Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Για την πληρότητα της συζήτησης αναφέρω ότι σε περιπτώσεις βιομηχανικών, επαγγελματικών κτιρίων αποθηκών θα μπορούσε η υπέρβαση ύψους έως 20% να υπολογίζονταν με κατηγορία 3 και 500 Ε. 

Στη περίπτωση του συναδέλφου, με την παλαιότητα που αναφέρει μάλλον συμφέρει η υπαγωγή αφού και νομιμοποίηση να κάνει θα πληρώσει το παράβολο, άρα ας ξεμπερδεύει πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ εκεί το σκέφτηκα.κατηγορία 3 και το υπόλοιπο του 20% ξεμπάζωμα θεμελίωσης με μία λοιπή παράβαση(αν το ψυρίσω για τα 10 εκ).Ευχαριστώ όλους για το χρόνο τους!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.Σε διώροφη κατοικια προ του 75  με στέγη ,το 1978 προστέθηκε ένα ακόμα τμήμα ,εμβαδού 30τ.μ στο ισόγειο και 22 τ.μ στον όροφο ,με το αυτό ύψος ,αυθαίρετα.Ανακαλύπτω τελικά πως το αρχικό διώροφο έχει άδεια για ύψος 4 μέτρα και εναν όροφο ,και όχι για 5.35  μέτρα και 2 ορόφους που έχει υλοποιηθεί ( το ισόγειο είναι χαμηλό και κατεβαίνεις και σκαλιά ,χωρίς ομως να μπορεί να θεωρηθεί υπόγειο).Για τα προ του 75 καθαρίζω με ένα 500ρικο.Για το υπόλοιπο τμήμα θα υπολογίσω Υπέρβαση Ύψους εφόσον δεν υπερβαίνω το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής  (7,5 μετρα + στέγη) ? Ή θα έχω υπέρβση ύψους 5,35 - 4 =1,35  ,λόγω της άδειας για 4 μέτρα που έχει το αρχικό τμήμα?

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα σωστά, υπάρχει εγκεκριμένο ισόγειο, το οποίο εκ κατασκευής έγινε διώροφο και έγινε και αυθαίρετη επέκταση διωρόφου τμήματος το 1978? Αν ναι, τότε

έχεις κατηγορία 1 για την αυθαίρετη προσθήκη καθ ύψος του αρχικού ισογείου κτιρίου. Σαφώς υπάρχει και Υ.Υ αλλά δεν επηρεάζει το πρόστιμο της κατηγορίας 1 το οποίο παραμένει σε κάθε περίπτωση 500 Ε. Η διώροφη κατ επέκταση και καθ ύψος προσθήκη καταχωρείται ως κατηγορία 2 με Υ.Δ το σύνολο των χώρων, Υ,Κ  και Υ.Υ,στο ύψος που δεν καλύπτεται από το  ύψος του αρχικού ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,το εγκεκριμένο ισόγειο έχει ύψος 4 μέτρα ,οπότε στην αυθαίρετη προσθήκη έχω 5.35-4=1.35 μετρα που δεν καλύπτονται.Αυτό το 1.35 το παίρνει ο πάνω όροφος να υποθέσω ,με συντελεστή 1.35/7.5 ?Υπέρβαση κάλυψης που δεν καλύπτεται από το ύψος του αρχικού ισογείου????Αν κατάλαβα καλα,εννοείς ουσιαστικα 2 φύλλα καταγραφής για την κατηγορία 2 ,οπού στο ένα θα έχω  υπέρβαση ύψους και υπέρβαση δόμησης ,ενώ στο άλλο  την υπέρβαση δόμησης και την υπέρβαση κάλυψης?

 

Το μόνο μου θέμα είναι πώς και για την επέκταση είχε βγει μια άδεια κατασκευής κλίμακος και WC ( το wc στον όροφο ) στην οποία το ``εγκεκριμένο `` ισόγειο εμφανίζεται ως έχει πραγματικά ,δηλαδή διώροφο .Αυτό με γλιτώνει από τίποτα? ( αν και δε νομίζω ).Η  επέκταση βέναια ξεχείλωσε λίγο και φτιάχτηκαν 22 τ.μ τα οποία δεν ταυτίζονται με το σχέδιο της κάτοψης (το περίγραμμα του υφιστάμενου  δεν  συμπίπτει σε κανένα σημείο) ,οπότε δεν μπορώ να θεωρήσω έγκυρη την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Στο ακίνητο υπάρχει άδεια.

Η άδεια προέβλεπε ισόγειο με ύψος 4. μ.

Η αυθαίρετη διώροφη προσθήκη έχει ύψος 5.35. Η υπέρβαση ύψους που θα χρεωθεί στο ανώτερο επίπεδο (όροφος) είναι 1.35 μ. Το ποσοστό υπέρβασης είναι (5.35-4.00)/5.35=33,75%>20%--->1.40

Υπέρβαση κάλυψης έχεις διότι έχεις αυθαίρετη προσθήκη κατ επέκταση του εγκεκριμένου περιγράμματος της άδειας του 75.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

όταν οι όροφοι (4 συνολικά) μιας οικοδομής με άδεια δεν τοποθετούνται στην σωστή στάθμη (λόγω βράχου στο ισόγειο)  θα πρέπει να γίνει αναλυτικός για να υπολογιστεί αυτό το πρόστιμο ; και αν  ναι θα πρέπει να υπολογίσουμε καθαίρεση των πλακών οπλισμένου σκυροδέματος (με κυβικά) και επανασκυροδέτησή τους στην πραγματική στάθμη;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Αυτό όμως με το 1.35/5.35 πώς προκύπτει?Αφού στον 4178,αρθρο 18 παρ2 λέει πως συγκρίνουμε τα μεγέθη των αυθαίρετων με τα τώρα επιτρεπόμενα από τους όρους δόμησης της περιοχής ,όπως επίσης και στην εγκύκλιο 4,σελ 5μ ,διευκρίνηση 16 αναφέρει πως ``μετά την επιλογή της κατηγορίας ,για τον υπολογισμό του προστίμου εφαρμόζονται οι συντελεστές που προκύπτουν από την σύγκριση των αυθαίρετων επιφανειών προς τις επιτρεπόμενες επιφάνειες από τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα στην περιοχή του ακινήτου``.Στην περιοχή έχω επιτρεπόμενο απο τους όρους δόμησης 7.5 μέτρα .Για την κάλυψη ναι ,δεν είπαμε κατι διαφορετικό ,(βάζω υπέρβαση κάλυψης στο ισόγειο και καλύπτω και τον όροφο).

Link to comment
Share on other sites

όταν έχεις άδεια συγκρίνεις με το ύψος της. Αν είχες μια κατασκευή η οποία καλυπτόταν από το ύψος του αδειοδοτημένου κτιρίου δεν θα έβαζες υπέρβαση ύψους.

Με το ύψος της περιοχής θα έκανες σύγκριση αν  είχες για παράδειγμα ένα πλήρες αυθαίρετο. Αν αυτό υπερέβαινε το μέγιστο ύψος της περιοχής του ακινήτου θα έβαζες ΥΥ

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω άδεια συγκρίνω με το ύψος της ,ΟΚ ,και αν καλύπτομαι από το αδειοδοτημένο δεν βάζω υπέρβαση ύψους ,δεν διαφωνώ σε αυτά.Απλά νομίζω πως αρχικα για να βρεις την κατηγορία (4 ή 5) τσεκάρεις το ποσοστό                                `` μέτρα υπέρβασης/εγκεκριμένα μέτρα  αδείας(ή μελέτης για πιο ξεκάθαρα) `` και έπειτα για τον συντελεστή τετραγωνιδίου ``μέτρα υπέρβασης /επιτρεπόμενα περιοχής`` .Εγω βρίσκομαι  κατηγορία 2 πάντως οπότε το πρώτο ποσοστό δεν με ενδιαφέρει. Συνάδελφε μπορείς να παραθέσεις το κομμάτι του νόμου που αναφέρει αυτό που λες?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.