Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε μεζονέτα (ισόγειο-1ος-2ος) έχουμε μπάζωμα, όπου η στάθμη θεμελίωσης ανέβηκε +1.50 από εκεί που έπρεπε κανονικά να πραγματοποιηθεί.

Τα εσωτερικά ύψη σε κάθε όροφο είναι σωστά και συμφωνούν απόλυτα με την τομή της άδειας.

 

Βάζουμε ΥΥ ή όχι, και εάν ναι σε ποιον από τους ορόφους;

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

Εντός ή εκτός σχεδίου;

 

Όπως θα δεις λίγο παραπάνω στις αναφορές του Pavlos, το άρθρο 19 αναφέρεται σε εκχωματώσεις και όχι σε επιχώσεις.

Σε κάθε περίπτωση το κρίσιμο σημείο είναι η στάθμη. Εάν η στάθμη του ορόφου και το κατασκευαστικό ύψος συμφωνούν με την άδεια, τότε μπορείς να πας με αναλυτικό.

 

Όμως, στην περίπτωση σου αυτό δεν ισχύει και φαίνεται ότι έχεις ΥΥ σε όλους τους ορόφους.

 

 

Από που μέτρησες και διαπίστωσες ότι η στάθμη θεμελίωσης είναι στο +1,50;

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Εκτός σχεδίου είναι.

 

EDIT: Λάθος δικό μου ήταν τελικά στους υπολογισμούς. ΟΚ είναι η θεμελίωση!

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι θα ήθελα την εκτίμησή σας για την παρακάτω περίπτωση.

 

Σε εκτός σχεδίου περιοχή με μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 7,50 + 1,20 στέγη = 8,70 μέτρα, ανεγέρθη διώροφη οικοδομή σύμφωνα με την εγκεκριμένη τομή που σας επισυνάπτω.

Κατά την αποτύπωση, το τμήμα με την ερυθρά διαγράμμιση στο σκαρίφημα έχει κατασκευαστεί και αυτό σε τελική στάθμη 8,70μ αντί για 4,20μ. που προβλεπόταν στην άδεια.

Έχουμε υπέρβαση ύψους και εάν ναι, σε τι ποσοστό?

 

Η ερώτησή μου βασίζεται στη διατύπωση του τροποποιημένου παραρτήματος Α' σύμφωνα με την οποία "ο συντελεστής ύψους συγκρίνεται με το επιτρεπόμενο από τους όρους δόμησης στη περιοχή του ακινήτου", μέγεθος το οποίο δεν παραβιάζεται από κανένα τμήμα του κτιρίου.

 

Θα εκτιμούσα τις απόψεις σας!

TOMH.pdf

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλησπέρα

Υπέρβαση ύψους δεν θα έβαζα για το αυθαίρετο τμήμα, διότι καλύπτεται από το ύψος νόμιμου τμήματος κτιρίου (αναφέρεται στην εγκ. 4) και δεν το υπερβαίνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι προσανατολίζομαι και εγώ Παύλο, παράδοξο όμως σε σχέση με τη φιλοσοφία του 4178 που ότι δεν φαίνεται στα εγκεκριμένα αποτελεί παράβαση! Προφανώς υπάρχει Υ.Δ. αλλά θα περίμενα να χρεωθεί και με Υ.Υ., τέλοσπάντων...

Τις καλημέρες μου και ευχαριστώ!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αν και κακή η διατύπωση της εγκυκλίου 4 στο σημείο αυτό, θεωρώ ότι έχει εφαρμογή και στη δική σου περίπτωση. Η εγκύκλιος αναφέρει όταν έχεις αυθαίρετη κατ επέκταση προσθήκη και το ύψος της καλύπτεται από το ύψος του νόμιμου κτιρίου, τότε δεν μπαίνει προσαύξηση ύψους. Κατ ευθεία αναλογία, το αριστερό τμήμα (νόμιμο) καλύπτει το δεξί (αυθαίρετο).

Βεβαίως και η πιο σίγουρη λύση είναι να χρεωθεί Υ.Υ, αλλά αν μπορούμε να το γλυτώσουμε ακόμα καλύτερα για τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα προαναφερόμενα, όταν το κτίριο έχει το προβλεπόμενο κατασκευαστικό ύψος αλλά η θεμελίωση έχει τοποθετηθεί σε υψηλότερη από την προβλεπόμενη στάθμη, τότε η ΥΥ χρεώνεται στον τελευταίο όροφο.

Αν μιλάμε για μία ιδιοκτησία τότε ΟΚ, όλα καλά.

 

Αν όμως έχουμε Ο.Ι., τότε νομίζω ότι περιπλέκεται το θέμα. Πέρα από το ότι τίθεται θέμα δίκαιης κατανομής του προστίμου (η αυθαιρεσία έχει γίνει εκ κατασκευής και όλες οι Ο.Ι. έχουν "ευγερτηθεί") υπάρχει και το θέμα του ελέγχου. 

Ας πούμε ότι εγώ χρεώνω την ΥΥ μόνο στην Ο.Ι. του τελευταίου ορόφου. Καλείται λοιπόν ένας μηχανικός μετά από μερικά χρόνια να δώσει βεβαίωση για διαμέρισμα των υποκείμενων ορόφων και βλέπει ότι υπάρχει πρόβλημα με τη στάθμη στην Ο.Ι. που εξετάζει. Θα το αγνοήσει ή θα ζητήσει την δήλωση 4178 του τελευταίου ορόφου. Τπτ από τα δύο δε μου φαίνεται ΟΚ.

Ποια είναι η γνώμη σας σε αυτό;

 

Και κάτι ακόμη.

Αν υποθέσουμε ότι έχεις ένα διαμέρισμα με τακτοποιημένους Η/Υ (3843). Και διαπιστώνεις διαφορετική στάθμη ορόφου. Η δήλωση του 3843 είναι άκυρη;

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

γιάννη επειδή είναι ΙΔΙΑ ιδιοκτησία μπορεί και να μην μπει  Υ.Υ

 

 

σε περίπτωση που μου έτυχε όμως που είχα 5οροφο και  2 οροφο το οποίο έγινε  3 οροφο στο ιδιο οικόπεδο

χρέωσα και Υ.Υ

 

αν παμε με το υψος που καλύπτει σε συγκροτήματα κατοικιών  η ξενοδοχείων  όλες οι μεζονέτες θα μπορούσαν να έχουν το ύψος του κεντρικού κτιρίου ΧΩΡΙΣ  Υ.Υ ?  δύσκολο να το πιστέψω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.