Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1)Τα κοινόχρηστα κλιμακοστάσια θεωρούνται στο Ν4178, χώροι με μειωτικό συντελεστή?

2)Σε τριώροφη οικοδομή χωρίς σύσταση Ο.Ι., έχω ΥΥ και στους κοινόχρηστους χώρους των κλιμακοστασίων. Εφόσον τα κοινόχρηστα δεν είναι χώροι προς μεταβίβαση, πρέπει να δηλωθούν?

Link to comment
Share on other sites

1) Διφορούμενες απόψεις!!! :)

2) Θεωρώ πως, αφού δεν έχεις σύσταση, θα πρέπει να τακτοποιηθούν.

Link to comment
Share on other sites

εχω υπερβαση δομησης, στην πιλοτη και στο δωμα. στο δωμα εχω επιπλεον υπερβαση υψους.

συμφωνα με το αρθρο 18 παρ.3 βαζω υπερβαση υψους σε ολα τα τετραγωνικα; η μονο στου δωματος;

η εγκυκλιος 4/12/2013 λεει αυθαιρεσιες με τα ιδια χαρακτηριστικα, πχ ιδιους συντελεστες τετραγωνιδιων.

(με αυτη τη λογικη η ΥΥ, ειναι ενα τετραγωνιδιο που δεν εμπιπτει στην πιλοτη, αρα ΥΥ μονο στο δωμα. σωστα; )

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι που τα λες σωστά είναι.

 

 

Σε ημιυπόγειο που τηρήθηκαν οι στάθμες σε όλα τα σημεία του, αλλά σηκώθηκε η πλάκα δαπέδου με αποτέλεσμα να έχουμε μικρότερο ελεύθερο ύψος τι κάνουμε? Για την υπέρβαση ύψους μήπως πρέπει να πάει με λοιπή παράβαση γιατί η στάθμη του υπογείου στην οροφή δεν αλλάζει? Εγώ σκέφτηκα, αν και η υπέρβαση ύψους είναι σχετική, να βάλω χωρίς υπέρβαση δόμησης, με ΥΥ τα τετραγωνικά με την παλαιότητα κατασκευής από την άδεια (προ 2004, θεώρηση για ρευματοδότηση το 2003, ε, τι άλλη απόδειξη, σύμφωνα και με την εγκύκλιο 4, στο 3ο φύλλο, άρθρο 7...) και σε άλλο φύλλο καταγραφής την αλλαγή χρήσης σε κατοικία με μειωτικό συντελεστή και ΥΔ. Είμαι Σωστός? Σε κάθε περίπτωση η ΥΥ είναι <20%

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση σε ένα φύλλο καταγραφής 

να συνυπάρχουν σοφίτα με μειωτικό συντελεστή

και υπέρβαση ύψους?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση Ο.Ι. 50 τ.μ. με 10 τ.μ. η/χ (νόμιμα), που έχει γίνει παρανόμως κλείσει τα 5 τ.μ. του η/χ και ταυτοχρόνως δεν έχει τηρηθεί το ύψος της Ο.Α., πως ακριβώς γίνετε η δήλωση.????

 

1) 50*ΥΥ χωρίς ΥΔ

2) 5*ΥΥ + ΥΔ  (κλείσιμο η/χ)

3) 5*YY χωρίς ΥΔ (για τον ανοιχτό η/χ)   ?

Η

τα 5 τ.μ. του η/χ που παρέμεινε ανοιχτός δεν χρειάζεται να δηλωθεί ?

Link to comment
Share on other sites

θα βάλεις σε ένα Φ.Κ 50 (διαμέρισμα)+5 (του ανοιχτού Η.Χ)=55 τ.μ με υπέρβαση ύψους χωρίς Υ.Δ

και σε δεύτερο φ.κ τα 5 τ.μ Η.Χ με ΥΔ και ΥΥ

 

βάζοντας τα 5 τ.μ του Η.Χ που παραμένει ανοιχτός αλλά έχει υπέρβαση ύψους, φυσικά και τον δηλώνεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.