έχω άποψη μιας και έζησα πολλά χρόνια από την ζωή μου στην θράκη, γνώρισα ανθρώπους, έζησα την κουλτούρα τους και τι περνούσαν και περνάνε. Δεν ξέρω αν θυμάσαι την "μπάρα" που υπήρχε μέχρι το 1994-95 πάνω από την Ξάνθη λες και πήγαινες σε άλλο κράτος (έλεγχος ταυτοτήτων κλπ). Ξεφεύγουμε αρκετά από το θέμα αλλά πιστεύω ότι με την πολιτική διακρίσεων από το κράτος οι άνθρωποι αυτοί από "θρησκευτική μειονότητα" όπως λέγονταν με την συνθήκη της Λωζάνης, έχουν μετατραπεί ηθελημένα σε "εθνική Τούρκικη μειονότητα".....Όχι όλοι ευτυχώς....

Πες μου τώρα, τι κοινό είχαν οι Πομάκοι με τους Τούρκους (εκτός από την μουσουλμανική θρησκεία...)

Εν κατακλείδι, καλώς, κατά την γνώμη μου, υπάρχουν κάποια ειδικά προνόμια στα μέλη της μειονότητας...  

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη

δεν είναι μόνο αυτά!!

Είναι γνωστό ότι μέχρι και το 1993 δεν έπαιρναν  τίτλους - οικ άδειες

Τώρα το κράτος αισθανόμενο ένοχο 

έρχεται ή  προσπαθεί με το 20%  κάπως να τους δικαιώσει

(το θεωρώ -αν και Εβρίτης ο ίδιος, πρώτα από όλα δίκαιο)  

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Πολύτεκνος

Τρίτεκνος (άρθρο 3)

Σταύρο τι κάνουμε με αυτό!! 

Μέχρι Πότε διαρκεί η πολυτεκνική ιδιότητα ; 

      Οι γονείς που απέκτησαν την πολυτεκνική ιδιότητα βάσει των διατάξεων του ν. 860/1979 (ΦΕΚ 2 Α΄), όπως και εκείνοι που την αποκτούν βάσει των διατάξεων του ισχύοντος ν. 3454 (ΦΕΚ 75Α΄/7.4.2006), τη διατηρούν ισοβίως και απολαμβάνουν ισοβίως τα δικαιώματα που απορρέουν από την πολυτεκνική ιδιότητα, τα δε τέκνα τους προστατεύονται και απολαμβάνουν των δικαιωμάτων των τέκνων πολυτέκνων όσο διαρκεί η πολυτεκνική ιδιότητα έστω και του ενός γονέα

 

http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=50&Itemid=2

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είναι ο νόμος διατυπωμένος, εγώ λέω ότι έχουν έκπτωση όλοι οι Θρακιώτες.

 

ΚΑΝΑ,

ο πολύτεκνος είναι πάντα πολύτεκνος άρα χαίρεται τα προνόμια ακόμα και αν τα παιδιά του έχουν παντρευτεί.

Link to comment
Share on other sites

ssouanis

έγραψα την παραπάνω αναφορά   

γιατί άλλο συμπέρασμα βγαίνει αν διαβάσεις μόνο αυτό  Πολύτεκνος

 

Τέλος πάντων για πολύτεκνους-άνεργους- ανάπηρους -παλιννοστούντες  εμείς γενικά ζητάμε  

τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν τη συνδρομή των ανωτέρω προϋποθέσεων

 

Τι δικαιολογητικό όμως θα ζητήσω από τον Μουσουλμάνο Θράκης και από που;

(στον 4014 έλεγε -τώρα;;)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν χρειάζεται να βαρύνουν φορολογικά τους γονείς (δεν μας ενδιαφέρει, δεν το ψάχνουμε). Μπορεί το καθένα να κάνει τη δική του φορολογική δήλωση και ο πατέρας π.χ. που θα ρυθμίσει το ακίνητό του να συνεχίζει να είναι πολύτεκνος. Είναι έτσι;;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ο πολύτεκνος γονέας μένει πάντα πολύτεκνος.

Αυτός απολαμβάνει την έκπτωση ισοβίως.

 

Το τέκνο πολύτεκνου δεν τεκμαίρεται από κάπου ότι θα απολαμβάνει έκπτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Οι παλιννοστούντες ομογενείς της Θράκης καθώς και η μουσουλμανική μειονότητα αποτελεί ειδική ομάδα που για διάφορους λόγους (άρσης περιορισμών, εξάλειψη διακρίσεων κλπ) έχουν μιας κάποιας έκπτωσης. Οι Χριστιανοί κάτοικοι της Θράκης είναι όπως οι υπόλοιποι Έλληνες πολίτες (πλην ίσως οτι ζούνε σε παραμεθόριο). Τι διαφορετικότητα να έχει? 

Καλημερα!

 

Οχι και ''...μιας καποιας εκπτωσης...''!!! Εκπτωση 80% στο προστιμο του αυθαιρετου ειναι κολοσσιαιο νουμερο...για σκεψου.

 

Ο themis εχει ευλογη απορια και την εχω και εγω. Αλλο λεει το αρθρο και αλλο το Παραρτημα. Το Παραρτημα λεει ''Ελληνων πολιτων μουσουλμανων της Θρακης''.

 

Αντε πες οτι ο νομοθετης εννοει τους φιλους μουσουλμανους σε Ροδοπη κ Ξανθη, πομακοχωρια και τους λιγους Εβριτες...Πως αποδεικνυεται αυτο!!!???

 

Δεν καθιστα συμπεριφορα θρησκευτικου διαχωρισμου, ανισοτητας, ευνειας ή εμπαθειας (οπως θες δες το) προς συγκεκριμενες θρησκειες το αρθρο του νομου!!!???

 

Αυτο δεν απαγορευεται απο το συνταγμα!!!???

 

Δεν προσβαλει το δικο μου ηθος και δεν ειναι ασχετο με το ρολο μου ως μηχανικος να ρωταω εγω τι πιστευει ο αλλος!!!???

 

...Θα περιμενω την πλατφορμα μεθαυριο και θα φανει μαλλον εκει ποιοι θα χομογελασουν. Παντως το αρθρο λεει για μονιμους κατοικους της Θρακης. Εαν ειμαι μουσουλμανος ειναι προσωοπικα δεδομενα.

 

Μαλλον θα ασπαστουμε το κορανι... ή κατι καλυτερο...θα βγει εγκυκλιος που θα εχει αποσπασμα του κορανιου για το ποσες φορες θα προσευχομαστε, πως θα τρωμε και αλλα τετοια για να θεωρεισαι απο τον 4178 μουσουλμανος!

Edited by thankafe
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.