Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συμφωνώ με τη σειρά μου στην ίδια αντιμετώπιση. 

Το ψηλότερο όροφο τον χρεώνουμε σε περίπτωση αυτοτελούς κτιρίου χωρίς σύσταση γιατί πρακτικά αυτή η παραδοχή βολεύει τον υπολογισμό προστίμου. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό ισχύει όταν έχουμε 1 ιδιοκτησία σε πολλά επίπεδα (π.χ. μεζονέτα κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Σε επικλινές οικόπεδο, διώροφη οικοδομή με Ο.Α. , εντός οικισμού.

Τα υψόμετρα σήμερα ταυτίζονται με της Ο.Α.μετρώντας εσωτερικά και συνολικά με την επικάλυψη.

Όμως στην πλευρά που η οικοδομή ταυτίζεται με το όριο της οδού, υπάρχει υπερύψωση 0.80μ που δεν προβλεπόταν στην Ο.Α. 

Θα υπολογιστεί ως ΥΥ;

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν υπόγειο θα μπορούσες να πεις ότι ήταν λόγω λανθασμένης επιχωμάτωσης. Τώρα από αυτό που περιγράφεις εκτιμώ ότι έχεις υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα ( οριζόντια ιδιοκτησία ) Α ορόφου σε πολυόροφη πολυκατοικία έχει το προβλεπόμενο από την εγκεκριμένη τομή εσωτερικό ύψος

αλλά όλη η πολυκατοικία είναι πιο ψηλά λόγω αυθαίρετης αύξησης υψους pilotis.

 

Σε ότι αφορά την ο.ι. θεωρούμε ότι υπάρχει υπέρβαση ύψους η όχι ?

 

 

ΥΓ. Είμαι σίγουρος ότι έχει απαντηθεί αλλά δεν το βρίσκω ....

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σε ισόγεια κατοικία εκτός σχεδίου μεταξύ άλλλων η κατά την άδεια ξεχωριστή στέγη επί πλακός (ξυλοκατασκευή) υλοποιηθήκε με αντίστοιχη διαμόρφωση της τελευταίας πλάκας (beton) και ενσωμάτωση του χώρου της στέγης στον όροφο χωρίς να  αλλάξει το περιτύπωμα της οικοδομής.

Θεωρείτε ότι υπάρχει Υ.Υ του ορόφου, αλλαγή στατικών και πως θα το δηλώνατε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Aν έχω καταλάβει σωστά, η άδεια προέβλεπε εδραζόμενη κεραμοσκεπή επί πλάκας και κατά την κατασκευή η πλάκα δεν έγινε ποτέ. Αλλαγή στατικών υπάρχει σίγουρα, αλλά μεγάλη συζήτηση το όλο θέμα.

Η μόνη αυθαιρεσία είναι η κατασκευαστική αλλαγή. Υπέρβαση ύψους δεν υπάρχει, διότι η στέγη είχε προβλεφθεί στα εγκεκριμένα σχέδια.

Ίσως μια λοιπή παράβαση να είναι μια λύση στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παύλο σ ευχαριστώ κατ΄αρχήν για την άμεση απάντηση,

Η στέγη έγινε   "....με αντίστοιχη διαμόρφωση της τελευταίας πλάκας (beton)"  δηλ. η τελευταία πλάκα beton διαμορφώθηκε ως στέγη με την γεωμετρία  της αδείας.

Έχω ανοικτό λογ/μό αναλυτικού και σκέφτομαι να προσθέσω και κάποια μικροποσότητα beton που προέκυψε από την κλίση και έτσι να εντάξω την παράβαση αυτή.

Συμφωνώ  με  την θέση σου ότι δεν υπάρχει Υ.Υ και έχοντας και την Απόφ.80851/90 που επιτρέπει την ενσωμάτωση της στέγης στον τελευταίο όροφο (αν και μέτρο σύγκρισης για τα αυθαίρετα είναι πάντα τα σχέδια),  θεωρώ κι εγώ πως το θέμα λήγει με ένταξη στον αναλυτικό προυπ/μό. Όσο για την αλλαγή στατικών όπως εννοείς ...ας μη ξύνουμε πληγές.  :mrgreen: ......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.