Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχουμε μία μεζονέτα - υπόγειο/ισόγειο/1ος στην ΟΑ - με κεκλιμένη πλάκα.

Όλο το κτίριο έχει κατασκευαστεί 60εκ πιο πάνω από την στάθμη της ΟΑ.

Ταυτόχρονα κατασκευάστηκε 2ος όροφος με προσθήκη πλάκας με επιμήκυνση του ύψους του κτιρίου κατά 60εκ.

Έχω δηλ ΥΥ 120εκ.

Το ερώτημά μου είναι πού θα χρεώσω την ΥΥ: 

  1. Στο ΦΚ του υπογείου που το παίρνω όλο γιατί έχω και αλλαγή χρήσης σε κατοικία?
  2. Στο ΦΚ του αυθαίρετου 2ου ορόφου? ή
  3. Και στα δύο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα στα βιομηχανικά κτίρια καθορίζεται μέγιστο ύψος τα 11μ, δεν αναφέρεται συν ή πλην ύψος στέγης, όπως π.χ στις κατοικίες και συνεπώς στο σκαρίφημά μου

το μέγιστο ύψος του κτιρίου μου είναι τα 11μ και όχι τα 8μ.

Στο διάγραμμα κάλυψης για τον Ν.4178/13, το μέγιστο ύψος για να υπολογίσω τα επιτρεπόμενα/πραγματοποιούμενα μεγέθη μου, θα παραμείνει το ίδιο, δηλαδή 11μ.

Το μόνο που θα αλλάξει είναι ο όγκος του κτιρίου, ο οποίος και προφανώς θα είναι μεγαλύτερος.

Με αυτά τα δεδομένα θα πρότεινα αναλυτικό για την κτιριολογική διαφοροποίηση.(ψηλότερη πλαγιοκάλυψη, διαφορετική γεωμετρία επικάλυψης στέγης)

Link to comment
Share on other sites

μια διευκρινιση αν γνωριζετε: στην υπερβαση οροφου σε εντος σχεδιου με ο.α. βαζουμε το ποσοστο υπερβασης υψους με βαση τα επιτρεπομενα στην περιοχη και τα εκατοστα βασει αδειας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κι από μένα:

Στέγη που κατασκευάστηκε υψηλότερη απ'ότι προέβλεπε η οικοδομική άδεια αλλά συνολικά δεν υπάρχει υπέρβαση ύψους του κτιρίου (είμαι εντός οικισμού, με max ύψος 7,5μ και έχω υλοποιημένο ύψος μονοκατοικίας: ο,80 (νόμιμη υπερύψωση που προέβλεπη η άδεια) + 3,00μ (ύψος ισόγειας κατοικίας σύννομο) + 2,70μ (στέγη) = 6,50μ<7,50μ) υπολογίζεται ως παράβαση? κι αν ναι πώς? με αναλυτικό προυπολογισμό? σας ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, μια ερώτηση ήθελα να κάνω

 

1. κτήριο υπεραγωγάς,      εκτός σχεδίου ,          ύψος Ο.Α. 5,55μ, πραγμ. 5,82 , επίτρ. 9,00μ    

2. κτήριο εμπορικής αποθήκης, εκτός σχεδίου,  υψος Ο.Α. 5,80μ, πραγμ. 6,40, επιτρ. 7,50μ

 

Ποιος ο τρόπος υπολογισμού της υπέρβασης ύψους..?  :confused:  :confused:  :confused:  :confused:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου το περιγράψεις..?? δηλ θα βάλω όλα τα τετραγωνικά μέτρα των κτισμάτων , χωρις υπέρβαση δόμησης ..?? 

 

μήπως μπορώ να ενταχθώ στην κατηγορία 3 (ιδ) ..?? 

 

ευχαριστώ πολυ  akius 

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι το  ΙΔ  της κατηγοριίας 3 είναι ακριβώς η περιπτωσή σου....

 

500 ευρω και καθάρισες.....για κάθε περίπτωση

στο Φ.Κ θα έβαζα ως τίτλο  Υ.Υ κάτω του 20%.....

Link to comment
Share on other sites

akius εννοείς ότι υπάρχει υπέρβαση ύψους (σε αυτό που ρωτάει ο i_zrs αλλά κάτι παρόμοιο ρώτησα κι εγώ δύο μηνύματα πιο πριν) γιατί η σύγκριση γίνεται με βάση την ο.α. και όχι με τα επιτρεπόμενα μεγέθη της περιοχής?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.