Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν θεωρήσουμε περίπτωση κατά την οποία το τεχνητά διαμορφωμένο έδαφος (αφετηρία μέτρησης υψών) έχει τοποθετηθεί κατά 0.40μ χαμηλότερα από αυτό που προβλέπονταν στην άδεια. Δηλαδή έστω ότι ήταν κατά 1.20μ ψηλότερα από το πεζοδρόμιο και έχει διαμορφωθεί στα 0.80. Ταυτόχρονα το ύψος του ισογείου καταστήματος έχει αυξηθεί κατά 0.40μ με αποτέλεσμα το τελικό υψόμετρο του ισογείου να είναι ορθό ως προς τη μέτρηση σε σχέση με το πεζοδρόμιο πλην όμως με ελεύθερο ύψος 0,40μ περισσότερο. Ταυτόχρονα η άδεια προέβλεπε την κατασκευή και 1ου ορόφου ο οποίος όμως δεν υλοποιήθηκε ποτέ. Συνιστά κατά τη γνώμη σας κάποια υπέρβαση ύψους ή πρόκειται για αυθαιρεσία που μπορεί να αντιμετωπιστεί ως μη σωστή διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου και άρα αναλυτικός?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

στέγη η οποία υπερυψώθηκε δημιούργησε ανεξάρτητο όροφο από κάτω. Δηλώνεται ως ΥΔ όλα τα τμ και υπέρβαση ύψους. Έχω 2 ερωτήσεις:

 

1. Για να μπει κατηγορία 4, υπολογίζουμε η αυθαιρεσία < 0,40*(ποσοστό ιδιοκτησίας*πραγματοποιούμενα τμ), δηλ αν ΣΔ=1000τμ, ποσοστό ιδιοκτησίας πελάτη 30%, η αυθαιρεσία για να μπει κατηγορία 4 πρέπει να είναι μικρότερη από 0,40*300. Για το ύψος τι εξίσωση ακολουθώ?

αν πχ είναι Ηmax=10μ και η στέγη έχει υψωθεί 2 μέτρα, πως υπολογίζω το 20%, 10μ*30%=3μ*0,2=0,6μ άρα 0,6<2 και δεν μπαίνει κατηγορία 4. ή στο ύψος δεν υπολογίζω ποσοστό ιδιοκτησίας.

 

2. Κάνω νέο πίνακα σύστασης και η σκεπή έχει πολλές κλίσεις, πως βρίσκω μέσω ύψος σκεπής?

Link to comment
Share on other sites

 

Chris Fragkos πιστευω οτι μπορει να αντιμετωπιστει ετσι οπως το λες. εχει αναφερθει στο φορουμ . δηλαδη οταν καποιος οροφος εχει ''φαει'' υψος απο καποιον αλλο οροφο σε μεζονετα πχ. τοτε εκει τι κανουμε. υπερβαση υψους στη μεζονετα δεν εχουμε παντως. αρα αναλυτικο. ψαξε στο φορουμ. σιγουρα εχει αναφερθει.

 

Link to comment
Share on other sites

Chris Fragkos πιστευω οτι μπορει να αντιμετωπιστει ετσι οπως το λες. εχει αναφερθει στο φορουμ . δηλαδη οταν καποιος οροφος εχει ''φαει'' υψος απο καποιον αλλο οροφο σε μεζονετα πχ. τοτε εκει τι κανουμε. υπερβαση υψους στη μεζονετα δεν εχουμε παντως. αρα αναλυτικο. ψαξε στο φορουμ. σιγουρα εχει αναφερθει.

Θεωρώ πως όταν έχουμε αύξηση του ελεύθερου ύψους γενικά ως αποτέλεσμα μετακίνησης της οικοδομής προς τα κάτω θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με αναλυτικό. Όμως στην περίπτωση όπου έχει γίνει υπέρβαση ύψους εις βάρος μιας μελλοντικής οριζόντιας ιδιοκτησίας (πχ μη υλοποίηση αδείας υπερκρίμενου ορόφου) τότε θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με συντελεστές υπέρβασης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπ΄ερα συνάδελφοι...

περίπτωδση αδειας ισογείου κτίσματος, που ο μπετατσης "το εφτιαξε για καλυτερα" με πυλωτη.

το θέμα ειναι ότι τωρα νομιμοποιώ τμήμα της πυλωτης που έγινε κατοικία αλλά πρόβλημα:

1. η πύλωτη φαίνεται τώρα ώς τμήμα της παλίας αδείας άρα νοιμομοποιώ τα τμ και των δυο ορόφων?

2. νομιμοποιώ την πυλωτη ως ΚΧ και τελος

3. τι παίζει με το ισόγειο που μεταφέρθηκε πιο πάνω? έχει υπερβαση ύψους? σε σχεση με αδεια ναι, αλλά θυμίζω έγινε πλήρη μεταφορά προς τα πάνω..

υ.γ. με μόνο υπέρβαση ύψους πάνω απο 100τμ σε "άλλη κατοικία" έχει διχίλιαρο παράβολο???

 

η άδεια ειναι το 78

Edited by vaggelis2000
Link to comment
Share on other sites

σε ισογεο 35τμ προστεθηκαν επιπλεον 12τμ(κλεισιμο ΗΧ)...κ ο κορφιας της 2ριχτης στεγης του κτιριου ψηλωσε 12εκ..

Η  ΥΔ ειναι τα 12τμ

Την ΥΥ  πως θα τη δηλωσω ?

 

1)θα βαλω τα 35+12 με ΥΥ ? τοτε ειναι σα να βαζω κ τα 35τμ(νομιμα) με ΥΔ

 

2)θα βαλω 35τμ  χωρις ΥΔ κ ΜΟΝΟ ΥΥ  κ  τα 12τμ με ΥΔ+ΥΥ....

Τοτε ομως τα  ΦΚ εχουν διαφορετικο ποσοστο δομησης

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να έχουν διαφορετικό ποσοστό, αφού στο 1ο φύλλο καταγραφής δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης. Αναφέρομαι στην επιλογή 2. Επίσης έχεις να εξετάσεις και παραβίαση Δ.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την δική μου περίπτωση. Κτίριο εντός σχεδίου με άδεια, χωρισμένο κάθετα σε δύο μαιζονέτες. Κάνω κοινή δήλωση για όλο το κτίριο. Πόσες ΥΥ έχω σε αυτή την περίπτωση ?

 

Η στέγη σηκώθηκε και δημιουργήθηκε νέος όροφος. Λέω να την βάλω σαν σοφίτα. Το θέμα είναι ότι έχει αλλάξει και το ύψος των από κάτω ορόφων. Πρέπει να δηλωθεί και αυτό ? Ή μόνο μία είναι η ΥΥ, αυτή του ορόφου ? Δηλαδή τώρτα έχω : 

 

1) ΥΥ = 1,40 / (9,50+1,50) ?

ή 

2) ΥΥα = 1,40 / (9,50+1,50) για τον Β' όροφο

    ΥΥβ = 0,30 / (9,50+1,50) για τον Α' όροφο

    ΥΥγ = 0,30 / (9,50+1,50) για το Ισόγειο

post-86-0-53231200-1412326274_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να έχουν διαφορετικό ποσοστό, αφού στο 1ο φύλλο καταγραφής δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης. Αναφέρομαι στην επιλογή 2. Επίσης έχεις να εξετάσεις και παραβίαση Δ.

Παυλο δεν ξερω αν η απαντηση αφορα εμενα ,διοτι δεν εχω παραβιαση Δ

Αρα συμφωνα μαυτο που λες μπορω να εχω διαφορετικα ποσοστα ΥΔ στην ιδια δηλωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.