Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι σε εκτός σχεδίου διόροφο με στέγη (επικαθήμενη), στο πάνω μέρος της πλάκας έχω υπέρβαση ύψους > 20% οριακά (συγκρίνοντας με το επιτρεπόμενο χωρίς τη στέγη 7,50 μ.) ενώ στον κορφιά έχω υπέρβαση ύψους <20% (συγκρίνοντας με το επιτρεπόμενο μαζί με τη στέγη 8,70 μ. ).  

 

Τι λέτε? Να βάλω την ΥΥ συγκρίνοντας με τον κορφιά για να μην "πειράξω" το τελικό ύψος της πλάκας στα σχέδια ?????

 

Επίσης, η στέγη δεν προβλέπεται σε ΟΛΗ την κάτοψη του ορόφου (προβλέπεται πάνω από δύο πλάκες του ενώ η τρίτη είναι χωρίς στέγη).

 

Στο τμήμα της κάτοψης που ΔΕΝ προβλεπόταν ούτε έχει κατασκευαστεί στέγη να συγκρίνω με το μέγιστο επιτρεπόμενο του ορόφου μαζί με τη στέγη (8.70 μ.)  έστω κι αν δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο τμήμα ή με το μέγιστο επιτρεπόμενο του ορόφου χωρίς τη στέγη (7.50μ)?  

 

Κάθε πλάκα έχει στην άδεια άλλο ύψος και αναλόγως με τη σύγκριση που θα κάνω μου προκύπτει μεγαλύτερο ή μικρότερο από 20%.

 

Μιλάω πάντα για τον υπολογισμό του προστίμου και όχι για την κατηγορία  (εκεί είμαι έτσι κι αλλιώς κατηγορία 5 λόγω ΥΔ >40%).

 

(Πρόκειται για την ίδια περίπτωση που περιγράφω και παραπάνω στο #1142, όπου αποφάσισα να το περάσω κόβοντάς το σε στήλες ανάλογα με την υπέρβαση ύψους που παρουσιάζει το κάθε τμήμα της κάτοψης).

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε εκτός σχεδίου διόροφο με στέγη (επικαθήμενη), στο πάνω μέρος της πλάκας έχω υπέρβαση ύψους > 20% οριακά (συγκρίνοντας με το επιτρεπόμενο χωρίς τη στέγη 7,50 μ.) ενώ στον κορφιά έχω υπέρβαση ύψους <20% (συγκρίνοντας με το επιτρεπόμενο μαζί με τη στέγη 8,70 μ. ).  

 

Τι λέτε? Να βάλω την ΥΥ συγκρίνοντας με τον κορφιά για να μην "πειράξω" το τελικό ύψος της πλάκας στα σχέδια ????? όχι, θα πας με το >20% διότι η υπερύψωση έχει γίνει στην πλάκα

 

Επίσης, η στέγη δεν προβλέπεται σε ΟΛΗ την κάτοψη του ορόφου (προβλέπεται πάνω από δύο πλάκες του ενώ η τρίτη είναι χωρίς στέγη). Θα ελέγξεις κάθε τμήμα ξεχωριστά (σε διαφορετικό φ.κ. αν χρειάζεται)

 

Στο τμήμα της κάτοψης που ΔΕΝ προβλεπόταν ούτε έχει κατασκευαστεί στέγη να συγκρίνω με το μέγιστο επιτρεπόμενο του ορόφου μαζί με τη στέγη (8.70 μ.)  έστω κι αν δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο τμήμα ή με το μέγιστο επιτρεπόμενο του ορόφου χωρίς τη στέγη (7.50μ)? 7,50 

 

Κάθε πλάκα έχει στην άδεια άλλο ύψος και αναλόγως με τη σύγκριση που θα κάνω μου προκύπτει μεγαλύτερο ή μικρότερο από 20%. Θα ελέγξεις κάθε τμήμα ξεχωριστά (σε διαφορετικό φ.κ. αν χρειάζεται)

 

Μιλάω πάντα για τον υπολογισμό του προστίμου και όχι για την κατηγορία  (εκεί είμαι έτσι κι αλλιώς κατηγορία 5 λόγω ΥΔ >40%).

 

(Πρόκειται για την ίδια περίπτωση που περιγράφω και παραπάνω στο #1142, όπου αποφάσισα να το περάσω κόβοντάς το σε στήλες ανάλογα με την υπέρβαση ύψους που παρουσιάζει το κάθε τμήμα της κάτοψης).

Link to comment
Share on other sites

@ tetris ευχαριστώ!!! 

 

Έτσι ακριβώς όπως το λες το σκεφτόμουνα ως σωστό και το έκανα τελικά.  Μόνο που ξαναμέτρησα το ύψος της πλάκας, το βρήκα 1 πόντο λιγότερο κι έτσι η ΥΥ βγήκε οριακά <20% .   8-)

 

Αλήθεια... αν η υπέρβαση έβγαινε ΑΚΡΙΒΩΣ 20%  τι θα 'βαζες αν δεν ήθελες να το "ξαναμετρήσεις" ? <20% ή >20%

( το ίσον δεν έχει προβλεφθεί υπέρ ποίου είναι.....)

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

@ tetris ευχαριστώ!!! 

 

Έτσι ακριβώς όπως το λες το σκεφτόμουνα ως σωστό και το έκανα τελικά.  Μόνο που ξαναμέτρησα το ύψος της πλάκας, το βρήκα 1 πόντο λιγότερο κι έτσι η ΥΥ βγήκε οριακά <20% .   8-)

 

Αλήθεια... αν η υπέρβαση έβγαινε ΑΚΡΙΒΩΣ 20%  τι θα 'βαζες αν δεν ήθελες να το "ξαναμετρήσεις" ? <20% ή >20%

( το ίσον δεν έχει προβλεφθεί υπέρ ποίου είναι.....)

Τώρα μου βάζεις δύσκολα. Αν έβαζα < κι έρχονταν για έλεγχο καλοκαίρι, θα το απέδιδα στη διαστολή...

Αλλά για να σοβαρευτούμε. Δεν νομίζω να τα ψειρίζουν τόσο πολύ. Τα όβολα θέλουν να μαζέψουν.. 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!εχω μια τετραοροφη οικοδομη με εγκεκριμενο υψοςστην αδεια 12.30.εχει συσταθει συσταση οριζοντιων αλλα ανηκουν ολες σε ενα ιδιοκτητη.

υπαρχει ΥΥ 0.40 μ στο ισογειο καταστημα και 0.15 μ στον Β οροφο.

ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟ ΥΨΟΣ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 7.00.

 

πως υπολογιζω την υπερβαση υψους????

 

1/ για το εμβαδον του ισογειου ειναι 0.40/7???

2/ για το εμβαδον του Β οροφου ειναι 0.15/7??

 

ερμηνευω ακριβως το αρθρο 18.

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΥ του ισογείου είναι 40 εκ.

Η ΥΥ του ορόφου είναι 15 εκ.

Ο συντελεστής ΥΥ και για τις δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες είναι <20% του επιτρεπομένου ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που η άνω στάθμη της ορ. ιδιοκτησίας (διαμέρισμα ενδιάμεσου ορόφου πολυκατοικίας) συμπίπτει με αυτή της εγκεκριμένης τομής αλλά το εσωτερικό ύψος είναι μεγαλύτερο (προφανώς λόγω καταβιβασμού της κάτω στάθμης) υπάρχει ΥΥ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.