Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε διώροφη οικοδομή γίνεται προσθήκη τρίτου ορόφου με ύψος αδείας 3μ και κατασκευάζεται με 3.15μ.Εχουμε ΥΥ=15cm και υπέρβαση μέγιστου επιτρεπόμενου 5cm. Στην συνέχεια γίνεται αυθαίρετη προσθήκη κατ΄επέκταση με ενσωματωμένη μονόριχτη στέγη που ξεκινάει απο ύψος 3.40μ και καταλήγει στα 2.50μ. Υπάρχει σύσταση Ο.Ι

 

1) Για τα 15cm εχω ΥΥ=15/Επιτρ.υψος χωρίς ΥΔ. Τα 5cm υπέρβασης του επιτρεπόμενου δεν μπαίνουν σε άλλον υπολογισμο??

 

2) Ποσοστό υπέρβασης ύψους για την αυθαίρετη επέκταση: Η εγκυκλιος αναφερει οτι σε αυθαίρετες επεκτάσεις νομίμως υφιστάμενων κτιρίων δεν εφαρμόζεται συντ.ύψους οταν δεν υπερβαίνει το ύψος του νομίμως υφιστάμενου. Οπότε αφου η άδεια μου εχει παράβαση 15cm ύψους δεν ειναι νομίμως υφιστάμενο και άρα δεν παιρνω ΥΥ=0.40/Επιτρ.ύψος αλλά 3.40/Επιτρ.ύψος. Σωστά?

 

3) Ποσοστό υπέρβασης ύψους για εύρεση κατηγορίας: ΥΥ/Υψος Αδείας, θα εχω 0.40/3=13.33% κατηγ.4 ή 3.40/3=113.33% κατηγ.5?? 

 

4) Γενικά στα φύλλα καταγραφής βάζουμε το max ποσοστό YY όπως στην Υπέρβαση δόμησης ή σε κάθε Φ.Κ βάζω το δικό του ποσοστό ΥΥ??

Edited by ankiousis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κατάλαβα καλά την περίπτωσή σου, τότε:

1) Όπως τα λες είναι.

2) Παίρνεις ΥΥ=0.40/Επιτρ.ύψος. Το νομίμως υφιστάμενο είναι μέχρι τη στάθμη που προβλέπει η ο.α. δηλαδή μέχρι και την προσθήκη του τρίτου ορόφου των 3μ, άσχετα αν στην πράξη έγινε 3.15μ.

3) Είναι 0.40/εγκεκριμένο ύψος ο.α. από τη στάθμη του εδάφους. Προφανώς και είσαι κατηγορία 4.

4) Σε κάθε φύλλο καταγραφής με ΥΥ βάζεις και την αντίστοιχη υπέρβαση που του αναλογεί. Ο εντοπισμός της παρανομίας γίνεται από τη σύγκριση με τα εγκεκριμένα μεγέθη και ο υπολογισμός του ποσοστού υπέρβασης γίνεται από τη σύγκριση με τα επιτρεπόμένα μεγέθη..

 

Δική μου περίπτωση:

Δ/σμα Α ορόφου με κελιστό ημι/θριο και αυθαίρετη σοφίτα έχει δηλωθεί με το Ν.3843/10 από άλλο μηχανικό, κακώς όμως γιατί η σοφίτα είναι εκτός εγκεκριμένου όγκου λόγω ΥΥ. Αυτό αντιμετωπίζεται ως εξής:

1) Κρατάω τη δήλωση του Ν.3843/10 και κάνω μια νέα δήλωση του Ν.4178/13 προσθέτοντας ουσιαστικά την ΥΥ της σοφίτας χωρίς ΥΔ ή

2) Κάνω ανάκληση της δήλωσης του Ν.3843/10 διότι είναι άκυρη λόγω της εσφαλμένης τακτοποίησης της σοφίτας και δηλώνω με το Ν.4178/13 τον ημι/θριο ως ΥΔ και την σοφίτα ως ΥΔ και ΥΥ με συμψηφισμό προστίμων.

Πιστεύω ότι σωστό είναι μόνο το 2), αν και χρηματικά με συμφέρει το 1). Συμφωνείτε ή μου διαφεύγει κάτι?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά την περίπτωσή σου, τότε:

1) Όπως τα λες είναι.

2) Παίρνεις ΥΥ=0.40/Επιτρ.ύψος. Το νομίμως υφιστάμενο είναι μέχρι τη στάθμη που προβλέπει η ο.α. δηλαδή μέχρι και την προσθήκη του τρίτου ορόφου των 3μ, άσχετα αν στην πράξη έγινε 3.15μ.

3) Είναι 0.40/εγκεκριμένο ύψος ο.α. από τη στάθμη του εδάφους. Προφανώς και είσαι κατηγορία 4.

4) Σε κάθε φύλλο καταγραφής με ΥΥ βάζεις και την αντίστοιχη υπέρβαση που του αναλογεί. Ο εντοπισμός της παρανομίας γίνεται από τη σύγκριση με τα εγκεκριμένα μεγέθη και ο υπολογισμός του ποσοστού υπέρβασης γίνεται από τη σύγκριση με τα επιτρεπόμένα μεγέθη..

 

Δική μου περίπτωση:

Δ/σμα Α ορόφου με κελιστό ημι/θριο και αυθαίρετη σοφίτα έχει δηλωθεί με το Ν.3843/10 από άλλο μηχανικό, κακώς όμως γιατί η σοφίτα είναι εκτός εγκεκριμένου όγκου λόγω ΥΥ. Αυτό αντιμετωπίζεται ως εξής:

1) Κρατάω τη δήλωση του Ν.3843/10 και κάνω μια νέα δήλωση του Ν.4178/13 προσθέτοντας ουσιαστικά την ΥΥ της σοφίτας χωρίς ΥΔ ή

2) Κάνω ανάκληση της δήλωσης του Ν.3843/10 διότι είναι άκυρη λόγω της εσφαλμένης τακτοποίησης της σοφίτας και δηλώνω με το Ν.4178/13 τον ημι/θριο ως ΥΔ και την σοφίτα ως ΥΔ και ΥΥ με συμψηφισμό προστίμων.

Πιστεύω ότι σωστό είναι μόνο το 2), αν και χρηματικά με συμφέρει το 1). Συμφωνείτε ή μου διαφεύγει κάτι?

Και εγώ στην θέση σου το ίδιο θα έκανα. Το 2)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

το κτίριο του παρακάτω σκαριφήματος βρίσκεται εντός οικισμού (επιτρεπόμενο ύψος 7,5 + στέγη). όπως βλέπετε το οικόπεδο είχε μεγάλη κλίση και οι όροφοι είναι σε εσοχή.

το ερώτημα είναι τι γίνεται με το ύψος.

Θεωρώ ότι με βάση την εγκύκλιο 4, δεν υπάρχει υπέρβαση ύψους.

Ωστόσο, η περίπτωση είναι ιδιαίτερη, καθώς οι επεκτάσεις των νόμιμων ορόφων επηρρεάζουν το ύψος των υπερκείμενων. Ετσι π.χ. οι νόμιμοι χώροι της 3ης ή της 4ης στάθμης, με βάση το ΓΟΚ 85, έχουν υπέρβαση ύψους (σε εσοχή μετράμε υποτίθεται από την προβολή του ορόφου στο φυσικό έδαφος)

 

ευπρόσδεκτη κάθε τεκμηριωμένη άποψη!

 

IMG.jpg

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 19

(...)

2. Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστί−

μου που αφορά στην υπέρβαση ύψους, στην περίπτω−

ση οικοδομής με οικοδομική άδεια, δεν προσμετράται 

το πρόσθετο ύψος αυτής, που έχει προκύψει από τη 

μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από 

εκχωματώσεις που έχουν εκτελεστεί σε αυτόν. Το ει−

δικό πρόστιμο για το ύψος, που έχει προκύψει από τη 

μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από 

εκχωματώσεις, υπολογίζεται σύμφωνα με την παραγρά−

φου 5 του προηγούμενου άρθρου. Ο παραπάνω τρόπος 

υπολογισμού δεν εφαρμόζεται για τις αυθαίρετες κα−

τασκευές του άρθρου 13.

 

εγκ. 4

"Στις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών κατ’ επέκταση νοµίµως υφισταµένου κτιρίου 

δεν  εφαρµόζεται  συντελεστής  ύψους  στις  περιπτώσεις  που  η  αυθαίρετη  προσθήκη  δεν 

υπερβαίνει το ύψος του νοµίµως υφιστάµενου τµήµατος ή κτιρίου, που βρίσκεται στην ίδια 

στάθµη."

 

Η διατύπωση της εγκ. 4 είναι ατυχής.

Κάθε κτίριο με άδεια που έχει αυθαιρεσίες και συνεπώς δεν έχει τηρήσει τους όρους δόμησης παύει να είναι νομίμως υφιστάμενο. Μάλλον ήθελαν να εκφράσουν  ότι,  αν οι προσθήκες δεν υπερβαίνουν το ύψος των νομίμων τμημάτων του κτιρίου, τότε δεν βάζουμε υπέρβαση ύψους.

Γνώμη μου είναι ότι δεν έχεις υπέρβαση ύψους.

Οι παραβάσεις σου είναι οι υπερβάσεις δόμησης λόγω αυθαιρέτων χώρων και η λοιπή παράβαση εκχωμάτωσης.

Υ.Γ : Ο τρόπος με τον οποίο μετρώνται τα ύψη σε μια άδεια, ελάχιστα (έως καθόλου) συνδέεται με τον υπολογισμό προστίμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με Παυλο

 

δεν υπάρχει υπέρβαση ύψους στην περίπτωσή σου....

 

ειδικά στα εκτός σχεδίου αυτό είναι σύνηθες....

τα υπόγεια ξεμπαζώθηκαν ...αν ήταν έτσι τις σοφίτες Β όροφο πως τις ονοματίζουν οι Ο.Α  θα ήταν όλες με Υ.Υ

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέτε καθώς η θολούρα του 4178 και των εγκυκλίων του αφήνουν όλα τα απαραίτητα ανοικτά παραθυράκια. Κι εγώ χωρίς υπέρβαση σκοπεύω να το θεωρήσω.

 

Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν το θεωρώ τόσο ξεκάθαρο. Pavlos αναφέρεις:

 


Υ.Γ : Ο τρόπος με τον οποίο μετρώνται τα ύψη σε μια άδεια, ελάχιστα (έως καθόλου) συνδέεται με τον υπολογισμό προστίμου.

 

 

Σ' αυτό δε θα συμφωνήσω. Ειδικά για τα εντός σχεδίου. Στα εκτός σχεδίου η κατάσταση είναι διαφορετική, ειδικά στις πιο παλιές άδειες. Εκεί δεν υπάρχει λεπτομερής υψομετρική αποτύπωση και μπορείς να "παίξεις" με τις εκχωματώσεις. Αλλά εντός σχεδίου, σαφώς ο τρόπος που μετράς το ύψος στην άδεια έχει σχέση με το πρόστιμο.

π.χ. Έχεις υπόγειο με εκχωματώσεις και κατασκευαστικό ύψος αυτό της άδειας. Ωστόσο, μετράς με αφετηρία υψών το κράσπεδο και η στάθμη σου είναι +0,50 από αυτό της άδειας. Θα το θεωρήσεις σαν λοιπή παράβαση; Θεωρώ πως εκεί έχεις υπέρβαση ύψους. Και μάλιστα όχι μόνο στο υπόγειο αλλά σε όλους τους ορόφους. Το ίδιο και σε σοφίτες κλπ. Εντός σχεδίου έχεις σαφή αφετηρία και τρόπο μέτρησης του ύψους και νομίζω πως εκεί δεν μπορείς να τα αγνοήσεις.

 

Εξ' ου και ο προβληματισμός μου για το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερόμαστε στον τρόπο που μετράμε το ύψος, αλλά στον τρόπο υπολογισμού προστίμου, με διακριτή αντιμετώπιση σε σχέση με όσα γνωρίζουμε στις μελέτες προς έκδοση οικοδομικής άδειας.

Παράδειγμα αυτό που αναφέρει και ο νόμος.

Δεν υπολογίζει υπέρβαση ύψους λόγω εκχωμάτωσης. Στην άδεια όμως δεν θα περνούσε κάτι τέτοιο.

Επίσης ο νόμος, ορίζει επιμερισμό πολεοδομικών μεγεθών με βάση τα χιλιοστά σε οριζόντιες ιδιοκτησίες, κάτι που προφανώς δεν μπορεί να ισχύει για το μονοσήμαντο μέγεθος του ύψους μιας οικοδομής, ούτε καν για να υπολογιστεί έτσι το πρόστιμο στο ν. 4178.

Για τα εντός ρυμοτομικού σχεδίου δεν υπάρχει κάποια διαφωνία. Με βάση την αφετηρία του κράσπεδου μετράμε το ύψος. Καμία αντίρρηση. 

Γενικά το θέμα "υπέρβαση ύψους" έχει πολλές "γκρίζες ζώνες" στα πλαίσια υπολογισμού προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Pavlos συμφωνώ ότι ο τρόπος υπολογισμός προστίμου του 4178 δεν μπορεί να εφαρμοστεί για να βγάλεις συμπεράσματα νομιμότητας, αφού καταστρατηγεί σε πολλές περιπτώσεις τις αντίστοιχες διατάξεις τις πολεοδομικής νομοθεσίας. Όμως αυτό δε σημαίνει ότι ισχύει και το αντίστροφο. Η πολεοδομική νομοθεσία συνεχίζει να υπάρχει και να ισχύει και δεν πρέπει κανείς μας να ξεχνά ότι όλη η ιστορία με τον 4178 δεν τελειώνει με τον υπολογισμό του προστίμου και την ολοκλήρωση της δήλωσης.

Στο μέλλον θα κληθούμε να δώσουμε βεβαιώσεις επί των δηλώσεων μας, αλλά, ακόμη περισσότερο, θα ελεγχθούμε για τις δηλώσεις μας  και για τις βεβαιώσεις νομιμότητας που εκδίδουμε. Αυτό το θολό τοπίο και οι γκρίζες ζώνες του 4178 μπορεί να δίνουν παραθυράκια, αλλά συγχρόνως μας αφήνουν και εκτεθειμένους.

 

Γι αυτό προσωπικά προσπαθώ να είμαι πολύ προσεκτικός με τις "ερμηνείες" του 4178.

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Eπειδή στη ροή της συζήτησης, κινδυνεύει να χαθεί το νόημα της αρχικής μου δημοσίευσης, τονίζω ότι οι αναφορές μας, δεν προτρέπουν συναδέλφους να βρίσκουν παράθυρα στο να παρανομούν. Απλώς δείχνουν ότι σε πολλές περιπτώσεις δεν πρέπει να συγχέονται τα απαιτούμενα που αφορούν έκδοση άδειας με τη φιλοσοφία υπολογισμού προστίμου.

Αυτά που αναφέρεις, καλώς τα αναφέρεις για να μην ξεχνιούνται οι συνάδελφοι που πρωτοασχολούνται με τις τακτοποιήσεις. Σαφώς υπάρχουν ευθύνες.

Αναφορικά με τις "γκριζες ζώνες" κανείς δεν είναι ευχαριστημένος που υπάρχουν. Θα προτιμούσαμε ένα νόμο ξεκάθαρο. Δυστυχώς πέρασαν 2 νόμοι από το 2011 και τα δυο βασικά προβλήματα (χρήσεις και ύψος και πολλά ακόμα) παραμένουν.

Τώρα που το θυμήθηκα, για να δούμε το όλο τσίρκο. Λέει ο νόμος "κατηγορία 1 σε κτίρια αποκλειστικής χρήσης κατοικίας". Η εγκύκλιος το μεταφράζει "επικρατούσα χρήση". Τι να κάνει ο μηχανικός; 

Είναι ένα τεράστιο μπάχαλο οι αυθαιρετονόμοι, γιατί πολύ απλά δεν μπορεί ένα εισπρακτικό εργαλείο να αποτελέσει πολεοδομικό εργαλείο. 

Κατά τα άλλα η ζωή συνεχίζεται με αρκετή "αυτοερμηνεία" πολλές φορές.

την καλημέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.